fbpx
Таг: 11 октомври

таг: 11 октомври

Македонија го празнува 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание

Македонија денеска одбележува 76 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Востанието почна на 11 октомври 1941 година со нападот на Првиот прилепски партизански одред врз бугарскиот полициски участок, а следниот ден, на 12 октомври, оружјето го кренаа и партизаните од Кумановскиот одред. Со тоа Македонија се приклучи на антифашистичката коалиција, а по четиригодишната Светска војна, со одлуките...

Влатко Стефановски и Амет Шериф ќе ја добијат државната награда „11 Октомври“

Познатиот музичар Влатко Стефановски и историчарот Амет Шериф се добитниците на годинешната награда  „11 Октомври“, соопшти Министерство за култура. Влатко Стефановски, еден од основачите на „Леб и сол“ и поранешен државен уметник, е добитник на наградата „11 Октомври“ за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и на другите дејности од јавен интерес на Република Македонија. Вториот добитник на...

Повреден работник во фабриката „11 Октомври“

Триесет и двегодишен работник во фабриката „11-ти Октомври“ е повреден кога негов колега управувајќи кран, не го забележал и му ги притиснал нозете, соопшти полицијата. Настанот се случил вчера околу 11:30 часот кога В.С.(48) управувал кран и се движел по шините во кругот на фабриката и при поминување покрај метални конструкции, му ги притиснал нозете на И.Ѓ. од Куманово. Повредениот...

Блокада на улицата Борис Трајковски попладнево во Скопје

Од 17 до 18 часот денеска ќе биде блокирана улицата Борис Трајковски поради протест. Блокадата ја прават жители на скопската населба 11 Октомври, кои на овој начин сакаат да изразат незадоволство од институциите, кои, како што велат, не преземаат ништо да ги спречат проблемите што ги имаат со околу 200 Роми кои се населени во старите бараки на ГП...

Шилегов: Ќе го ослободиме Музејот на македонската борба од лажна историја

Во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, за кој се потрошени повеќе од 17 милиони евра пари на граѓаните, нема ништо за клучните датуми и ликови од македонската борба за државност и за самостојност, обвини портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. „Воопшто не се спомнува 11 Октомври, кој вчера го славевме како ден на народното востание и на борбата...

Бистите на народните херои и по 10 години не се вратени во центарот на Тетово

И годинава 11 Октомври во Тетово се одбележа без спомен-бистите на народните херои Тодор Циповски-Мерџан и Ѓоце Стојчевски-Амбарче, кои пред десет години, поради реконструкција на градскиот плоштад, беа отстранети. Од Сојузот на борци, кои го организираа чествувањето на празникот пред Споменикот на револуцијата во центарот на Тетово, велат дека од градските власти добиле негативен одговор во врска со враќањето на...

Време е да му се вратат слободата и власта на народот, порачаа учесниците на маршот

Се излеавме илјадници денеска во Скопје, на Денот на антифашистичката борба, и марширавме во чест на сите партизански одреди и во чест на сите паднати борци, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во обраќањето на крајот на граѓанскиот марш, кој денеска се одржа под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“. - Нивната борба за слобода денеска е и наша борба за...

Неколку илјади граѓани со знамиња и со транспаренти маршираат за слобода

Неколку илјади граѓани со знамиња и со транспаренти, денеска излегоа на улиците на Скопје и се приклучија на маршот за одбележување на Денот на востанието - 11 Октомври, кој се одржува под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“ На чело на маршот, кој почна пред новите канцеларии на Специјалното јавно обвинителство на улицата Франклин Рузвелт, беше раководството на СДСМ, Зоран Заев, Радмила Шекеринска, министерот...

Денеска граѓански марш во Скопје под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“

По повод Денот на народното востание и антифашистичката борба, 11 Октомври, денеска попладне ќе се одржи граѓански марш под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“. Иницијатори на граѓанскиот марш, кој ќе почне во 14 часот, се лидерот на СДСМ, Зоран Заев, новинарите Томислав Кежаровски и Атанас Костовски, активистот Влатко Васиљ, актерката Ирена Ристиќ, музичарите Златко Ориѓански и Бени Шакири и припадничката...

Maкедонија го празнува 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание

Македонија денеска одбележува 75 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Востанието почна на 11 октомври 1941 година со нападот на Првиот прилепски партизански одред врз бугарскиот полициски участок, а следниот ден, на 12 октомври, оружјето го кренаа и партизаните од Кумановскиот одред. Со тоа Македонија се приклучи на антифашистичката коалиција, а по четиригодишната Светска војна, со одлуките на Првото...

Вељаноски: Да го унапредиме единството и да ги надминеме разликите

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, на свечената академија по повод 75-годишнината од Денот на народното востание - 11 Октомври, повика на унапредување на единството помеѓу политичките партии, надминување на разликите и на унапредување на развојот на државата. Вељаноски рече дека 11 Октомври е денот кога е извојувана една од последните големи историски битки на народот на Македонија на патот кон слободата...

Утре марш „Борбата продолжува, гласот победува“ од СЈО до Собранието

Утре во 14 часот, граѓани, граѓански активисти, новинари и уметници ќе маршираат по повод 11 Октомври. Граѓанскиот марш го иницираат лидерот на СДСМ, Зоран Заев, новинарите Томислав Кежаровски и Атанас Костовски, активистот Влатко Васиљ, актерката Ирена Ристиќ, музичарите Златко Ориѓански и Бени Шакири и припадничката на Сојузот на борци, Вера Бунтеска. Под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“, предводени од иницијаторите, граѓаните ќе го почнат маршот кај раскрсницата на булеварот...

Заев: На 11 Октомври ќе испратиме порака дека си ја враќаме слободата

„Борбата продолжува, гласот победува“, ова мото нè обедини нас, иницијаторите на граѓанскиот марш, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата како најава на маршот што ќе се одржи на 11 Октомври од 14 часот, на раскрсницата меѓу булеварот Партизански одреди и улицата Френклин Рузвелт. – Ве повикуваме на 11 Октомври сите заедно да се огласиме со силна слободарска порака. Граѓанската акција...

Директорот Лазаревски тврди дека е решен спорот во ОУ „11 Октомври“

Целосно е решен спорот со основното училиште „11 Октомври“, тврди директорот Васко Лазаревски откако Централен регистар му ја уважил жалбата за злоупотреба на потпис од страна на разрешената директорка Даниела Костадинова. - Централен регистар ми ја уважи жалбата и со тоа јас станав официјален директор на училиштето. Штрајк во училиштето немаше. Имаше згрижување на децата од вработените на првите часови...

Директорите ја блокираат работата на училиштето „11 Октомври“

Државниот просветен инспекторат испратил тројца инспектори да ја проверат ситуацијата во основното училиште „11 Октомври“, каде в.д. директорот Васко Лазаревски ги поништува одлуките што ги носи разрешената директорка Даниела Костадинова. И двајцата тврдат дека се директори на училиштето. - Се случува невиден атак на институциите врз училиштето „11 Октомври“. Тројца инспектори од Државен просветен инспекторат беа цел ден во училиштето, ќе...

Директорски кавги и тензија во училиштето „11 Октомври“

Тензично е утринава во општинското основно училиште „11 Октомври“ во скопски Центар. Во објектот беше присутна полиција и обезбедување, како превенција да не се случи поголема тензија помеѓу двете групи наставници и родители, кои ги подржуваат сегашниот и поранешниот директор на училиштетo. Имено и Васко Лазаревски, назначен од Општина Центар, и Даниела Костадинова, именувана од Министерството за образование, тврдат дека се актуелни...

Централен регистар го прифати потписот на директорот на училиштето „11 Октомври“

Потписот на в.д директорот на скопското основно училиште „11 Октомври“, Васко Лазаревски, поминал во Централен регистар со што сите договори што беа блокирани ќе може да се реализираат. Откако разрешената директорка, Даниела Костадинова, го напушти училиштето, потпишувањето договори, плаќањето сметки и набавката на храна беа закочени. - Мојот потпис вчера помина во Централен регистар. Оттаму одлучија дека дописот што советот на родители го...

Прилеп: Делегации положија цвеќе на Могилата на непобедените

По повод 74-годишнината од почетокот на народното востание, изутрината делегации на Собранието на Република Македонија, АРМ, Владата, Сојузот на борците, локалната самоуправа, политички партии, на здруженија и граѓани ги посетија Паркот на револуцијата, Могилата на непобедените, Алејата на народните херои, Споменикот на жената-борец, положија цвеќиња и се поклонија пред моштите на жртвите што ги дал Прилеп во Народната револуција...

Министерот за одбрана и партиите упатија честитка по повод 11 Октомври

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, во свои и во име припадниците на Армијата на Република Македонија, им го честита на граѓаните државниот празник, 11 Октомври – Денот на народното востание. „На 11 октомври 1941 година, македонскиот народ покажа дека неговиот идеал, неговата цел се слободата, демократијата и еднаквоста. Македонија и нејзиниот народ покажаа патриотизам, храброст и визионерство, ја...

Врачување на државната награда „11 Октомври“

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе биде врачена државната награда „11 Октомври“ во областа на културата и уметноста. Годинешни добитници на наградата се академик Митко Маџунков, писател, а во областа на науката и образованието ќе им биде доделена на проф. д-р Никола Јанкуловски, дигестивен хирург, проф. д-р Махмуд Хиса, професор по албански јазик, и на проф. д-р Марјан Димитријевски,...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...