fbpx
Таг: амбуланта

таг: амбуланта

За две седмици завршен новиот монтажен објект на Пулмологија (галерија)

За помалку од две седмици е поставен новиот монтажен објект, кој ќе биде амбулантско-поликлинички оддел на Клиниката за пулмологија и алергологија, лоциран на просторот меѓу Институтот за патофизиологија и Институтот за ТБЦ, соопшти Министерството за здравство. Во новиот објект се наоѓаат четири амбуланти и кабинети со спирометрија, за дифузија и бодиплетизмографија, за бронхијална провокација, за гасни анализи во крвта, за...

Монтажна амбуланта на Детска клиника заради спречување на ширењето на корона вирусот

Поставена е монтажна општа амбуланта во состав на Универзитетската клиника за детски болести, чија цел е да се спречи евентуално ширење на Ковид-19 кај најмладите пациенти, соопшти Министерството за здравство, напоменувајќи дека амбулантата е поставена како дел од активностите за враќање на редовното работење на некои клиники. Во оваа монтажна амбуланта ќе се прегледуваат сите деца кои не се закажани...

Бухова: Не можеме да ја затвориме амбулантата во Ѓорче Петров, таму се лечат 30.000 пациенти

Државните здравствени и санитарни инспектори вчера извршиле вонреден инспекциски надзор во бараката во која е сместена амбулантата во Ѓорче Петров, а во која беше објавено дека имало змија која ги испаничила пациентите. Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ), Ирина Бухова, информира дека го задолжила директорот на Здравствениот дом - Скопје во најкус рок да каже што планира...

Хвар гледа спас во лекарка од Македонија со плата од 6.740 евра!

Жителите на општината Суќурај, во источниот дел на хрватскиот остров Хвар долго време се без лекар, а решение за нивниот проблем изгледа ќе стане лекарка од Македонија, извести хрватскиот јавен радиодифузен сервис ХТВ. И половина година откако е распишан огласот за нов лекар во амбулантата во Суќурај, од Хрватска не се јавил никој, а единствена заинтересирана била лекарка од Македонија....

Дел од Хематологија во Клинички центар ќе се префрли на Дерматологија

Клиниката за хематологија во скопскиот Клинички центар поради реновирање од 1 август ќе префрли дел од одделите во просториите на Клиниката за дерматологија, односно во „Машки оддел“ во објектот на Интерни клиники. Како што соопштија од Хематологија, таму ќе бидат преселени амбулантите и шалтерот.

Штипјани останаа без инсулин

Продолжува сагата со инсулинската терапија во Штип. Редицата пациенти, кои и денеска како и секој петок се појавија пред вратите на инсулинската амбуланта, останаа со празни раце. Пензионери, средовечни, мажи и жени на високата летна температура дојдоа по терапијата што им следува, но не добија објаснување зошто нема и како понатаму да го продолжат третманот со неопходната инсулинска терапија. - Тука...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...