СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Д. (18) од Скопје поради соменевање дека украл автомобил марка „ауди а4“, за што му е одредена мерка притвор во траење од осум дена.

Од МВР информираат дека осомничениот го украл возилотo од улица Македонска преродба, по што се упатил кон Охрид.

„На патот кон Охрид, на Стража, движејќи се со одземеното возило, му пукнала гума, а зад него се случила сообраќајна незгода, при што истиот застанал за да им укаже помош на лицата, а тие го обвиниле дека бил причинител за настанатата сообраќајна незгода, по што сите заедно заминале во полициската станица во Струга. Откако пристигнале во полициската станица, од полициски службеници по извршената проверка било констатирано дека по возилото се трага бидејќи било предмет на извршено кривично дело – кражба“, информираат од МВР