fbpx
Таг: БЛУПРИНТ група

таг: БЛУПРИНТ група

Блупринт групата повикува на внимателност во постапката за одговорност на претседателката на Врховниот суд

Блупринт групата за реформи во правосудството повикува на внимателно постапување од страна на Судскиот совет на РСМ и доследно почитување на Уставот, конвенциите, законите и востановените добри практики при водење на постапката за дисциплинска одговорност на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми. „Загрижува постапувањето на Советот за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателката на Врховниот суд каде како основ...

Граѓанските организации со реакција за европскиот извештај: Разнишани се темелите на преговорите

Блупринт групата за реформи во правосудството оценува дека Извештајот на Европската комисија е еден од ретките каде е констатирано дека во делот на правосудството не е забележан прогрес, што од аспект на исполнување на критериумите од Поглавјата 23 и 24 претставува „целосно руинирање на сите досегашни постигнувања и напредок токму во овој сегмент“. Во соопштението потпишано од шест организации (Македонско...

„Не сакаме да бидеме декор“ – Блупринт групата се повлекува од изработката на нов Кривичен законик

Блупринт групата на граѓански организации за реформи во правосудството соопшти  дека се повлекува од понатамошно учество и давање придонес во процесот на изработка на новиот Кривичен законик. Групата граѓански организации смета дека нивното учество е беспредметно во постапка која суштински го озаконува незаконитото, што е дополнително спротивно на нивната мисија за конструктивно, транспарентно и засновано на докази градење на...

Граѓански организации се повлекуваат од работната група за новиот Кривичен законик

Блупринт групата за реформи во правосудството се повлекува од понатамошното учество во процесот на изработка на новиот Кривичен законик, соопштија граѓанските организации кои се дел од групата. Детали за оваа одлука ќе изнесат в понеделник, но велат дека со овој чин сакаат да упатат порака дека групата нема да учествува во процеси каде вклучување на граѓанскиот сектор се користи како...

Пендаровски го потпиша указот, се отвори вратата за застарување на голем број предмети за криминал и корупција

Претседателот Стево Пендаровски денеска, и покрај големиот број реакции, сепак го потпишa Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик. Во соопштението на кабинетот се вели дека со измените во Кривичниот законик, усвоени од Собранието, не е предвидена амнестија за кривичните дела сторени во вршење на службата. „Напротив, казни и понатаму се предвидени за сторителите на тие...

Реакции за измените во Кривичниот законик: Тивка амнестија на осудените за криминал и корупција

Многу обвиненија и истраги за висок коруптивен – финансиски криминал сторен на штета на државата ќе се соочат со застареност, со предложените измени во Кривичниот законик (КЗ), со кои се предвидува за неколку години да се намалат затворските казни за дела поврзани со злоупотреба на службена должност и овластувања на функционери, службени и одговорни лица во јавни претпријатија и установи. Со...

Се пополнија празните столчиња во Судскиот совет, остана недовербата во институцијата

Судиите Наке Георгиев и Антоанета Димова официјално се нови членови на Судски совет, откако комисијата за избор ги потврди резултатите од вчерашното гласање. Врховниот судија Наке Георгиев освои шест гласа од вкупно 16 врховни судии, а беше единствен кандидат од редовите на врховните судии, додека судијката од Граѓанскиот суд во Скопје Антоанета Димовска со 110 освоени гласови го победи конкурентот...

И покрај реакциите, утре се бираат двајца нови членови на Судскиот совет

Вкупно 236 судии утре ќе гласаат за избор на двајца нови членови на Судскиот совет, информира Судскиот совет. Од нив, 16 судии ќе гласаат во изборната единица во Врховниот суд, а 220 судии на 12 избирачки места од  апелационото подрачје на Скопје и управните судови. Единствен кандидат за член на Судскиот совет од Врховниот суд е врховниот судија Наќе Георгиев,...

Итно да се прекине постапката за избор на нови членови во Судскиот совет, бара Блупринт групата

Блупринт групата за реформи во правосудство бара итно да се прекине со постапката за избор на нови членови во Судскиот совет. Во спротивно, како што велат од Блупринт групата, како крајно средство, ги повикуваат судиите кои треба да гласаат на изборите за членови на Судскиот совет, од судовите во Апелациското подрачје Скопје и Врховниот суд да го бојкотираат процесот за...

Блупринт групата: Судскиот совет продолжува со незаконито и нетранспарентно постапување

Блупринт групата за реформи во правосудството денеска искажа сериозна загриженост за последниот развој на настаните во Судскиот совет на РСМ (ССРСМ). Односно, како што се вели во јавната реакција на Блупринт групата, вчера во период од помалку од четири часа, ССРСМ одржа дури три одделни седници „на кои, наместо да ги исправи повредите сторени на седницата на 26 април...

Жестоки реакции по разрешувањето на претседателката на Судскиот совет, се бара преиспитување на одлуката

Блупринт групата за реформи во правосудството ја изразува својата загриженост околу ескалирањето на состојбата при утврдувањето на дневниот ред на вчерашната седница на Судскиот совет, која заврши со разрешување на претседателката на Советот. Големи реакции околу експресното разрешување на Весна Дамева стигнуваат и од голем број поранешни судии, адвокати, експерти од правосудниот систем и од Антикорупциската комисија. Дамева беше разрешена вчера,...

Блупринт групата бара СЈО „да се интегрира, а не да се асимилира“ во Обвинителството

Специјалното јавно обвинителство „треба да се интегрира, а не да се асилимилира во јавнообвинителскиот систем“ со новиот Предлог - закон за Јавно обвинителство што е доставен до Собранието на Република Северна Македонија, порачува Блупринт групата на невладини организации што ги следат реформите во правосудството. Ова, како што изјави Натали Петровска, директорка на невладината „Сите за правично судење“, е една од...

Блупринт групата достави решенија за Предлог-законот за јавно обвинителство

Блупринт групата за реформи во правосудството, како неформална мрежа на истакнати граѓански организации, денеска до министерката за правда достави документ со предлог измени на членовите 32, 34 и 105 од Предлог-Законот за Јавното обвинителство. Како што информираат од групата, на состанок со министерката Рената Дескоска минатата седмица било договорено нивните предлози и коментари за законот, бидејќи за Министерството за правда...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...