fbpx
Таг: ChatGPT

таг: ChatGPT

Мајкрософт за 7 долари месечно го нуди Тимс премиум со ChatGPT

Корпорацијата Мајкрософт објави премиум понуда за претплата на нивната апликација Teams, која го вклучува четботот ChatGPT, со цел како што велат, да ги поедностават состаноците со помош на вештачка интелигенција, пренесе Ројтерс. Премиум услугата најпрво ќе чини 7 долари месечно за потоа да се зголеми на 10 долари во јули, соопшти Мајкрософт. ChatGPT во сопственост на OpenAI ќе генерира автоматски белешки...

Компанијата зад „ChatGPT“ лансираше алатка за откривање на текст генериран со вештачка интелигенција

Компанијата „ОпенАИ“, креатор на популарниот чет-бот ChatGPT, лансираше софтверска алатка која се обидува да направи разлика помеѓу текст напишан од човек и текст генериран од вештачка интелигенција (ВИ), меѓу кои и текстови произведени од нивните сопствени модели „ChatGPT“ и „GPT-3“. „Класификаторот за Вештачка интелигенција“ е јазичен модел обучен на база на податоци од парови текст на иста тема напишани од...

ChatGPT забранет од научни списанија и француски универзитет поради страв од плагијаризам

Врвниот Париски институт за политички науки (Sciences Po) одлучи да ја забрани употребата на алатката ChatGPT во функција на спречување на плагијаризмот од страна на студентите, јавува Ројтерс. Еден од најдобрите француски универзитети во петокот соопшти дека им испратиле електронска пошта на сите студенти и факултети од нивниот кампус, објавувајќи дека е забрането користењето на ChatGPT и сите други...

„Базфид“ е првиот медиум што ќе го користи ChatGPT за креирање содржини

Онлајн медиумот „Базфид“ е првиот што објави дека ќе го користи четботот за генерирање текстуална содржина ChatGPT при нивното работење, пренесува Си-ен-ен. Извршниот директор Џон Перети ја споделил информацијата со вработените, напоменувајќи дека во 2023 година медиумот ќе го започне користењето на оваа алатка. Тој образложил дека новата технологија ќе се користи за создавање на квизови, за помагање при осмислувањето...

„Мајкрософт“ ќе инвестира милијарди долари во компанијата која го создаде ChatGPT

„Мајкрософт“ најави дека во текот на наредните неколку години ќе инвестира повеќе милијарди американски долари во вештачка интелигенција, додека го проширува партнерството со „ОпенАИ“, пренесе Би-би-си. „ОпенАИ“ е креатор на чет-ботот ChatGPT и популарната алатка за генерирање слики Dall-E. Претходно, во 2019 година „Мајкрософт“ инвестираше една милијарда долари во компанијата основана од инвеститорот Сем Алтман и милијардерот Илон Маск. „Мајкрософт“ неодамна најави...

Првата издадена книга напишана со помош на вештачка интелигенција наиде на лавина реакции

Амаар Реши ја напиша и дизајнираше првата книга за деца во рок од 72 часа, користејќи ги ChatGPT и Midjourney, но користењето на генераторите на содржина со помош на вештачка интелигенција предизвика лавина од реакции кај уметниците, пишува Insider. Реши, менаџер за дизајн на производи во финансиско-технолошка компанија со седиште во Сан Франциско, изјавил за Insider дека тој имал мало...

Иницијативата „Донирај компјутер“ во новата епизода на Шорткат

Над 2.200 компјутери се донирани низ целата држава во последните шест години преку хуманитарната иницијатива „Донирај компјутер“. Повеќе за хуманитарната работа, идејата и целта на Борче Стаменов од Кавадарци, погледнете во новата епизода на Шорткат. Во новите вести за млади јавуваме за спорниот учебник по Историја и општество во кој се забележани повеќе грешки, за меѓународната поетска награда „Мостови на...

Лоша вест за препишувачите: По ChatGPT, пристигна GPTZero која ги открива мрзливите ученици

По огромниот успех на алатката за вештачка интелигенција ChatGPT во светот и растечката загриженост на професорите дека оваа алатка може да се искористи за манипулирање на авторството кај учениците и студентите, пристигна и алатката GPTZero, која е дизајнирана од студент, и со која може да се открие дали напишаниот есеј или друг текст е создаден со помош на вештачка...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...