fbpx
Таг: демократија

таг: демократија

Хан: Сите лидери, па и претседателот, мора да го почитуваат исходот од изборите

Сите лидери, вклучително и претседателот, мора да го почитуваат исходот од последните избори, напиша еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ по денешната одлука, претседателот Ѓорге Иванов да не му го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за составување влада. https://twitter.com/JHahnEU/status/837009848202104837 Хан, исто така, напиша дека „во демократија мора да се признае парламентарното...

Величковски – Тимоние: Стабилноста на Македонија зависи од демократијата во земјата

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, денеска имал средба со амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, на која Величковски го реафирмирал ставот на партијата дека „евро-атланскиот и европскиот пат на Македонија оди заедно со владеењето на правото, остварувањето на правата на човекот и на граѓанинот и со борбата со криминалот и со корупцијата“. - Денес не е доволно да...

Бејта – Тимоние: Поребно е брзо формирање нова влада

Францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние и градоначалникот на општина Гостивар, Невзат Бејта по денешниот состанок кој го одржаа во зградата на Општина Гостивар, порачаа дека е потребно што побрзо формирање на нова Влада. По средбата на која било разговарано за актуелната политичка состојба во земјава, амбасадорот Тимоние рече дека државата не е во криза, но не треба да се...

Европската Унија ѝ порача на Турција да си ја заштити демократијата

Европската Унија денеска оцени дека загрижува неодамнешниот развој на случувањата во Турција и ја повика оваа држава да продолжи со политичкиот диjалог со опозицијата и да ја заштити својата демократија. Во соопштението на високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини се вели дека иако државите членки на ЕУ ја препознаа потребата Турција да преземе соодветна акција при...

Заев: На 11 Октомври ќе испратиме порака дека си ја враќаме слободата

„Борбата продолжува, гласот победува“, ова мото нè обедини нас, иницијаторите на граѓанскиот марш, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата како најава на маршот што ќе се одржи на 11 Октомври од 14 часот, на раскрсницата меѓу булеварот Партизански одреди и улицата Френклин Рузвелт. – Ве повикуваме на 11 Октомври сите заедно да се огласиме со силна слободарска порака. Граѓанската акција...

Меркел: Брисел треба да го продолжи дијалогот со Анкара

Европската Унија треба да го продолжи дијалогот со Турција, но притоа Брисел треба да се води од своите видувања за демократијата, оцени германската канцеларка Ангела Меркел, во интервју за телевизијата АРД. Меркел, сепак, не сакаше да даде оценка за ситуацијата со демократијата во Турција, но рече дека постојано забележуваат проблеми на ова поле. - Сметам дека беше правилно да го осудиме...

Грција и Бугарија ја повикаа македонската влада да го почитува владеењето на правото

Грција и Бугарија бараат Балканот да покаже демократски вредности и да го напушти стариот националистички менталитет. Тие испратија индиректна порака до македонската влада да се придржува до европските принципи за владеење на правото, одржување на демократски вредности и за почитување на добрососедските односи. Индиректната порака доаѓа преку заедничката декларација на грчката и на бугарската влада, која вчера беше потпишана...

Бајден ѝ порача нa Турција да ги гони пучистите согласно законот

Американскиот потпретседател Џо Бајден во телефонски разговор со турскиот премиер Бинали Јилдирим ја повикал Турција да ги гони пучистите во согласност со владеењето на законот, соопшти Белата куќа. - Бајден изрази одлучна поддршка на турската демократија и ја поздрави посветеноста на турскиот народ на демократските институции – се вели во соопштението, а пренесуваат светските медиуми. Во него се додава дека американскиот потпретседател...

Бејли го поздрави договорот на партиите

Американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, денеска го поздрави постигнувањето на договорот меѓу претставниците на политичките партии за излез од кризата. „Честитки за Македонија за договорот од 20 јули – можност за демократија“, напиша Бејли на „Твитер“ и го објави постигнатиот договор. https://twitter.com/AmbBaily/status/756056612759109633 Вчера договорот го поздрави и еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика Јоханес Хан, кој порача дека сега треба...

Кери: Пучот во Турција може да го загрози членството на земјата во НАТО

Турција би можела да „падне“ на барањето на НАТО да се почитува демократија ако не успее да го одржи владеењето на правото по обидот за државен удар, предупреди државниот секретар на САД, Џон Кери. Кери на заедничка прес-конференција со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, рече дека НАТО ќе ја набљудува Турција во наредните...

Амбасадорите на ЕУ и на Холандија порачаа: Целосно да се повлече аболицијата

Амбасадорите на ЕУ и Холандија, Аиво Орав и Ваутер Пломп на денешната трибина организирана од „Транспаренси интернешнл Македонија“ порачаа дека аболицијата мора да се повлече целосно, само така нема да има селективна правда. Амбасадорите велат дека сите засегнати страни мора да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство. - Европската Унија јасно претстави дека селективната правда и помилување не се прифатливи....

„Платформа за Македонија“: Институциите се делегитимирани и урнисани

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со претседателите на партиите и претставниците на здруженијата коишто заеднички застанаа зад „Платформата за демократска Македонија“. Потписниците на Платформата разговараа за актуелната политичка состојба во земјава и заклучија дека цврсто останува во одбрана на демократските принципи и ќе продолжи заеднички да делува за враќање на слободата, правдата и демократијата. „Заеднички...

Заев: Македонија ќе биде дел од големото европско семејство

Градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска положи свежо цвеќе пред споменикот на паднатите борци во Народно ослободителната-антифашистичка борба на Македонија во Струмица. - Треба темелно да си го исчистиме сопствениот двор од нештата што сериозно ни ги разнишуваат темелите на државата и на државноста за да ѝ покажеме на Европа дека Македонија се враќа на вистинскиот пат...

Флекенштајн: Промените треба да доаѓаат од граѓаните и од граѓанскиот сектор

СДСМ може да понуди политики што ќе ја однесат земјава во вистински правец и доколку Заев успее да издејствува да се имплементира Договорот од Пржино од 2 јуни и од 15 јули, социјалистите и демократите во Европскиот парламент целосно би го поддржале во неговата кампања и сакаат да го видат како премиер на оваа држава. Ова го рече потпретседателот на групата на...

„Чуварите на демократијата“ го отстранија кампот пред Собранието

Поддржувачите на власта или како што самите се нарекуваа „Чувари на демократијата“, викендов го растурија кампот во паркот Жена-борец, спроти Собранието на Република Македонија, каде поминаа околу два и пол месеци. Според луѓето што ги сретнавме во паркот, растурањето на кампот почнало во саботата вечерта, а целосно бил расчистен во неделата. Кампот на „Чуварите на демократијата“ беше поставен како реакција...

ОМД: Лидерите да работат Македонија да биде модел за демократија

Сите политички лидери во Македонија да ги тргнат на страна нивните разлики и да ги стават во преден план иднината на државата и на македонските државјани, се вели во писмената изјава на Обединетата македонска дијаспора (ОМД), по поводот националниот празник 2 Август - Денот на Републиката. - ОМД верува дека Илинденското востание служи како постојан потсетник за секој Македонец, независно...

Анкета на ИРИ: За мнозинството граѓани демократијата е поважна од економскиот просперитет

Четириесет и осум отсто од граѓаните во земјава сметаат дека Македонија се движи во погрешна насока, што е за девет отсто повеќе од минатата година, покажала последната анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), спроведена минатиот месец. „Педесет и три отсто од испитаниците рекле дека невработеноста е најсериозниот проблем со кој се соочува земјата, додека 64 отсто кажуваат дека животот бил...

Заев се сретна со амбасадорот на Италија, Масимо Белели

Зоран Заев, придружуван од Лидија Димова, денеска се сретна со директорот за Западен Балкан и Централно-европската иницијатива во ЕУ при Министерството за надворешни работи на Италија, Андреа Орицио, придружуван од амбасадорот на Италија во Македонија, Масимо Белели. Како што соопштија од СДСМ, тема на разговорот била актуелната политичка криза во земјава и шансите низ дијалог да се дојде до решение. Заев...

Орав: Македонија има проблем со демократијата, слободата и со правата

Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав, вели дека Македонија има сериозни проблеми во поглед на вредностите за демократија, слобода и за правда кои ги промовира Европската унија. Орав на дебатата насловена „Европската унија треба да се прошири и да ги вклучи земјите од Западен Балкан“, рече дека единствените позитивни моменти од изминатава година за Македонија се мирните антивладини протести...

Заев се сретна со Соња Локар од Централноевропската иницијатива за родови прашања

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, партискиот генерален секретар Оливер Спасовски и претседателката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова, денеска се сретнаа со Соња Локар, извршна директорка на мрежата на Централноевропската иницијатива за родови прашања и со учесничките на Втората регионална конференција на претседателките и претставничките на Форумите на жени на СДП која се одржува во Скопје. Заев подетално ги...

Од почетокот на израелската операција во Рафа од територијата побегнале 800.000 луѓе

Од почетокот на израелската копнена операција во Рафах на 6 мај, од градот побегнале 800.000 луѓе, соопшти синоќа шефот на Агенцијата на ОН за помош за палестинските бегалци (УНРВА)...