fbpx
Таг: ауди

таг: ауди

Германски „Ауди“ ќе стане дел од Формула 1 од 2026 година

Германскиот производител „Ауди“ ќе се приклучи на Светскиот шампионат во Формула 1 (Ф1) од сезоната 2026 како снабдувач со погонски единици, соопштија од Формула 1. Најавата доаѓа откако на почетокот од месецов беа објавени новите регулации за погонските единици, дизајнирани за да им овозможат на „новодојденците“ да се приклучат на спортот на натпреварувачко ниво. Погонските единици од 2026 година ќе ја...

Вистиномер: Со лажна наградна игра се злоупотребува името на автомобилскиот бренд „Ауди“

Станува збор за лажна Фејсбук страница, во која е злоупотребено името на „Ауди“ со цел да се генерира голем сообраќај и популарност на споменатата ФБ страница. Компанијата „Порше Македонија“, која го застапува автомобилскиот бренд „Ауди“, на својата Фејсбук страница која брои 104.062 следбеници, алармираше  дека се работи за лажна наградна игра, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Антикорупциска ги проверува хидроцентралите на Анѓушев и автомобилите на Вангеловски и на Меркo

Антикорупциската комисија на денешната седница отвори три постапки за еден вицепремиер, еден градоначалник и за претседателот на Врховниот суд. Антикорупционерите отворија постапка за хидроцентралата на фирмата „Тополки“, каде што еден од сопствениците е вицепремиерот Кочо Анѓушев преку фирмата „Феро инвест“, а неговиот брат Тодор Анѓушев е управител. Ќе се истражува како земјиштето во Дреново завршило во нивните раце. Отворени се и...

Контраспин: Аудито на Мерко е грдо зашто е луксузирање со пари на граѓаните на Општина со долгови

Возилото на Мерко не е убаво, како што вели тој. Тоа е симболички грдо, најгрдо возило во моментов во државата, зашто е непотребен луксуз со јавни пари во Општина која има милионски долгови во евра, пишува „Вистиномер“. „Гостувајќи на ТВ интервју на 24 Анализа, Мерко, всушност, покажа дека не се работи за незнаење и за некоја одлука што евентуално му...

Претрес во просториите на „Ауди“

Германските медиуми јавуваат дека во тек е претрес во просториите на „Ауди“ во врска со истрагата против матичната компанија „Фолксваген“ за лажирање тестови за емисија на гасови кај дизел-моторите. Весникот „Зидојче цајтунг“ и телевизијата АРД јавија дека е во тек претрес во компанијата „Ауди“, во седиштето во Ингоштадт, како и во зградите во покраината Баден-Виртемберг и Донла Саксонија. Претресот е во...

Претепан полицаец на должност во полициската станица во Струга

Стружанецот И.М.(27), доцна синоќа, во кругот на полициската станица во Струга, физички нападнал полициски службеник кој бил на работното место обезбедување на полициската станица. – Во 21.55 часот, во кругот на полициската станица влегло возило „ауди“ со струшки регистарски ознаки, управувано од страна на лицето Ж.П. од Струга. Во тој момент полицискиот службеник се упатил кон возилото за да праша со...

Тинејџер украл „ауди а4“

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Д. (18) од Скопје поради соменевање дека украл автомобил марка „ауди а4“, за што му е одредена мерка притвор во траење од осум дена. Од МВР информираат дека осомничениот го украл возилотo од улица Македонска преродба, по што се упатил кон Охрид. „На патот кон Охрид, на Стража, движејќи се со одземеното возило, му пукнала...

„Ауди“ и „матиз“ се запалија на паркиралиште во Скопје

Два автомобила, „ауди“ и „матиз“, попладнево изгореа во Скопје на паркиралиштето меѓу зградите на улицата Ленинова, спроти драгсторот „Бети“. Пожарникарите го изгаснаа пожарот, а се очекува да пристигне и увидна екипа од полицијата. Како што велат минувачите - сведоци на настанот, прво се запалило возилото „ауди“, а потоа пожарот го зафатил и „матизот“. Од полицијата која беше на местото на настанот, ни рекоа дека...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...