fbpx

Заев – Винтон: Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во новата влада

-

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со Луиза Винтон, постојан претставник на Обединетите нации и претставник на УНДП за Македонија.

На средбата била акцентирана потребата Македонија да се врати на европските перспективи и да продолжи да се развива кон интеграција во евроатлантските организации.

– Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во сите ресори на новата влада, кои ќе работат демократски и посветено на квалитетот на живот за сите граѓани. Државата брзо ќе биде подготвена да продолжи напред – изјавил Заев.

Тема на разговорот, како што информираат од СДСМ, бил и демократскиот и општествен развој на Македонија, што се отвора со демократските процеси и формирањето на нова реформска влада.

Заев и Винтон разговарале и за потребата од градење на Македонија во правна држава за што, како што било истакнато, биле неопходни судски реформи, како и за економските и социјалните политики, што овозможуваат стабилен и перспективен живот за сите граѓани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...