fbpx
Таг: експлозии

таг: експлозии

Пакистан: 12 загинати во експлозија

Дванаесет лица загинаа, а 35 се повредени во експлозија на бомба пред владина институција во градот Мардан, на северозападот на Пакистан. Полицискиот претставник Сеад Хан Вазир изјави дека нападот се случил пред регионалната канцеларија на Националната служба за база на податоци и за регистрација, која издава лични карти. Полицијата и понатаму го истражува нападот, за кој сè уште никој нема преземено...

Ноќ на терор во Париз: Најмалку 60 загинати во серија експлозии и напади

Најмалку 60 лица загинаа, а има голем број повредени во серија експлозии и терористички напади на седум локации во центарот на Париз доцна вечерва, јавуваат светските агенции. Експлозиите се случиле во ресторан во десеттиот арондисман и во близина на парискиот стадион, каде што се одвивал пријателски фудбалски натпревар меѓу Франција и Германија. Има извештаи дека има и стотина заложници во концертна...

Најмалку 17 загинати во две експлозии во Бејрут

Најмалку 17 луѓе загинале во две експлозии што денеска одекнале во главниот град на Либан, Бејрут, јавува „Би-Би-Си“, повикувајќи се на извори од безбедносните служби. Експлозиите се случиле во предградието Бурџ ел-Барајнех, во јужниот дел на Бејрут, кое важи за упориште на шиитското движење Хезболах. Според локалните медиуми, експлозиите, во кои има голем број повредени, ги предизвикале двајца бомбаши-самоубијци. Како што пренесува „Би-Би-Си“,...

Експлозиите во Кина направија штета во износ од 1,5 милијади долари

Двете експлозии во кинеското пристаниште Тјанџин, во кои минатата недела загинаа повеќе од 100 лица, би можеле да им нанесат трошок на осигурителните куќи од 1,5 милијарди долари, соопшти денеска аналитичар на „Кредит Свис“, повикувајќи се на првичните процени на кинеските медиуми. Тјанџин, третото најголемо пристаниште во светот по количина на товар кон минува низ неа, минатата среда беше зафатен...

Котевски: Нема индиции за поврзаност на експлозиите во Скопје и во Куманово

Полицијата засега нема индиции за евентуална поврзаност на експлозијата на бомба што ноќеска одекна во близина на зградата на СВР Скопје и детонацијата на експлозивната направа што се случи на 11 јули во центарот на Куманово, велат за „Мета“ од Министерството за внатрешно работи (МВР), одговарајќи на прашањето дали има сомневања дека станува збор за одмазднички напади поради акцијата...

Талибанците извршија жесток напад на авганистанскиот парламент

Талибанците утрово извеле жесток напад на авганистанскиот парламент, во главниот град на земјата, Кабул, каде борбите меѓу безбедносните сили и напаѓачите сè уште траат, јавува „Би-Би-Си“. Засега нема информации за евентуални жртви и за повредени во нападот. Напаѓачите детонирале автомобил-бомба пред парламентот, пред да влезат во самата зграда, пренесуваат медиумите. Полицијата ги евакуира луѓето од зградата, обидувајќи се истовремено да им возврати на...

Пронајдени две експлозивни направи во Киев

Украинската полиција пронашла две експлозивни направи во главниот град Киев, по утринската детонација во која нема повредени, пренесуваат локалните медиуми. Експлозивната направа е активирана на влез на банка, во улицата Боршагоскаја. Детонацијата предизвикала материјална штета на објектот. Експертите собрале остатоци од направата и ги испратиле на лабораториско испитување, соопшти Министерството за внатрешни работи.

ОНА ја презема одговорноста за експлозиите во Тетово и во Куманово

Ослободителна народна армија (ОНА) денеска повторно испрати коминике, во кое ја презема одговорноста за, како што стои во дописот, „бомбашките напади“ на полициските станици во Тетово и во Куманово, објави телевизијата „Алсат -М“. Во коминикето, испратено по електронска пошта, покрај нападите на полициските станици во овие два града, се наведени и напади на полициски станици во Скопје и во Гостивар, за...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...