fbpx
Таг: Генерално собрание на ОН

таг: Генерално собрание на ОН

Пендаровски на Генералното собрание на ОН: Војната во Украина е најеклатантен, но не и единствен пример за заканите по безбедноста

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк се обрати на Генералната дебата на 78. Генерално собрание на Обединетите нации. Тој во говорот првично се осврна на агресијата на Руската Федерација врз Украина, за која рече дека продолжува со несмалена жестокост, што е флагрантно кршење на Повелбата на Обединетите нации и на принципите на меѓународното право, во континуитет. „Станува збор за најголемата безбедносна...

Зеленски на Генералното собрание на ОН: На руското зло не може да му се верува

„На злото не може да му се верува“, рече во својот говор на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) украинскиот претседател Володимир Зеленски, повикувајќи го светот да се обедини за да стави крај на руската агресија врз неговата земја. Во страсниот говор во Њујорк, Зеленски порача дека Москва, која е вооружена со нуклеарно оружје, мора да биде запрена во „туркањето...

Зеленски пред самитот на ОН се чуди што уште Русија бара таму

Само неколку часа пред почетокот на заседавањето на Генералното собрание на Организацијата на Обединетите нации во Њујорк, украинскиот претседател Володимир Зеленски сугерираше дека меѓународното тело треба да одговори зошто уште дозволува Русија, која изврши инвазија на Украина, да биде дел од организацијата, јави „Асошиејтид Прес“. Зеленски изјавата ја даде посетувајќи ранети украински војници во болница во Њујорк. „За нас е многу...

Руски раце натопени во крв: Една година од почетокот на воената инвазија врз Украина

Како последица на руската агресија врз Украина, повеќе од 8 милиони Украинци биле приморани да ја напуштат својата земја, додека дополнителни 5,3 милиони жители на Украина се водат како внатрешно раселени лица во земјата. Дополнително, Украина веќе подолг период ја обвинува Русија за присилно раселување на украински жители во Русија од териториите окупирани од нејзина страна

Обединетите нации ја осудија Русија за анексијата на делови од Украина, руските ракетирања продолжуваат

Генералното собрание на Обединетите нации со огромно мнозинство од земјите во светот ја осудија руската нелегална анексија на четири украински региони кон Руската Федерација. Од 193 земји, повеќе од три-четвртини, односно 143 земји, гласаа за резолуцијата која што го осудува потегот на Москва како нелегален, додека само четири земји гласаа во корист на Русија - Сирија, Никарагва, Белорусија и...

Светот одлучи да ја исфрли Русија од Советот за човекови права на ОН

Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) вчера со неопходното двотретинско мнозинство одлучи да ја исфрли Русија од Советот за човекови права на ОН, информираат од ОН. Ваквиот чекор следи откако беа објавени наводите за воени злосторства направени од руската војска во Украина. Усвоената резолуција ја поддржаа 93 земји, 58 беа воздржани, а 24 земји гласаа против. Меѓу земјите кои ја...

Претседателот Пендаровски во Њујорк на Генералното собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски во наредните денови ќе учествува на Генералниото собрание на Обединетите нации во Њујорк. Пендаровски во четврток на 23 септември, ќе се обрати пред останатите учесници на 76. сесија на собранието. Темата на оваа сесија е: „Градење отпорност преку надеж - опоравување од Ковид-19, одржливо обновување, одговор на потребите на планетата, почитување на правата на луѓето и ревитализација...

Заев на Генералното собрание на ОН: Договорот со Грција ја зајакна стабилноста на Балканот

Премиерот Зоран Заев имаше обраќање на пленарната сесија на 74 - тото Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Како што информираат од владата, премиерот Заев во својот говор нагласил дека за прв пат се обраќа од позиција на шеф на Владата на Република Северна Македонија со комплетирана лична карта на земјата во Обединетите нации, во чија карта се наведени...

Генералното собрание на ОН гласаше против одлуката на САД за Ерусалим

Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) ја усвои резолуцијата со која се бара од САД да ја повлечат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел. Резолуцијата ја поддржаа 128 членки на ОН, меѓу кои и Македонија, девет гласаа „против“, 35 беа „воздржани, а 21 членка воопшто не гласаа. Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас по гласањето...

Трамп скапо ќе плати за заканите, порача севернокорејскиот лидер

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп е „ментално пореметен“ и дека „скапо ќе плати“ поради заканите кои ги упати кон Северна Кореја пред Генералното собрание на Обединитетите нации (ОН), јавуваат светските медиуми. „Скапо ќе плати тој човек кој е врховен командант на САД поради говорот во кој повикува на тотално уништување на Северна Кореја“,...

Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, соопшти владината прес-служба. На денешната агенда на македонскиот премиер е предвидена средба со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Виетнам, Фан Бин Мин, како и кратка средба со премиерот на Непал, Шер...

Димитров и Коѕиас во Њујорк разговарале за мерките за доверба и за името

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров синоќа во Њујорк имал работа вечера со својот грчки колега, Никос Коѕиас, на која, како што соопшти МНР, било разговарано за мерките за градење доверба меѓу двете земји и за процесот за надминување на разликите околу името. Во соопштението на МНР не се наведуваат повеќе детали од средбата, која била последна од вчерашната „богата“...

Заев учествуваше на дипломатскиот прием организиран од Трамп

Премиерот Зоран Заев учествуваше на дипломатскиот прием организиран од претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, во рамките на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. „Дипломатскиот прием организиран од претседателот на САД на ГС на ОН е можност за зацврстување на пријателствата и за идни соработки во интерес на нашите држави“, напиша Заев на „Твитер“. https://twitter.com/Zoran_Zaev/status/910766474972876802 Премиерот Заев, во рамките...

Заев од Њујорк: Подготвени сме да ги слушаме нашите граѓани

Воспоставувањето доверба меѓу владите, граѓаните и организациите од различни видови е од клучно значење за воспоставувањето транспарентни и енергични демократии, порача премиерот Зоран Заев во своето обраќање на панел-сесијата „Отворено владино партнерство - Враќање на довербата во владата“, во рамките на дебатите на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации во Њујорк. Тој се осврна на искуствата на Македонија, кои, како...

Трамп се закани дека САД би можеле целосно да ја уништат Северна Кореја

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во своето прво обраќање пред Генералното собрание на Обединети нации во седиштето на организацијата во Њујорк, изјави дека доколку Америка биде во ситуација да мора да се брани себеси или нејзините сојузници, би немала друг избор освен целосно да ја уништи Северна Кореја. Тој ја нападна земјата и нејзиниот лидер Ким Јонг-ун, велејќи дека Северна...

Македонија, дел од алијансата против трговијата со опрема за мачење и за смртни казни

Македонија од вчеравечер е членка на меѓународната алијанса за запирање на трговијата со производи кои се користат за извршување смртни казни и за мачење. Меѓународната група е формирана за време на 72. заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, кое се одржува оваа недела во Њујорк, а на иницијатива на Европската Унија, Аргентина и на Монголија. Во алијансата членуваат 58 држави...

Бизнисмените од дијаспората ќе помогнат во економскиот развој на Македонија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и од министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми, во Њујорк се сретна со претседателот на групата „Македонија 2025“, Роберт Арсов, познатиот бизнисмен од дијаспората, Џон Битов, како и со повеќемина други претставници на оваа група, соопшти владината прес-служба. - Владата на Република Македонија се отвори кон сите...

Заев во Њујорк на ГС на ОН и на средби со Трамп, Гутереш, Могерини и со Туск

Премиерот Зоран Заев од денеска до 23 септември ќе присуствува на 72. Генерално собрание на Обединетите нации (ОН) во Њујорк, САД, соопшти владината прес-служба. Во составот на делегацијата предводена од Заев, ќе бидат министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми. Премиерот ќе присуствува на отворањето на работата на Генералното собрание на ОН и...

Заев се консултирал со Бејли за ОН, амбасадорот ги поздравил реформските напори

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со амбасадорот на САД, Џес Бејли, заради консултации во врска со претстојното 72. Генерално собрание на Обединетите нации (ОН), кое ќе се одржува во Њујорк од 17 до 23 септември. Притоа, како што соопшти Владата, амбасадорот на САД ги поздрави напорите на новиот кабинет и неговите постигнувања во сферата на надворешната политика. „На средбата...

Заев во Њујорк на ГС на ОН ќе има средби со Трамп, Гутереш, Могерини и со Туск

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на Република Македонија, на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк од 17 до 23 септември, соопшти секторот за односи со јавноста на Владата. Во составот на делегацијата ќе бидат министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми. Заев ќе присуствува на отворањето на работата на...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...