fbpx
Таг: амбасадор

таг: амбасадор

Вељаноски се сретна со белгиската амбасадорка

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, денеска се сретна со амбасадорката на Кралството Белгија за Македонија со седиште во Софија, Аник ван Калстер. Како што соопштија од кабинетот на Вељаноски, двајцата соговорници изразија задоволство за остварената средба со желба за продлабочување на соработката на повеќе области. Претседателот на Собранието на средбата ја запозна амбасадорката Ван Калстер со моменталната состојба...

Попоски на работен појадок со амбасадорите на ЕУ во Брисел

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска ќе учествува на работен појадок со постојаните претставници - амбасадори на земјите-членки на Унијата во Брисел. На средбата ќе учествуваат и високи претставници на Европската комисија и на Европската служба за надворешни работи. Како што соопшти Министерството за надворешни работи, за време на средбата ќе бидат разменат мислења за перспективите на Република Македонија,...

Васко Наумовски му ги предаде акредитивните писма на Барак Обама

Новоименуваниот амбасадор на Република Македонија во Соединетите Американски Држави, Васко Наумовски, вчера во Белата куќа му ги предаде акредитивните писма на претседателот на САД, Барак Обама. - На кратката средба, претседателот Обама ја истакна подготвеноста за натамошна соработка меѓу двете држави и ми посака успешен мандат во Вашингтон. Јас, притоа, се заблагодарив за поддршката од САД укажана во изминатите 20 години...

Заев и Десковска на средба со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија

Зоран Заев  и Рената Дескоска, денеска имаа средба со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Ралф Брет, и со раководителот на отсекот за политички прашања на ОБСЕ, Џејмс де Вит. На средбата се разговарало за актуелните политички случувања во земјата. - Треба да се овозможи реализација на слободната волја на граѓаните, а тоа може да се реализира само преку отворање на...

Северна Кореја ќе испрати амбасадор во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе го испрати свој специјален претставник Чое Рионг-хае во Русија. Севернокорејските медуми објавија соопштение за планираното заминување на Чое, но не прецизираа детали за датумот или за точната цел на патувањето.  

Ал Каеда со обид за убиство на амбасадорот на САД во Јемен

Ал Каеда соопшти дека се обидела да го убие американскиот амбасадор во Јемен, но дека „двете поставени експлозивни направи биле откриени неколку минути пред активирањето“. Во соопштнието објавено на исламистичката веб-страница „Ансар ал Шарија њуз“, Ал Каеда тврди дека двете бомби биле поставени пред домот на претседателот на Јемен, Абд Рабу Мансур Хади, и требало да бидат активирани во четвртокот, кога американскиот...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...