fbpx
Таг: адвокат

таг: адвокат

Законот за специјален обвинител на Уставен суд?

Уставниот суд на Република Македонија примил иницијатива за оцена на уставноста на законот за специјално обвинителство, дознава „Алсат М“ од неофицијални извори. Иницијатавата е стигната или денеска или во претходните неколку дена. Тоа значи дека, барем потенцијално, се отвора можност делови или целиот закон со кој беше избрана Катица Јанева да биде прогласен за неуставен, а со тоа да стане неуставно и...

Јанева на потег за притворот на Верушевски

Катица Јанева, како специјален јавен обвинител надлежен за обвинителскиот дел од постапката за случајот „Пуч“, меѓу другото, ќе треба да се изјаснува и за притворот и за другите мерките за обезбедување што им се одредени на обвинетите во случајот, меѓу кои и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски. Ова за „Мета“ го...

„Пуч“ веќе цела недела е на бирото на Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, го добила материјалот за предметот „Пуч“ од јавниот обвинител што го водеше случајот и отсега тој е во нејзина надлежност, изјави за „Мета“ адвокатот на одбраната, Ангеле Илиевски. Според Илиевски, тој и неговите колеги, како адвокати на одбраната, сè уште не добиле официјално известување од специјлната обвинителка, но Јанева пред околу една недела дена го примила...

СДСМ: Адвокатот на Груевски за 46.000 евра ангажиран во ЕЛЕМ

„Дали откако се излечи душевната болка на Никола Груевски со 50.000 евра, сега е успокоен и неговиот адвокат? Адвокатот Никола Додевски ќе биде ангажиран од државната компанија ЕЛЕМ, а за тоа, според договорот објавен на страницата на Бирото за јавни набавки, за едногодишната услуга, ЕЛЕМ ќе му плати повеќе од 46.000 евра“, се вели во соопштението на СДСМ. „Случајно или не,...

Што ќе се гради на местото на злосторството кај Смиљковско Езеро?

По долгото одложување на пресудата за случајот „Монструм“, судот сега го одолжува и преводот на текстот на пресудата, постапка која доцни, а со тоа се запира и процедурата на одбраната за обжалување на првостепената пресуда до Апелацискиот суд, изјавил за „Порталб“ адвокатот Насер Рауфи. Според него, постапката за жалба ќе биде пролонгирана бидејќи пресудата сè уште се преведува на албански. - Судот...

Отворена адвокатска канцеларија во Апелацискиот суд Скопје

Kанцеларија наменета за адвокати во зградата на Апелацискиот суд Скопје денеска отвори Адвокатската комора на Република Македонија. Претседателот на Адвокатската комора, Никола Додевски, рече дека ова е дел од заложбите на комората за враќање на адвокатурата на вистинското место, каде што припаѓа.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...