fbpx

СДСМ: Димовски да се појави во Собрание и да не ги попречува демократските процеси

-

Илија Димовски не може да зборува за медиумите и за судството, бидејќи токму ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години посветено работеше на уништување на професионалните медиуми и против независна судска власт“, се вели во реакцијата на СДСМ, на прес-конференцијата на членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Од СДСМ велат дека Димовски „наместо да зборува за прашања за кои со своите политики им наштетија на граѓаните, треба да прифати дека ВМРО-ДПМНЕ е опозиција“.

„Илија Димовски треба да ја исполни својата должност, како пратеник да биде присутен во Собранието и да не се обидува по налог на Груевски да ги попречува демократските процеси. Независност на медиумите и професионално судство овозможува програмата на новата реформска влада“, велат од СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...