fbpx

Иванов: Oчекувам и овие избори да покажат напредок на демократијата

-

Очекувам и овие избори, како и сите досегашни, да покажат зрелост кај граѓаните и да покажат дека напредуваме и ја збогатуваме демократијата и понудата за граѓаните, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по гласањето на  избирачко место во гимназијата „Јосип Броз – Тито“ во Скопје.

Тој изрази очекување дека изборите ќе минат во мирна, демократска и фер атмосфера.

– Денеска, кога се избира локалната власт, граѓаните може да ги изберат тие што за време на изборните кампањи им понудиле дека ќе им го подобрат животот и условите за живот, бидејќи реалниот живот секојпат е на локално ниво и граѓаните очекуваат тие што ќе ги изберат, да им го подобрат квалитетот на животот –  рече Иванов.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...