fbpx
Таг: Ilija Dimovski

таг: Ilija Dimovski

СЈО побара да се конфискува имот на Груевски, Протоѓер и Димовски, вреден 2,26 милиони евра

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска побара на дел од обвинетите во процесот „Титаник“, вклучувајќи го и поранешниот премиер Никола Груевски, да им биде конфискуван имот. Обвинителката Лиле Стефанова, во воведниот говор покрај осудителна пресуда, побара за надоместување на незаконски обезбедените средства за финансирање на изборната кампања во 2011 година конфискација на имот на Никола Груевски и Мартин Протoѓер во вредност...

Димовски: Посетителите на опозициските пратеници се „кодошат“ кај работодавачите

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на денешната 45-седница на Собранието побара збор да се обрати пред колегите пратеници, што по кратко дебатирање со претседателот на Собранието му беше дозволено. Но, наместо, како што се очекуваше, да зборува за обемниот дневен ред, како што пред него направи неговиот партиски колега Драган Данев, Димовски излезе со сериозни обвинувања за злоупотреби во...

Мицкоски: Новите членови на Извршниот комитет се искусни и силно мотивирани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, новите членови на Извршниот комитет на партијата, вечерва ги нарече силно мотивирани индивидуи, луѓе кои голем дел од животот го поминале во партиските структури и искусни политичари. Новиот состав беше избран на вечерашната седница на Централниот комитет на партијата. - Станува збор за силно мотивирани индивидуи, луѓе кои што голем дел од својот живот поминале во...

Димовски: Нема да присуствувам на Конгресот, изборот на претседател ќе биде формален

Илија Димовски се огласи вечерва на неговиот личен профил на Фејсбук и најави дека нема да биде дел од конгресот на ВМРО-ДПМНЕ кој се одржува во Валандово денеска и утре. Претходно и Антонијо Милошоски најави дека нема да присуствува. Во својот пост објавен вечерва, Димовски вели дека раководните лица и органи во партијата не создале услови за демократски конгрес, кој реално...

БГНЕС: „Античкиот“ Димовски најверојатен кандидат за наследник на Груевски

Во централата на ВМРО-ДПМНЕ најчесто се споменува името на Илија Димовски како најверојатен кандидат на Никола Груевски на местото претседател на партијата, наведува бугарската новинска агенција БГНЕС во текстот посветен на најновиот развој на настаните во најголемата опозициска партија во Македонија. Како што коментира БГНЕС, Димовски, како еден од членовите на извршниот комитет на партијата кои уживаат најголема доверба на сегашниот...

Џафери ја помести седницата за 15 часот, Димовски најавува „повеќе реакции“

Наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието, првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот. Според новото соопштение од Собранието, распоредот за работа нема да се смени - првин ќе се одржи продолжението на 8-та седница, на чиј дневен ред се 12 точки, меѓу кои и изборот на заменици на...

По бурната и тензична расправија, Џафери закажа саботно продолжение на собраниската седница

Минута по 22 часот претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 6-тата седница, на која се расправа за разрешување на Jавниот обвинител Марко Зврлевски, и го закажа следното нејзино продолжение за утре во 12 часот. За разлика од тензичната атмосфера меѓу 19 и 20 часот, кога првин пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се собраа околу говорницата и бараа пауза, по што уследи ...

Собранието на раб на инцидент со опозициски турканици пред говорницата

Во собраниската сала страстите се вжештија по 19 часот, кога пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се собраа околу говорницата спорејќи со претседателот на Собранието, при што во надвикување и метеж, Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ ја извлекол картичката на претседателот на Собранието, па тој повика обезбедување, а речиси сите присутни пратеници од опозициската партија беа насобрани околу говорницата. Целата драма, освен десетминутната пауза,...

Џафери: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира работата со 30 реплики за отсутниот Артан Груби

Во двете продолженија по блокадата на собраниската говорница околу пладне, дебатата за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски мина  во посмирен дух. И во двете продолженија Илија Димовски процедурално реагираше да се прекине расправата додека не се добие мислењето од Комисијата за спречување на корупцијата дали може да продолжи постапката за разрешувањето на Зврлевски во период...

Собрание: Пауза, расправија Џафери – Димовски, пауза…

По паузата од повеќе од еден час, шестата собраниска седница на која моментално во процедура е разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, продолжи за кратко и потоа пак беше дадена нова пауза од 10 минути. На ваквиот потег на претседателот на Собранието Талат Џафери, претходеше препирка меѓу него и Илија Димовски, координаторот на една од пратеничките групи на...

Џафери прогласи долга пауза по расправијата со Димовски

По повеќе реплицирања од Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, во 13.30 часот ја прекина седницата. Џафери и Димовски се натегаа околу процедурите на законодавниот дом, додека на дневен ред беше третата точка, односно предлогот на Владата за именување директор на Агенцијата за администрација. По убедувања каква била досегашната практика, односно што предвидува деловникот на Собранието за претставник на...

ВМРО-ДПМНЕ побара јавниот обвинител да го предлага опозицијата

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат во иднина државниот јавен обвинител да го предлага опозицијата. Ова денеска на прес-конференција во Собранието на Република Македонија го истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, непосредно пред собраниската седница на која треба да се разгледува и да се одлучува за барањето за разрешување на актуелниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски. Како што рече Димовски, опозицијата до...

ДПМНЕ се жали ако ја именуваат без ВМРО

Со процедурална забелешка во попладневната сесија, пратеникот Илија Димовски ја разби долгата расправија со реплики и со контрареплики од пратениците од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со СДСМ за тоа кој колку направил за земјоделството и кој колку ќе направи за земјоделците. Димовски побара да се внимава на имињата, односно, побара претседателот на Собранието да ги укорува пратениците од владејачкото мнозинство...

Седницата за владата минува во дуели меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Со остра полемика помеѓу пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и пратеници од СДСМ и од неговата коалиција, но и со конфронтации со претседателот на Собранието, Талат Џафери, тече седницата на која се расправа за составот и за програмата на новата влада. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ наведуваат што направиле владите предводени од нивната партијата и прашуваат што ќе направи новата влада на СДСМ,...

Собранието денеска со три седници, до полноќ треба да избере влада

Покрај втората собраниска седница, на која единствената точка е изборот на владата, во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи и 21. продолжение на конститутивната седница, на која ќе се расправа за изборот на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Македонија. Продолжението е прво на...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...