fbpx

Заев од Њујорк: Подготвени сме да ги слушаме нашите граѓани

-

Воспоставувањето доверба меѓу владите, граѓаните и организациите од различни видови е од клучно значење за воспоставувањето транспарентни и енергични демократии, порача премиерот Зоран Заев во своето обраќање на панел-сесијата „Отворено владино партнерство – Враќање на довербата во владата“, во рамките на дебатите на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации во Њујорк.

Тој се осврна на искуствата на Македонија, кои, како што рече, покажаа дека кризата може да се надмине само низ заедничка соработка со сите граѓани, организации и политички субјекти и со силна политичка волја да се одделат институциите од партиските влијанија, за тие да бидат независни и да работат исклучиво за граѓанските интереси.

– Како новоизбрана влада, еден од нашите највисоки приоритети е да покажеме подготвеност да слушаме. Ние сакаме да ги слушаме нашите граѓани. Работиме во насока на воспоставување механизми за континуирана консултација со Владата, нашите министерства и агенции. Сакаме да ја смениме културата на комуникација во Македонија – рече Заев.

Премиерот потсети дека Македонија во 2011 година стана 35. членка на Партнерството за отворена влада и соопшти дека досега има направено три акциски планови. Тој истакна дека особено внимание се посветува на транспаретноста околу буџетот и одговорноста на владините институции, стандардизираните информации за јавните набавки и извештаите за здравствените програми.

– Исто така, сметаме дека е важно целите на партнерството за отворени влади да се комплементарни со целите на одржливиот развој, што се однесуваат на сиромаштијата, родовата еднаквост, целно партнерство, климатски активности, мирот, правдата и силни институции – рече Заев, нагласувајќи дека ова е во согласност и со планот на Владата за демократски реформи, односно планот „3-6-9“.

Заев оцени дека собирот на оваа тема на светско ниво, покажува колку државите и раководствата се свесни за значењето на отвореноста на владите.

– Мојата порака денеска е да дадеме живот на транспарентноста и на граѓанското учество. Да ја изградиме довербата во владата и демократијата. Кога сите имаат еднакви шанси слободно да ги искажат своите грижи и кога тие се сфаќаат сериозно, тогаш ние сме во заедничка и одржлива конекција со нашите граѓани за повторно градење и преиспитување на демократијата заедно – рече премиерот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Адвокатската комора не може да одземе лиценци зашто некој би го бранел Палевски

Адвокатската комора не може да ја одземе лиценцата зашто некој адвокат решил да го застапува Љупчо Палевски Палчо, бидејќи тоа е негово право на одбрана, но исто така и адвокатите...