fbpx
Таг: Иванов

таг: Иванов

Тимоние: Франција ги поддржува изградбата на правната држава и унитарноста на Македонија

Четвртина век како Франција е на страната на Македонците за да се зајакне државата и нејзината унитарност и ги придружува во изградбата на правната држава, што е услов кој важи за сите идни интеграции кон кои земјата легитимно се стреми, порача амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, на вчерашниот говор на свечениот прием на Националниот ден на Франција. На...

Иванов оди во Русија да прими награда од рускиот патријарх

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Руската Федерација, соопштија од кабинетот на претседателот. На Иванов во црквата „Христос Спасител" во Москва, Патријархот на Руската православна црква, Кирил, ќе му ја врачи наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори" за 2016 година. Покрај македонскиот претседател, добитници се и...

Иванов со Хојт Ји: Пречките за влада се надминливи, но со запазување на унитарноста

Македонскиот претседател; Ѓорге Иванов, на денешната средба со заменик-помошникот на државниот секретар за европски и за евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји, порачал дека се надминливи пречките за доделување мандат за влада, но само доколку постои вистинска определба на лидерите на партламентарните политички партии. Истовремено, Иванов побарал асистенција од САД за парламентарното мнозинство да го добие мандатот. Сепак,...

Иванов го честита Меѓународниот ден на Ромите

Преку ангажман на надлежните институции и нагласување на неопходноста од едукација на лицата кои живеат во недоволно развиените подрачја, ќе се подобрат условите за живот, порачува претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во својата честитка до македонските Роми по повод одбележувањето на 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. „По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на Ромите, дозволете ми на...

Андов: Иванов не го почитуваше Уставот, очекувам да се премисли

„Очекувам Иванов наскоро да ја смени својата одлука и да му го додели мандатот на Зоран Заев, и поради сигналите кои ги доби од ЕУ. Истовремено, трите албански партии направија тактичка грешка со ултимативните барања за реформи во платформата“, вели првиот претседател на Собранието на Република Македонија, Стојан Андов, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. Тој нагласува дека македонскиот...

ДУИ денеска ќе решава дали ќе влезе во владата, Заев ќе побара мандат

Според најавите од петокот, кога портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, соопшти дека денеска партијата треба да реши дали ќе биде дел од владата што ќе ја формира СДСМ, на кој му ги даде потписите, јавноста очекува произнесување од Мала Речица.  Партијата треба да реши дали ќе влезе во влада со СДСМ или ќе остане опозиција, која ќе дава поддршка...

СОС: Нерегистрирана NGO, GONGO или PONGO?

„Стоп операција Сорос“ (СОС), претставена на јавноста на 17 јануари годинава, чии единствени декларирани припадници засега се историчарот Никола Србов, кој честопати гостува во неколку медиуми како „политички аналитичар“, и новинарите Цветин Чилиманов и Ненад Мирчевски, во медиумите доби различни описи. Од една национална телевизија, на пример, тројцата беа оквалификувани како „иницијативен одбор за формирање граѓанско здружение, „Стоп операција...

ВМРО-ДПМНЕ: Фала ѝ на ЕУ за советот, но најдобро решение се избори, а не широка коалиција

Портпаролката Маја Коцијанчич нема одговор на прашањето врз основа на кој дел од Уставот, ЕУ го советува претседателот Иванов да определи нов лидер кому ќе го додели мандатот, бидејќи таков дел во Уставот нема, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ како реакција на изјавата на портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за „Мета“. Во партиското соопштение се додава дека „Коцијанчич само повтори дека е...

Заев ќе оди кај Иванов, Ахмети „ќе види“

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска треба да одржи поединечни средби со политичките партии, во рамките на консултациите што од неговиот кабинет ги најавија завчера, во врска со доделувањето на мандатот за состав на нова влада. Од кабинетот на Иванов вчера потврдија дека средбите со политичките партии следуваат по состаноците што претседателот на државата ги имаше со претседателот на Уставниот суд, Никола...

Коцијанчич за „Мета“: Ги поздравуваме напорите на Иванов за дијалог со партиите

Европската комисија денеска ги поздрави тековните напори на претседателот Ѓорге Иванов за средби со лидерите на политичките партии, кои се сметаат за клучни за одлуката кому ќе му се додели мандатот. - Ги поздравуваме тековните напори за разговори со сите политички партии – изјави за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Таа потсети дека сите партии истакнале дека се залагаат...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...