Најмалку 12 лица загинале во бомбашки напад кој денеска се случил за време на погреб во главниот град на Авганистан, Кабул, јавуваат светските агенции.

Три експлозии, како што пренесуваат агенциите, биле пријавени на гробиштата во областа Хаир Хан, каде бил погребот на син на локален политичар. Тој бил меѓу демонстрантите кон кои пукала полицијата за време на вчерашните протести во Кабул.

Демонстрантите на вчерашниот протест бараа од авганистанската влада да ја подобри безбедноста по бомбашкиот напад во Кабул, во кој загинаа повеќе од 90 лица.