Четири лица загинаа, а неколку десетици се повредени во две експлозии во јужниот дел на Турција, јавуваат светските медиуми.

Како што пишуваат медиумите, едната бомба во која ранети биле дваесетина лица, експлодирала во градот Кизилтепе.

Втората експлозија во која четири лица загинале, а десетина биле повредени се случила во градот Дијабакир,

Се верува дека зад двата напади стојат курдските милитанти.