fbpx
Таг: 11 октомври

таг: 11 октомври

Груевски им го честита 11 Октомври на граѓаните на Македонија и на дијаспората

Премиерот Никола Груевски им го честита на граѓаните на Македонија и на македонската дијаспора 11 Октомври - Денот на народното востание. - Памтењето и празнувањето на ваквите денови служи како потсетник на моментите од историјата во кои кога е најтешко, но и најпотребно, нашиот народ демонстрира неизмерна храброст и истрајност. Подигнувајќи се против далеку поброен, подобро опремен и посилен противник,...

Вељаноски: Политичките разлики мора да исчезнат пред важните државни прашања

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска во говорот на свечената академија по повод 11 Октомври - Денот на народното востание повика на обединување, национален и државен консензус, одговорност и самостојност во решавање на проблемите. - Политичките разлики мора да исчезнат пред важните државни прашања, а потребно е уште поголемо ангажирање во остварување на целта за интеграција на...

Честитка од претседателот Иванов по повод 11 Октомври

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на сите граѓани им го честитам празникот 11 Октомври – Денот на народното востание, ден на македонската борба за слобода, значаен ден за македонската државност. - Одбележувајќи го овој значаен датум од македонската понова историја, им оддаваме почит на сите учесници во Народноослободителната борба која го симболизира македонскиот непокор и вековитиот стремеж за слобода....

Свечена академија по повод 11 Октомври

Во Македонскиот народен театар денеска ќе се одржи свечена академија по повод 11 Октомври - Денот на народното востание. Настанот е под покровителство на претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски. На академијата се поканети државниот врв и дипломатскиот кор во Македонија, министри, пратеници во Собранието, како и претставници од сите сфери на политичкиот, културниот, научниот и од економскиот...

Позната програмата за одбележување на празникот 11 Октомври во Прилеп

По повод празникот 11 Октомври, низа настани ќе се случуваат во Прилеп, од 8 до 11 октомври. Фестивал на медот, поставување на камен-темелник на улица 11 Октомври, отворање на скејт-парк, изложби, концерти предвидено е да се случуваат во рамките на прославата. Централната манифестација ќе се одржи на плоштадот, но доколку не дозволат временските услови, истата ќе биде поместена во Центарот за култура „Марко...

Писателот Маџунков е добитник на државната награда „11 Октомври“

Aкадемикот и писател Митко Маџунков е добитник на државната награда „11 Октомври“ за животно дело во областа на културата и на уметноста. За животно дело во областа на науката и на образованието, наградата им се доделува на професор Никола Јанкуловски, дигестивен хирург, на професор Махмуд Хиса, професор по албански јазик, и на професор Марјан Димитријевски, историчар и научен работник. Наградата на добитниците...

Што школо ќе беше: За две недели 14 решенија за директор за „11 Октомври“!

Прославата на 60-годишнината од постоењето на општинското основно училиште „11 Октомври“ наместо со танц и со песни, како што беше предвидено, најверојатно ќе помине во тензија и во кавги. И покрај напорите на советот на родители да се стави крај на голготата низ која поминуваат повеќе од 600 ученици, 40 наставници и уште 30 вработени во другите служби на училиштето,...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски треба да се разреши самиот себеси

Андреј Жерновски, разрешувајќи ја директорката на училиштето „11 Октомври“, денеска единствено покажа дека се плаши од својата лична одговорност за скандалот во Општина Центар, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. „Градоначалникот на општина Центар сноси одговорност за случувањата во образовната установа бидејќи таа надлежност ја има со закон. Градоначалникот на општина Центар треба да одговори дали инвестирал еден денар во...

Советниците од Центар се фатија за гуша за училиштето „11 Октомври“

Во бурна атмосфера помина расправата по првата точка од дневниот ред на седницата на Советот на Општина Центар, на која се расправаше за состојбата во училиштето „11 Октомври“. На почетокот, директорката на училиштето, Даниела Костадинова, хронолошки ги објасни случувањата од средата, кога почна масовното заболување на учениците во училиштето. Според неа, симптомите со главоболки, гадење, болки во стомакот и со...

Учениците од „11 Октомври“ денеска се вратија на настава

Учениците од „11 Октомври“ од денеска повторно одат на училиште. Државниот санитарен инспекторат вчера констатираше дека нема пречки за одржување на наставата. Според анализите од Центарот за јавно здравје, водата за пиење во ОУ „11 Октомври“ е хемиски и бактериолошки исправна. Примероците воздух земени од училниците се исправни и не се најдени концентрации поголеми од дозволените на одредени параметри, освен енормно зголемена...

Учениците од „11 Октомври“ од утре се враќаат на настава

Учениците од „11 Октомври“ од утре повторно ќе одат на училиште, откако Државниот санитарен инспекторат денеска констатираше дека нема пречки за прекин на наставата. Како што информираше Ѓевѓеш Шаќири, директор на државниот санитарен инспекторат, попладнево инспектор од инспекторатот по примените записници и констатираната состојба, ја отстранил лентата со која беше запечатено училиштето. Според анализите од Центарот за јавно здравје, водата за пиење...

Болест го затвори, а бирократија не може да го отвори ОУ „11 Октомври“

Бирократските процедури се причина што скопското основно училиште „11 Октомври“ сè уште не е отворено за настава. Според директорот на Државниот санитарен инспекторат, Ѓевѓеш Шабани, потребно е сите резултати од испитувањата што се направени во ова училиште да се архивираат за да може инспекторатот да испрати инспектор кој, ако сите испитувања се во ред, ќе одлучи учениците повторно да се...

Костадинова: Учениците во „11 Октомври“ се болни од вироза

Директорката на училиштето „11 Октомври“, Даниела Костадинова, денеска на прес-конференција побара да не се шпекулира со причините за симптомите на труење што се појавија кај околу 40 деца од училиштето во средата, додека Центарот за јавно здравје и Институтот од Штип не ги соопштат резултатите од анализата на примероци од водата и од испитувањето на воздухот. Соопшти дека денеска дополнително...

ОУ „11 Октомври“ затворено поради зголемениот број болни ученици

Основно училиште „11 Октомври“ од утре ќе биде затворено за настава поради зголемениот број болни деца, одлучија денеска градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, и заменик-министерот за образование, Спиро Ристовски. Училиштето ќе биде затворено додека целосно не се утврди причината за сè почестите случаи на заболувања. Основното училиште втора година по ред ја почнува наставата без обезбедена храна за учениците. Градоначалникот Жерновски...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...