fbpx
Таг: ChatGPT

таг: ChatGPT

Сора – нов вид вештачка интелигенција што создава видеа по текстуални инструкции

Компанијата за вештачка интелигенција OpenAI, најави нова алатка наречена „Сора“ за креирање видеа кои траат до 60 секунди, а се создадени по текстуални инструкции. Според нивен блогпост, моделот исто така може да создаде видео врз основа на неподвижна слика или да прошири снимки со нов материјал. „Ја учиме вештачката интелигенција да го разбере и симулира физичкиот свет во движење“, велат од...

Иран, Северна Кореја и Русија користат вештачка интелигенција за хакирање, тврди Мајкрософт

Во нов блог на Мајкрософт се тврди дека биле забележани хакерски групи поврзани со руско воено разузнавање, Иранска револуционерна гарда, како и кинеската и севернокорејска влада кои се обидувале да ги усовршат своите хакерски кампањи, користејќи модели на вештачка интелигенција како ChatGPT. Во соработка со деловниот партнер OpenAI, биле спречени многу обиди за хакирање преку технологијата за вештачка интелигенција што...

Германски експерти: Вештачката интелигенција може да влезе во училиштата, но не прерано

ChatGPT и другите алатки за вештачка интелигенција имаат голем потенцијал за употреба во училиштата, но со одговорност и со промоција на учењето, изјавија германски експерти во средата, пренесе германската новинска агенција ДПА. Постојаната научна комисија на германската конференција на министри за образование, која ги обединува федералните и државните министри, препорача краткорочна преодна фаза за систематско тестирање на алатките за вештачка...

Њујорк Тајмс ги тужи ОпенАИ и Мајкрософт за прекршување на авторските права

„Њујорк Тајмс” (New York Times) ги тужи „ОпенАИ” (OpenAI) и „Мајкрософт” (Microsoft) за прекршување на авторски права тврдејќи дека се преземени милиони написи на Тајмс за употреба на ChatGPT, соопшти Гардијан. Тужбата за прекршување на авторските права беше поднесена пред федералниот суд на Менхетен во средата и тврди дека иако компаниите копирале информации од многу извори за да ги изградат своите...

Камил Сливовски: Вештачката интелигенција нè прави попродуктивни, но потребни се регулации и свесно користење

Возбудувачки е на колку сè нови начини ќе се користи и веќе се користи вештачката интелигенција (ВИ) во нашите животи, но мора да сме претпазливи со новоотворената „Пандорина кутија“. Ова беше заклучокот на Камил Сливовски, дизајнер на активности и содржини за учење од полската организација ИНКО (Полска), за време на 19-тото издание на меѓународната конференција е-Општество.мк што се одржува...

Новинарскиот гигант Аксел Спрингер склучи договор со OpenAI за авторски права

Глобалниот издавач на вести Аксел Спрингер почнува соработка со OpenAI, компанијата која стои зад четботот ChatGPT. Ова е прв договор од ваков вид кој ќе испорачува резимеа на содржините од Аксел Спрингер како одговор на прашањата на ChatGPT, објави Ројтерс. Како дел од договорот стои дека кога корисниците ќе постават прашање во ChatGPT, четботот ќе доставува резимеа на релевантни вести...

Отпуштениот Сем Алтман се враќа на директорското место во „Опен АИ“

Коосновачот на „Опен АИ“, Сем Алтман, ќе се врати како шеф само неколку дена откако беше отпуштен од управниот одбор, соопшти компанијата, а пренесе Би-би-си. Договорот вклучува и именување на нови членови на управниот одбор. Овој потег следува откако Алтман беше отпуштен од „Опен АИ“ во петокот, по што следуваше отворено писмо од персоналот кој се закани дека ќе поднесе...

Поранешниот шеф на „Твич“ е нов директор на „Опен АИ“, Алтман во „Мајкрософт“

Технолошкиот гигант „Мајкрософт“ објави дека Сем Алтман се придружува во неговиот тим, соборувајќи ги шпекулациите дека поранешниот извршен директор на „Опен АИ“ би можел да се врати во оваа компанија која што стои зад популарниот четбот ChatGPT. Главниот извршен директор на „Мајкрософт“, Сатја Надела, на социјалната мрежа „Х“ напиша дека Алтман ќе се придружи во компанијата за да води „нов...

Инвеститорите на „Опен АИ“ бараат враќање на отстранетиот директор Сем Алтман

Се очекува ненадејно враќање на Сем Алтман на местото главен извршен директор на компанијата „OpenAI“ (Опен АИ) која стои зад популарниот четбот ChatGPT, поради притисокот од инвеститорите да го поништат неговото исто толку ненадејно отстранување. Во потег што предизвика шок во Силиконската долина, Алтман беше отпуштен од управниот одбор на компанијата во петокот, наведувајќи го како причина тоа дека не...

Илон Маск објави свој ВИ четбот, кој има „смисла за хумор“

Илон Маск објави четбот, наречен Грок, кој користи вештачка интелигенција (ВИ) за своите одговори, слично како популарните четботови ChatGPT и Бард. Грок е достапен на платформата Х (поранешно Твитер), која Маск неодамна ја купи. Но, тој е достапен само за одредени кориснички профили, известува Би-би-си. Маск вели дека Грок „многу сака сарказам“ и дека корисниците може да очекуваат Грок да...

Две-третини од учениците и студентите во Германија користат вештачка интелигенција

Генеративната вештачка интелигенција ChatGPT започна да се користи пред околу една година и предизвика светска сензација со својата способност да генерира текст и да учи. Сега редовно го користат мнозинството млади луѓе, според истражувањето на YouGov, пренесува германската новинска агенција ДПА. Имено, повеќе од две-третини, или 68 отсто од учениците, практикантите и студентите користат ChatGPT, Google Bard или слични алатки...

Вештачката интелигенција претставува опасност и од „инсајдерско“ тргување

Вештачката интелигенција (ВИ) има способност да врши нелегални финансиски трговии и да ги прикрие истите, сугерира ново истражување. Би-би-си пренесува дека на демонстрација на самитот за безбедност на ВИ во Велика Британија, бот користел измислени информации за да направи „незаконско“ купување акции без да ја извести фирмата. На прашањето дали користела инсајдерско тргување, апликацијата негирала. Внатрешно тргување е всушност користење доверливи...

ChatGPT сега има пристап и до тековните информации

Компанијата „Опен АИ“ која го создаде популарниот чет-бот ChatGPT потврди дека овој јазичен модел сега може да пребарува на интернет и да им обезбеди тековни информации на корисниците. Системот со вештачка интелигенција досега беше обучен само преку користење на податоци објавени заклучно до септември 2021 година и немаше пристап до интернет мрежата во реално време. Новиот потег значи дека некои премиум...

Гардијан го блокира ChatGPT да не ги презема нивните содржини

Британскиот весник Гардијан ја блокираше компанијата OpenAI да ја користи неговата содржина за употреба на нивната содржина на производите со вештачка интелигенција како што е ChatGPT, пишува Гардијан.  Загриженоста дека OpenAI користи нелиценцирана содржина за да ги создаде своите алатки за вештачка интелигенција доведе до тоа писателите да поднесат тужби против компанијата и креативните индустрии, повикувајќи на заштитни мерки за...

Кина најавува правила за генеративната вештачка интелегенција во државата

ai
Кина најави нови правила за генеративната вештачка интелегенција и станува една од првите земји во светот што ја регулира технологијата која ги напојува популарните услуги како ChatGPT, сооппштува Си-ен-ен.  Управата за кибернетски простор на Кина, кое е највисокото тело за заштита на интернет во земјата, во четвртокот објави збир на ажурирани упатства за управување со растечката индустрија. Во споредба со прелиминарниот...

Четботот на „Гугл“ – Бард од денеска е достапен и во Северна Македонија

Четботот со вештачка интелигенција на „Гугл“, наречен Бард денеска беше лансиран во Европа и сега е достапен и за корисниците во Северна Македонија. Ривалот на ChatGPT денеска официјално дебитираше и во земјите-членки на Европската Унија, откако „Гугл“ ги разреши безбедносните грижи на корисниците што доведоа до тоа ЕУ да го блокира неговото лансирање. Бард од денеска е достапен на 40 нови...

Илон Маск формира нова компанија за вештачка интелигенција

Elon Musk
Милјардерот Илон Маск во средата на својот Твитер профил објави дека формирал нова компанија за вештачка интелигенција, наречена xAI, која ќе функционира со истражувачи на Гугл и Oупен Еј-Ај, чија цел е како што вели тој, „да ја разбере реалноста“. Announcing formation of @xAI to understand reality — Elon Musk (@elonmusk) July 12, 2023 Компанијата, која ќе работи одвоено од другите бизниси...

ChatGPT забележува прво намалување на корисници од своето лансирање

ChatGPT, популарниот чет-бот за вештачка интелигенција кој беше лансиран во ноември, забележува најмал месечен сообраќај на веб-страницата и опаѓање на посетители, за прв пат досега во текот на месец јуни, покажуваат истражувања на аналитичката компанија „Симиларвеб“. Ројтерс објавува дека сообраќајот кон веб-страницата на ChatGPT ширум светот во јуни се намалил за 9,7 отсто во однос на мај, а посетителите на...

„Опен АИ“ лобирала во ЕУ за да избегне построги регулации во законот за ВИ

Компанијата „Опен АИ“ лобирала во Европската Унија да се „омекне“ законодавството за вештачка интелигенција (ВИ). Според документи од Европската комисија, компанијата-креатор на четботот ChatGPT побарала европратениците да направат неколку амандмани во нацрт-верзијата на Законот за вештачка интелигенција на ЕУ – претстојниот закон создаден за регулирање на употребата на ВИ, пренесува американскиот медиум „Врџ“. Барањата на „Опен АИ“ стигнале пред нацрт-законот...

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување – ново предупредување на познавачите

Група врвни истражувачи, инженери и извршни директори, вклучително и шефовите на OpenAI (Опен АИ) и Google Deepmind (Гугл Дипмајнд) предупредија дека вештачката интелигенција (ВИ) може да доведе до истребување на човештвото. Изјавата од само 22 збора е објавена на интернет-страницата на невладината организација Центар за безбедност на вештачката интелигенција во Сан Франциско, САД, а ја поддржаа десетици експерти, пренесува „Врџ“. „Ублажувањето...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...