fbpx
Таг: демократија

таг: демократија

Мицкоски: Не се договарам со Џафери и Заев, власта прави атак врз демократијата

Во животот немам ниту една концесија, немам склучено ниту еден задкулисен договор, затоа што сум човек со чист образ и чест, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот „Фејсбук“ профил. Тој појасни дека во Собранието немал средба со претседателот Талат Џафери и со премиерот Зоран Заев туку дека бил во на координација со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Бидејќи во...

Валенса бара санкции од ЕУ за Качински и за највисоките полски функционери

Поранешниот претседател на Полска и добитник на Нобеловата награда за мир, Лех Валенса побара од Европската Унија за газењето на правната држава и на демократските вредности во последните две години да не ги казнува Полјаците и самата земја, туку исклучиво владејачките конзервативци на чело со Пaртијата на правото и правдата на Јарослав Качински. - Санкции не треба да се воведуваат...

ДУИ оцени дека изборите биле демократски и граѓаните слободно ја изразиле волјата

Оценката на ДУИ е дека изборите беа демократски, а граѓаните слободно ја изразија својата волја, изјави шефот на изборниот штаб на партијата, Арбер Адеми, по затворањето на гласачките места во 19 часот. - Владата на Македонија покажа капацитет за организирање на демократски избори. Гласањето веќе е завршено и процесот на броење на гласовите е почнат - рече Адеми и додаде дека кога...

Заев и Ахмети апелираат за демократски избори и во втор круг

Постојано сме работеле на демократските процеси и затоа посакуваме тие стандарди да се имплементираат и на 29 октомври, затоа што тоа е многу значајно за нашата заедничка иднина, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Тетово, каде што вечерва се одржа митинг. По митингот, Ахмети на кратко се сретна со премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев. Заев од граѓаните побара да...

Заев: Победата е израз на слободната волја на граѓаните

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на прославата пред Владата за успехот во првиот круг на локалните избори на граѓаните „им ја честиташе слободата“. Тој рече дека имале предизвик да организираат слободни избори и резултат на тоа вечерва е изразот на слободната волјата на граѓаните. - Сакам да им честитам на сите граѓани. Со слободно изразената волја, народот ја...

Иванов: Oчекувам и овие избори да покажат напредок на демократијата

Очекувам и овие избори, како и сите досегашни, да покажат зрелост кај граѓаните и да покажат дека напредуваме и ја збогатуваме демократијата и понудата за граѓаните, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по гласањето на  избирачко место во гимназијата „Јосип Броз - Тито“ во Скопје. Тој изрази очекување дека изборите ќе минат во мирна, демократска и фер атмосфера. - Денеска,...

Заев: Наша цел е да ја вратиме демократијата и да ја забрзаме интеграцијата во НАТО и во ЕУ

Владата на Република Македонија ја потврдува својата посветеност на основните демократски вредности, добро владеење, владеење на правото и почитување на човековите права, рече премиерот Зоран Заев на обраќањето на 72. Генерално собрание на Обединетите нациии во Њујорк. Заев оцени дека освен прилагодувањата на глобално ниво, потребно е секоја земја да се посвети на решавање и на домашните прашања. „Ние надминавме длабока политичка и институционална...

Заев од Њујорк: Подготвени сме да ги слушаме нашите граѓани

Воспоставувањето доверба меѓу владите, граѓаните и организациите од различни видови е од клучно значење за воспоставувањето транспарентни и енергични демократии, порача премиерот Зоран Заев во своето обраќање на панел-сесијата „Отворено владино партнерство - Враќање на довербата во владата“, во рамките на дебатите на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации во Њујорк. Тој се осврна на искуствата на Македонија, кои, како...

Пенс му пренел на Заев дека за САД е важно да се обезбеди владеење на правото

Премиерот Зоран Заев денеска во Подгорица имал средба со потпретседателот на САД, Мајк Пенс. Од Владата информираат дека американскиот потпретседател Пенс соопштил дека Македонија може да смета на поддршката од САД и изразил поддршка за политиките на Владата, како и на заложбите на Македонија за членство во НАТО. „Ставот на претседателот на САД, Доналд Трамп, е дека САД стојат зад Република Македонија...

Заев – Винтон: Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во новата влада

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со Луиза Винтон, постојан претставник на Обединетите нации и претставник на УНДП за Македонија. На средбата била акцентирана потребата Македонија да се врати на европските перспективи и да продолжи да се развива кон интеграција во евроатлантските организации. - Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во сите ресори на новата влада, кои ќе работат...

„Фридом хаус“: Нема напредок во демократијата во Албанија

Во објавениот извештај „Земји во транзиција“ на „Фридом хаус“, нема промена во оценката за демократијата во Албанија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Генералниот индекс на демократијата, кој е збир на седум специјални индекси, оваа година за Албанија изнесува 4,14, исто како и лани. На листа од еден до седум, еден означува највисоко ниво на демократски прогрес, а седум означува најниско ниво. Врз...

„Фридом хаус“: Демократијата во Србија на најниско ниво од 2005 година

Степенот на демократскиот развој на Србија падна на најниско ниво од 2005 година, и покрај напредокот во процесот на европските интеграции, се оценува во најновиот извештај за Србија на организацијата „Фридом хаус“. „Во текот на 2016 година, демократијата во Србија дополнително се влоши, продолжувајќи го негативниот тренд од претходните две години. Додека некои подобрувања беа видливи во некои области поврзани...

„Фридом хаус“: Демократијата во Македонија на најниско ниво на Балканот

Демократијата во Македонија во 2016 година паднала уште подолу, тренд што се повторува многу години по ред, односно е на најниско демократско ниво од 2001 година кога земјата се соочи со насилен етнички конфликт , се вели во денеска објавениот извештај „Земји во транзиција“ на „Фридом хаус“. Во извештајот, Македонија и натаму се наоѓа во групата земји со транзициски влади...

Јанковиќ и Јеремиќ веруваат во промени што можат да ги донесат изборите

Претседателските кандидати и главни политички ривали на Александар Вучиќ, поранешниот омбудсман Саша Јанковиќ и поранешниот шеф на дипломатијата Вук Јеремиќ, се надеваат дека денешните избори во Србија можат да донесат важни промени, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Јанковиќ, кој е поддржан од интелектуалната и граѓански ориентирана елита, посака Србија да има „среќни и успешни демократски избори“ и вети дека на граѓаните...

Бундестагот оцени дека тешко ќе оди формирањето влада во Македонија

Комисијата за европски прашања на германскиот Бундестаг денеска расправаше за актуелната ситуација во Македонија, а по завршувањето на седницата, социјалдемократот Јосип Јуратовиќ изјавил дека ситуацијата во Македонија е тешка во поглед на формирање влада, јавува „Дојче веле“. Тој сметал дека мора да се продолжи со посредништво за да се признае резултатот од изборите за да се состави влада. „Во една демократија легитимно...

Кукан: Бојкотот на парламентот стана омилен спорт на Балканот

Бојкотот на парламентот се претвори во спорт во Балканскиот регион, но политичката дебата во земјите треба да се води во парламентот, изјави европратеникот Едвард Кукан, за време на вчерашната дебата во Европскиот парламент, насловена „Криза на демократијата на Западен Балкан“. Кукан, говорејќи за политичката ситуација во Македонија, Албанија, Црна Гора и во Косово, рече дека никој во ЕУ не го...

СДСМ: Димовски да се појави во Собрание и да не ги попречува демократските процеси

„Илија Димовски не може да зборува за медиумите и за судството, бидејќи токму ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години посветено работеше на уништување на професионалните медиуми и против независна судска власт“, се вели во реакцијата на СДСМ, на прес-конференцијата на членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. Од СДСМ велат дека Димовски „наместо да зборува за прашања за кои со...

Заев: Еве ја програмата, граѓаните нека се вратат дома, а Иванов нека ја оцени

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја претстави новата програма на идната влада, која, како што рече, произлегува од предизборната програма „План за живот“ на СДСМ, но и на програмите на партиите за кои гласале мнозинството граѓани. Тој ги повика партиите - партнери во коалицијата да ја оценат, опозицијата да ја искоментира, претседателот Иванов да ја преиспита одлуката за мандатот, а граѓаните...

Коѕиас: Македонија и Албанија да почнат да се однесуваат демократски

Македонија и Албанија треба да разберат дека нужно е да почнат да функционираат демократски и да ги спроведуваат демократските принципи на Европската Унија, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, по Советот за надворешна политика на ЕУ. Коѕиас во изјава за грчката државна телевизија ЕРТ, истакна дека на Советот била изразена голема загриженост за политичката криза во Македонија и...

ДУИ: Иванов да ја промени одлуката, декларацијата не го крши Уставот

„Заедничката изјава на парламентарните албански партии на Македонија претставува еден заеднички документ на албанските политички партии во Македонија, подготвен и потпишан во Скопје, како резиме на изборните програми на сите наши парламентарни партии и во никој случај не претставува наметнување на каков било надворешен фактор“, стои во соопштението на ДУИ по вчерашниот состанок на централното претседателство на партијата, на...

Контраспин: Ставот на Пендаровски околу измените на КЗ е спин

Претедателскиот кандидат Стево Пендаровски тврди дека со тоа што го потпишал указот за измените на КЗ не згрешил, затоа што требало да им се упати порака и лекција на...