fbpx
Таг: Artan Grubi

таг: Artan Grubi

Обвинителството ќе испитува дали и зошто Груби користел возило кое формално не е негово

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје издал наредба да се обезбеди документацијата за начинот и времето на стекнување, сопственоста и користењето на возилото кое вчера околу 3,30 часот утрината беше опожарено, а се тврдеше дека е во сопственост на првиот вицепремиер Артан Груби, соопштија од обвинителството. Иако, според МВР, возилото марка „ауди“ се води на името на соседот на...

Груби смета дека опожарувањето на „аудито“, кое е на негов сосед, е закана и напад врз неговата работа

Првиот вицепремиер Артан Груби се огласи по веста дека возило, кое формално не е во негова сопственост туку е на негов сосед, беше опожарено утринава околу 3.30 часот. Груби во својата изјава објавена на Фејсбук, не кажува како опожареното „Ауди“ е поврзано со него, но му се извинува на пријателот и воедно тврди дека случајот е поврзан со неговата...

Се тврди дека е опожарен приватниот автомобил на Артан Груби, кој пак се води на друго име

Медиумите денеска објавија дека бил опожарен приватниот автомобил марка „Ауди“ на првиот вицепремиер Артан Груби, утринава околу 3 часот, но според полициското соопштение, возилото се води на друго име - Б.Л. „Денеска (22.07.2023) во СВР Скопје е пријавено дека околу 03.30 часот на ул."Струмичка" настанал пожар во патничко возило "ауди" со скопски регистарски ознаки, сопственост и паркирано од Б.Л.(35) од...

Контраспин: Како Груби виде „угледни“ во ДУИ, а „некадарни“ во ДКСК?

Наспроти арогантниот настап на Груби, кој отворено се сомнева во капацитетите на Антикорупциската корупција и со доза на потсмев вели дека „не ги бивало“, токму  ДКСК е една од ретките институции за која има позитивно мислење во последниот Извештај на Европската комисија. Но, државните институции кои треба да овозможат да се постапи според наодите на ДКСК, се „јавнати“ од...

Антикорупциската комисија го обвини Груби за оркестриран притисок

Антикорупциската комисија има капацитет да се избори со вашите оркестирани напади, му порачаа од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на вицепремиерот Артан Груби, откако тој вчера во гостување на ТВ Сител изјави дека не верува во капацитетот на актуелниот состав на ДКСК. „Деновиве ја отфрлија пријавата против мене во ДКСК на поднесокот на ВМРО-ДПМНЕ. Огромно мнозинство од случаевите...

Грковска: Етичкиот кодекс го прекршиле Груби, Османи, Тупанчевски, Џемаили и Димовски

Артан Груби, Методија Димовски, Никола Тупанчевски, Хисни Џемаили и Бујар Османи, добиле опомени за непочитување на Kодексот за етичко однесување за членовите на Владата и носители на јавни функции именувани од Владата. Ова го кажа на денешниот брифинг со новинарите вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. „Без оглед на сè и без оглед на тоа за кого...

Ковачевски на камен-темелник за Коридорот 10-д: Доста беше зборување, да се фатиме за работа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Прилеп присуствуваше и се обрати на настанот по повод означување на почетокот на реализацијата на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за изградба на Коридорот 10-д. Вицепремиерот Артан Груби, овојпат облечен во бела маица на која е отпечатен бројот на Коридорот 10-д, рече: „Подгответе се и качете се сите на овој воз што вози...

Објаснувањето на Груби за европското знаменце на законите за автопатите е контрадикторно

Не постои никаква логика европското знаменце да биде ставено затоа што ЕУ ги вброила коридорите 8 и 10 во геостратешки коридори. Впрочем и Делегацијата на ЕУ кажа дека не мисли така. Освен тоа, и самото наведување дека цената ќе била поевтина со измените е дискутабилно, зашто договорот нема превидено точна цена на изградба, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу...

Контраспин: Каде Димитриевски ја виде Илирида во Коридорот 8?

Секое отворање на прашања поврзани со трошење на многу буџетски, народни пари во многу важни инфраструктурни проекти за државата е повеќе од легитимно. Но, поврзувањето на истите прашања со етнонационални наративи е спинување. Дотолку повеќе што доаѓа од Димитриевски кој досега не само што не ги злоупотребувал овие теми, туку е познат како пример на раководител на мултиетничка општина...

Дупките од Качанички пат ќе се пополнуваат со владини пари од 3 милиони евра

Владата веќе доделила наменски средства во висина од 3 милиони евра за изградба на булеварот „Хасан Приштина“, односно за надградба на постојниот Качанички пат кој од Момин Поток води до скопската обиколница. Средствата се доделени на Градот Скопје, а вкупната вредност на проектот за изградба на булеварот „Хасан Приштина“ изнесува шест милиони евра. „Во разговор и соработка со градоначалничката на...

Груби објави фотографии од двојазичните полициски униформи и симболи

Вицепремиерот Артан Груби денеска објави фотографии од полициските униформи и симболи на македонски и на албански јазик. Во Скопје и во општините во кои најмалку 20 проценти од граѓаните зборуваат службен јазик различен од македонскиот, ознаките на униформата на полицијата ќе бидат напишани на македонски јазик и неговото кирилско писмо, како и на албански јазик и латиница. „Уште една успешно...

Контраспин: Секоја партија, па и ВMРО-ДПМНЕ, треба да се занимава и со дневна политика

Османи ја извртува вистината кога ја советува ВМРО-ДПМНЕ да не се занимава со дневна политика и тоа е освен спин и непринципиелен став, зашто, меѓу другото, опозицијата се занимава и со работењето на Османи и со работењето на вицепремиерот Артан Груби. Освен ова Османи ја извртува вистината околу изедначувањето на трите клучни договори и вели дека неприфаќање на еден...

Повторното играње фудбал во канцеларија е мајтапење на Груби со јавноста на која ѝ се извинуваше

Само една недела по иритацијата врз голем дел од јавноста со играњето фудбал и баскет во канцеларијата на Артан Груби во која учествуваа уште пет колеги министри од ДУИ наречени „дрим тим“, вицепремиерот Груби повторно објави фотографија на својот официјален профил како игра фудбал со Александар Сорос, син на Џорџ Сорос. Со тоа Груби, де факто се мајтапи со...

Контраспин: Дури ни Груевски не си дозволи пи-ар „рекреaција“ во канцеларија како Груби

Груби може да се запраша зошто дури ни „мајсторот“ за пи-ар, каков што беше премиерот Никола Груевски, никогаш не си дозволил да прави реклама од своето работење во канцеларија. И тој се жалеше дека работи 24/7 – 365 дена, дека повеќе од 12 часа минува со своите премиерски обврски, но кога сакаше да прави пи-ар или се „рекреираше“ со...

Антикорупциска десетина дена го испитува имотот на вицепремиерот Артан Груби и неговото семејство

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) пред десет дена отворила предмет за првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби. Оваа информација денес на редовната седница ја потврдија членовите на комисијата. „По предметот се постапува и штом ќе имаме конкретни информации, ќе ги споделиме со јавноста“, изјави Катица Николовска од ДКСК. Проверката на имотот од...

Електричните возила e-go ќе се произведуваат во Тетово

Владата на денешната седница донесе Одлука за давање согласност на Договорот за доделување на државна помош склучен помеѓу Владата на Република Северна Македонија, застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ”. Со мултимилионска инвестиција од НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ СЕ, Ахен, Германија во ТИРЗ Тетово е планирано да се произведуваат електричните возила e-go, со што ќе се отворат...

Контраспин: Повеќедецениски спор меѓу две држави не се решава за 6 дена

Несериозно е политичар и тоа прв вицепремиер во Владата на РСМ, да дава изјави дека спорот со Бугарија може да се реши за 6 дена, без да има конкретни факти, аргументи или документи. Не може јавно искажан збор, макар и од бугарски премиер, за „нов конструктивен тон“ и решавање на спорот за 6 месеци, да му даде легитимитет да...

Ќучук и Груби во посета на училиштето „Исмаил Ќемали“

Артан Груби, првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, заедно со Илхан Ќучук, известувач на Европарламентот, денеска беа во посета на училиштето „Исмаил Ќемали“ во Чаир, каде што учеа петмина од учениците кои загинаа во несреќата која се случи во Бугарија. Груби кажа дека Ќучук изразил голема желба да дојде и...

Груби: По 20 години пронајден оригиналниот документ на Охридскиот Договор

Вицепремиерот и министер за mолитички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес го предаде во Државниот архив на РСМ оригиналниот документ на Охридскиот рамковен договор, за истиот да биде архивиран, 20 години по потпишувањето на овој мировен документ. „Исклучително сум задоволен што по две децении, 20 години недостасување на оригиналниот документ на Охридскиот Договор, потпишан од 7-те негови потписници, конечно успеавме...

Артан Груби нема сестра, туку двајца браќа, а осомничениот е пронајден!

Споменатиот вицепремиер Груби не е во блиско ниту подалечно сродство со еден осомничен за убиството на младо момче од Скопје, кој, патем, по потерница од МВР бил пронајден и приведен во Германија, пишува „Вистиномер.мк“ во рамките на својата ексклузивна соработка со Фејсбук за проверка на вистинитоста на објавите.   Пост со вистинска фотографија, но со неточни тврдења, е објавен на Фејсбук...

Светските лидери се собираат во Швајцарија на мировен самит за Украина

Повеќе од 100 лидери, меѓу кои потпретседателката на САД, Камала Харис и претседателите или шефовите на земјите од ЕУ, Јужна Америка, Блискиот Исток и Азија, денеска ќе се соберат...