fbpx

Шест загинати и 13 повредени во две експлозии во Авганистан

-

Шест лица загинаа во експлозија во јужната авганистанска провинција Хелманд, каде во последните неколку недели се водат тешки борби меѓу талибанците и безбедносните сили, соопшти портпаролот на покраинскиот гувернер, Омер Звак.

Пет лица, од кои три жени и две деца, се ранети во нападот, а сите се од исто семејство.

Во друга експлозија, која се случила доцна синоќа, ранети се осум лица, претежно жени и деца, соопшти Абул Хаи Хатеби, портпарол на покраинскиот гувернер.

Засега никој не ја презема одговорноста за нападите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...