fbpx

Писателот Маџунков е добитник на државната награда „11 Октомври“

-

Aкадемикот и писател Митко Маџунков е добитник на државната награда „11 Октомври“ за животно дело во областа на културата и на уметноста.

За животно дело во областа на науката и на образованието, наградата им се доделува на професор Никола Јанкуловски, дигестивен хирург, на професор Махмуд Хиса, професор по албански јазик, и на професор Марјан Димитријевски, историчар и научен работник.

Наградата на добитниците ќе им биде врачена на 11 октомври, во 12 часот, во Собранието на Република Македонија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...