fbpx
Tags амбасадор

Tag: амбасадор

Ahmeti- Timonie: VMRO DPMNE dhe LSDM pa anulim të gjejnë zgjidhje të krizës

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti sot në Tetovë ka pasur takim me ambasadorin e Francës në vend, Kristian Timonie ku, siç njoftojnë nga partia, është biseduar për situatën politike në vend, rrethanat gjeopolitike dhe mundësitë për tejkalimin e krizës politike dhe institucionale. Ahmeti në takim ka shpalosur “të gjitha hapat konstruktiv që BDI i ka marrë për dalje nga kriza...

Plomp: S’ka kohë për humbje, presim qeveri reformuese dhe përgjegjëse

Nuk ka kohë për humbje dhe nga politikanët e vendit varet vendimi për të ardhmen e Maqedonisë, deklaroi sot ambasadori i Holandës, Volter Plomp, pas prezantimit të sotëm të hulumtimit “Të paraburgosur në mënyrë të pabazë – implikime juridike dhe buxhetore”, në Info qendrën e BE-së në Shkup. “Nëse më pyetni si i komentoj ngjarjet e fundit dhe bisedimet për...

Bejli: Periudha para- zgjedhore është kohë e patriotizmit

Duke i pritur rezultatet e fundit nga gara e ashpër për president të SHBA-ve, ku tani për tani prin Donald Tramp, në hotelin “Aleksandar Palace” fjalim mbajti ambasadori I SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, I cili tha se emërimi I presidentit është punë serioze që ndikon ndaj ekonomisë, shëndetësisë, arsimit, emigracionit dhe politikës së jashtme. “Qytetarët amerikan duan botë të...

Ahmeti: Nuk besoj që do të ketë aktivitete që do të dëmtojnë zgjedhjet

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti nuk beson se mund të ketë aktivitete që do të dëmtonin zgjedhjet. Këtë Ahmeti e ka theksuar në takimin me ministrin e ri të Francës në vend, Kristian Timonie. Ahmeti dhe Timonie kanë biseduar për situatën politike në vend, zgjedhjet e 11 dhjetorit dhe integrimin e Maqedonisë në NATO dhe BE. "Kryetari Ahmeti shprehi qëndrimet e...

Plomp: Duhet të fillohet zbatimi i reformave

Gjatë ditës së sotme në hapësirat e Info Qendrës së BE-së, Sekretariati për Çështje Evropiane në bashkëpunim me ambasadën e Mbretërisë së Holandës organizuan diskutim “BE në Maqedoni. Në këtë ngjarje ishin pjesëmarrës përfaqësues të organizatave civile të të rinjve, të punësuar në Sekretariatin për Çështje Evropiane dhe përfaqësues të mediave të cilët kishin mundësi në bisedë joformale me Zëvendëskryeministrin...

Bejl: Marrëveshja e Përzhinës është gjallë

Marrëveshja e Përzhinos është gjallë”, kështu është shprehur ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, për “Dojçe Vele” në gjuhën maqedonase, duke shtuar se ende duhet shumë punë. “Elementet saja fondamentale – përgjegjësia për skandalin e përgjimeve, proces gjithëpërfshirës politik; veçmas në Kuvend dhe reformat të cilat çojnë në zgjedhje të besueshme – ende ngelin mënyra më e mirë për daljen...

Bejli: Kontaktojmë vazhdimisht me të gjitha partitë politike

Kontaktojmë vazhdimisht me të gjitha partitë politike, deklaroi sot në Shtip ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse përgatitet një takim i ri i liderëve. "Presim t'i ndihmojmë Maqedonisë në zgjidhjen e krizës politike, për çka do t'u informojmë për hapat e mëtutjeshme" deklaroi Bejl në vizitën e Universitetit "Goce Dellçev".  

MPB: Nuk kemi hyrë në Greqi, gardhi është pesë metra në territorin tonë

MPB demanton dhe hedh poshtë si të pavërteta pohimet e mediave greke se gjatë intervenimit të djeshëm për pengimin e futjes ilegale të emigrantëve në vend te pika 59, forcat e sigurimit kanë shkelur në territorin grek. Ky është qëndrimi zyrtar i MPB, thonë për “Meta” nga Ministria. “Gardhi është pesë metra në brendinë e territorit të RM-së, kështu që...

Janeva dhe Zvërlevski në tryezë të njëjtë me Bejlin në “Holiday In”

Të gjithë mysafirët e ftuar u paraqitën në konferencën me temën “Lufta efektive kundër korrupsionit në nivel të lartë: çështje personi apo sistemi?”, ku prej sot në mëngjes mbahet në hotelin “Holiday In” prej orës 10 e 30. Në tavolinë të njëjtë u ulën prokurori publik Marko Zvërlevski, ambasadori i SHBA-së, Xhes Bejli dhe prokurorja speciale, Katica Janeva. Në konferencë...

Zv/kryeministri Besimi zhvilloi takim me ambasadorin holandez Plomp

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë për Çështje Evropiane dr. Fatmir Besimi, sot realizoi takim me ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në vendin tonë, z. V. Vuter Plomp. Në takim Besimi uroi marrjen e presidencës së BE-së nga ana e Mbretërisë së Holandës, duke ju dëshiruar zbatim të suksesshëm të programeve dhe mbështetje të forte në procesin e zgjerimit...

Bejli: Dorëheqjet e Mijalkov, Jankulloskës dhe Janakieskit nuk mjaftojnë

Në edicionin e radhës të emisionit "360 gradë" në TV Alsat-M, mysafir ka qenë ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli, i cili ndau vlerësimin e Komisionit Evropian se është marrë vetëm përgjegjësi e pjesshme politike rreth rastit të përgjimeve dhe përmbajtjes së bisedimeve në telefonatat e përgjuara. Dorëheqjet e Mijalkovit, Jankullovskës dhe Janakievskit, sipas ambasadorit amerikan ishin të domosdoshme,...

Garet: Marrëveshja të zbatohet sa më shpejtë dhe me vullnet të mirë

Ambasadori britanik në Maqedoni, Çarls Garet si dhe homologu i tij amerikan Xhes Bejli, vendosi reagimin për marrëveshjen e arritur të liderëve të katër partive lidhur me pikat e Marrëveshjes së Përzhinos ta ndaj në profilin e tij në Twitter. “Marrëveshja e djeshme për funksionet qeveritare është hap i mirëseardhur. Tani është e nevojshme të zbatohet sa më shpejtë...

Bejli: Partitë të fokusohen në zbatimin e Marrëveshjes

Ambasadori i SHBA-së  në Maqedoni, Xhes Bejli, në profilin e tij në twitter ka dhënë komentin e tij me rastin e arritjes së marrëveshjes së mbrëmshme nga partitë që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos. . “Mbrëmë u arrit avancimi in rëndësishëm në realizimin e Marrëveshjes së Përzhinos dhe në ecjen e vendit përpara. Pasi të miratohen ligjet e reja, me...

Gjermania deri te VMRO DPMNE: Tregoni vullnet dhe zbatoni Marrëveshjen e Përzhinos

“Diplomati i ngarkuar për Ballkanin Perëndimor, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s, d-r Ernst Rajhel, më 28 tetor 2015 ka thirrur në bisedë ambasadorin maqedonas në Berlin, Sasho Markovski në MPJ-në për t’ia shprehur zhgënjimin e qeverisë për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos, që edhe më tej qëndron e bllokuar” njoftojnë nga ambasada gjermane në Shkup. Në njoftim gjithashtu thuhet se...

Bejli: Prokurores speciale duhet t’i mundësohen resurset e nevojshme

“Deputetët, katër partitë politike dhe Këshilli i prokurorëve publik votuan prokuroren speciale publike në bazë të profesionalizmit të saj. Konsideroj se duhet t’i mundësohen resurset për ta kryer punën e saj” tha ambasadori i SHBA-së në Maqedoni Xhes Bejli, së bashku me kryeministrin Nikolla Gruevski të cilët e lëshuan në përdorim objektin shkollor për nxënësit me shikim të dëmtuar...

Zaev: Është në interes të vendit që të ketë një njësi zgjedhore

Çështjet lidhur me legjislacionin zgjedhor, obligimet për realizimin e marrëveshjes së 2 qershorit dhe nga 15 korriku për zgjidhjen e krizës politike dhe pritjet nga puna e prokurores speciale, kanë qenë temë e bisedimeve të sotme në takimin e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev me ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në Shkup, Vauter Plomp, njoftojnë nga LSDM-ja. Në takim siç informojnë...

Zaevi në takimin me Oravin: Gjithçka që kemi do të publikojmë

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe zëvendësja e tij Radmila Sheqerinska sot në takimin e përbashkët kanë informuar ambasadorin e Bashkimit Evropian (BE)  në vend Aivo Orav, për ngjarjet e fundit, siç kanë përmendur kryesia e LSDM-së, tentimi i pushtetit të Gruevskit, “me  veprim të montuar kundër liderit të opozitës të parandalojë publikimin e argumenteve dhe fakteve për qeverisjen...

Volers: Për tre vjet ka pirë 1.050 espreso!

Ambasadori amerikan në largim Pol Volers  i pazakontë dhe bashkëkohorë në sintetizimin e mandatit tre vjeçar në Maqedoni. Në ifografikonin,të publikuar faqen zyrtare të facebook-ut të ShBA=ve ndër të tjera, mund të shihet sa kafe espreso ka pirë (1.050), sa tegela me ajvar ka bërë (115) sa litra gjak ka dhuruar (1,5), por edhe sa deputetë është takuar (me të gjithë).