fbpx
Таг: Центар за управување со кризи (ЦУК)

таг: Центар за управување со кризи (ЦУК)

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови, информираше Центарот за управување со кризи (ЦУК). „Секторот за операции и координација од ЦУК веднаш ги извести Националниот Парк Маврово и МВР. Ренџерски тим од НП Маврово веднаш се упатил кон заглавеното мече а истовремено со нив...

Пешаци претрчуваат преку булевар „Србија“ кај зградите на Џевахир, ЦУК бара пешачки премин

Центарот за управување со кризи покрена иницијатива до Градот Скопје да се направи пешачки премин или кружен тек на булеварот „Србија“, кај зградите на Џевахир, за да се спречат пешаците да го претрчуваат булеварот по сообраќајницата меѓу новиот трговски центар и населбата Реонски центар. Првиот човек на ЦУК, Стојанче Ангелов, вели дека во овој дел има голема концентрација на жители...

ЦУК: Поплавени подруми во охридско од поројниот дожд

Поројниот дожд во текот на изминатото деноноќие предизвикал поплавување на подруми и гаража на две куќи на ул. „Стив Наумов“ во Охрид, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). „Регионалниот ЦУК Охрид известил дека добиле пријави од граѓани за поплавување на подруми и гаража на две куќи на ул. „Стив Наумов“, во Охрид. Од страна на Општина Охрид е контактирано...

Пронашле граната и ја однеле во полиција, ЦУК апелира да не се допираат неексплодираните средства

Граната за која се претпоставува дека е од Првата светска војна вчера била однесена во полициската станица во Берово, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК), предупредувајќи дека ваквата постапка е несоодветна и ризична. Неексплодираната граната била преземена од страна на пиротехничар за понатамошно уништување. „Вчера во 12:30 часот во станицата на Полициска станица Берово беше донесено неексплодирано убојно средство, а...

Горел дом за стари лица во струмичко Банско, нема повредени

Пожар го зафатил домот за стари лица во селото Банско, синоќа околу полноќ, информира регионалниот Центар за управување со кризи од Струмица. Во гаснењето на пожарот интервенирале седум пожарникари со две протипожарни возила, немало повредени лица, а огнот бил целосно изгаснат. „Прво биле евакуирани лица од катот каде што настанал пожарот, а потоа од подолните катови. По целосното гаснење на...

Гореле диви депонии во Желино и Боговиње

Две диви депонии синоќа гореле во Полошкиот регион. Според информациите од Центарот за управување со кризи се случиле два пожари на отворен простор во последното деноноќие, во атарот на селото Церово во Општина Желино и на дивата депонија над расторанот „Дарданија“ во селото Боговиње во Општината Боговиње. Според информациите од ЦУК, двата пожари се локализирани, а во гаснењето учествувале...

За три години нема ниту една пресуда за предизвикување шумски пожар

Никој во последниве години не одговарал и не бил осуден за кривичното дело „предизвикување шумски пожар“. Мета.мк ги побара податоците од Кривичниот суд за тоа колку пресуди биле донесени за ова кривично дело во 2022, 2023, до април 2024 година, а одговорот гласеше дека таква пресуда за овој период не постои, бидејќи не е поднесен обвинителен акт или предлог...

Во изминатото деноноќие регистрирани 22 пожари на отворено, осум сè уште се активни

Вкупно 22 пожари на отворено биле евидентирани во последното деноноќие, а од нив утрово се активни осум пожари, информираше Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарот над село Селце, кој гори од четвртокот, 11 април, сè уште е активен и покрај тоа што денеска на терен гаснеле два хеликоптери од МВР и  ренџерите од Национален парк “Шар Планина“ со 10...

Имаме три авиони за гаснење пожар, но само еден пилот

Дирекцијата за заштита и спасување на почетокот на сезоната на пожари има три авиони ер-трактор, но само еден активен пилот. Двајца се веќе заминати во пензија, а заради започнатиот изборен процес, Државната комисија за спречување на корупцијата нови вработувања не дозволува. Директорот на Дирекцијата, Беким Максути за Мета.мк потврдува дека оваа институција, клучна за контролирање на илјадници пожари на отворено,...

ЦУК: Во последното деноноќие 2.113 повици на 112 и 10 пожари на отворено

Во последното деноноќие имало вкупно 2.113 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 и се регистрирани 10 пожари на отворено. Центарот за управување со кризи (ЦУК), информира дека пожарникарите од БППЗ на Град Скопје, во изминатото деноноќие имале пет помали интервенции за гаснење запалено ѓубриште и отпаден материјал во село Арачиново. Во сите случаи  интервенирале со едно ПП...

Мечка нападнала дански турист на Шар Планина, скијал надвор од скијачка патека

Мечка утрово нападнала дански турист, кој заедно со група скијачи учествувал во „фри рајд“ скијање, надвор од скијачки патеки во месноста Јелак на Шар Планина, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). Настанот се случил пред 11 часот утрово во близина на Попова Шапка. Мечката со гризнување и гребење му нанела повреди на нозете на данскиот скијач. Екипа на итната...

ЦУК: 448 пожари на отворен простор во февруари

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека во февруари заклучно со вчерашниот ден низ земјава имало вкупно 448 пожари на отворен простор. Посочуваат дека од вкупниот број на пожари, во 256 случаи гореле стрништа и висока трева, во 128 пожари ниска вегетација (грмушки, ниска и деградирана вегетација) и 42 биле шумски пожари. Во февруари имало и 22 пожари во...

Пожар на Китка, гори сува вегетација

Вечерва околу 18.30 часот неколку велосипедисти кои преноќуваат во објект на Китка пријавиле пожар на планината, давајќи детални информации и фотографии за конкретната локација. Според информациите на Центарот за управување со кризи (ЦУК) гори нискостеблеста сува вегетација. „ЦУК ја следи ситуацијата преку дежурните во Секторот Е 112 и во Секторот за операции и координација, а повеќе детали се очекуваат утре“,...

Среде зима, 34 пожари во последново деноноќие

Во текот на изминатото деноноќие, согласно информациите до Центарот за управување со кризи биле активни други 34 пожари на отворен простор. „Пожарникарите, паралелно гаснејќи пожари во населените места, гаснea најмалку 34 евидентирани пожари на отворено, на одредени места и со помош на локалното население. Пожарникарите гаснеле и отпадоци, ѓубришта и запалени контејнери на отворено на територијата на државата. Активен е...

Пожарите во зима се последица на климатските промени, но и на традицијата на палење стрништа

Климатските промени ни донесоа пожари и во зима. Високите температури, невообичаени за овој период од годината, како и долгиот сушен период без врнежи од снег и од дожд, дополнети со човечки активности и невнимание, создадоа поволни услови шумите и планините да ни горат и во февруари. Во последните неколку денови се регистрирани дваесетина пожари на отворено. Според податоците од Центарот...

ЦУК: Извлечен човекот со двете кучиња кои беа заглавени на Кожув

Спасено е лицето кое што пред два дена пријави дека е завеано од снег во својата викендичка над селото Радча на планината Кожув, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Ова лице првично одби да биде пренесно во Кавадарци со теренски четирицикл, бидејќи не сакало да ги остави двете кучиња во куќата. Лицето што изминатите денови беше завеано во...

Гори магацин во тетовско со 100 тони бои и лакови, жителите да затворат прозорци

Околу сто тони бои и лакови горат складирани во магацин кај тетовското село Фалише. Како што пред малку информираше директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, во 10 часот и 30 минути добиле информација за пожар во фирмата за бои и лакови „Евроком“. „Се работи за голема количина, можеби и сто тони бои и лакови кои се...

На Пелистер пронајдено тело на починат планинар

На планината Пелистер денеска е пронајдено тело на починато лице, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). Починатото лице – повозрасен планинар од Скопје, со иницијали А.С., било пронајдено кај месноста „Ловечка куќа“ на Пелистер на околу 2.000 метри надморска височина. Како што информира ЦУК, за случајот е известена Дирекцијата за заштита и спасување од Битола, чиј тим за интервенции во...

Силниот ветер во Скопје и Струмица зад себе остави оштетени кровови, фасади и автомобили

Повеќе видови штети и три пожари на отворено во земјава предизвикал силниот ветар во последното деноноќие, информираше утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК). Вкупниот број на повици за итни случаи на 112 во ЦУК изнесувал 1.590 – двојно повеќе од вообичаениот просек за едно деноноќие, при што над 18 отсто од итните реални повици биле за комбинирано решавање преку...

Трет пат за два месеца запалена пругата Велес-Битола, сообраќајот во прекин

За помалку од два месеца, по трет пат се запалени дрвени прагови од пругата Велес-Битола во северниот дел од Пелагонискиот регион. Поради ова, во прекин е железничкиот сообраќај на релацијата Скопје-Битола-Скопје. Симптоматично е што палењето на пругата и онеспособувањето на сообраќајот се случува речиси на идентичната локација во Општина Долнени. Од Центарот за управување со кризи информираат дека била запалена...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови, информираше Центарот за управување со кризи...