fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски треба да се разреши самиот себеси

-

Андреј Жерновски, разрешувајќи ја директорката на училиштето „11 Октомври“, денеска единствено покажа дека се плаши од својата лична одговорност за скандалот во Општина Центар, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

„Градоначалникот на општина Центар сноси одговорност за случувањата во образовната установа бидејќи таа надлежност ја има со закон. Градоначалникот на општина Центар треба да одговори дали инвестирал еден денар во подобрување на условите на ова училиште или сите пари завршија под калдрмата на Боемската улица. Градоначалникот на општина Центар треба да знае дека постои вакво училиште во неговата општина, а не да се сети на него откако деца ќе имаат здравствени проблеми поради негрижата на главниот патрон на училиштата и директно одговорен за она што се случува во нив – Општина Центар, со која раководи Андреј Жерновски“, стои во реакцијата на партијата.

Според ВМРО-ДПМНЕ, Жерновски треба да одговори дали отишол еднаш да го посети ОУ „11 Октомври“ кога нема камери пред кои ќе може политички да поентира врз невиниот грб на малите деца што се соочиле со здравствени проблеми и да ги види условите во кои функционираат децата за кои мандаторно мора да се грижи.

„Ако навистина сака лоцирање на вината, Андреј Жерновски треба да се разреши самиот себеси, пред на Општина Центар да ѝ се случат уште поголеми несреќи од оваа. Тој не може себеси да се прогласува и за обвинител и за судија и за јавност. Жерновски заборавил дека е градоначалник и дека вакви катастрофи се случуваат само во општината со која тој раководи“, стои во реакцијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...