fbpx
Таг: пиштол

таг: пиштол

Постар гевгеличанец поради имотни расправии со пиштол ги убил братот и снаата

Двојно убиство се случило вчеравечер во Гевгелија - 69-годишник од градот со пиштол си ги убил братот и снаата, соопшти МВР. Убиството се случило во 18.50 часот вчеравечер пред семејната куќа во Гевгелија каде што тројцата живееле. Мотивот поради кој В.Г.(69), пукал во неговиот две години постар брат Л.Г. и снаата Т.Г. (62), бил судски спор околу нерасчистени имотно-правни односи....

Малолетник во скопско училиште со пиштол в рака рекетирал ученик

Малолетник од Скопје со закана со пиштол в рака одзел пари од друг малолетник во двор на основно училиште во Општина Чаир. Настанот се случил претпладнево, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Според информациите на МВР, малолетникот што се заканувал со пиштол е лишен од слобода. „Денеска околу 11.20 часот во двор на основно училиште на подрачје на Чаир, полициски службеници...

Лажна фотографија од 13-годишниот осомничен за убиство од Србија

На фотографијата не е прикажан Коста Кецмановиќ, седмоодделенецот од Белград кој уби осум свои соученици и чуварот во основното училиште. Пинтерест, страница од која секој слободно може да симне фотографии, а на неа е прикажан Едвард Хотеа од Романија. Тој објавил видео на ТикТок во кое објаснува дека фотографијата е негова, дека е направена во 2020 година и дека...

Таткото е задржан во станица, малолетникот кој уби 8 соученици и чуварот, нема да одговара кривично

Ученикот од седмо одделение во белградското основно училиште „Владислав Рибникар“, Коста К. (13) кој утринава уби осум ученици и чуварот на училиштето, а тешко рани четири момчиња, две девојчиња и наставничка, нема да одговара кривично, соопшти Вишото јавно обвинителство во Белград, а пренесоа српските медиуми. Според Законот за малолетни сторители и казненоправна заштита на малолетни лица, К.К. е кривично неодговорен,...

Седмоодделенец со пиштол уби чувар и рани неколку ученици во училиште во Белград

Српската полиција утрово уапси 14 годишен ученик кој со пиштолот на татко му во 8.40 часот го застрела чуварот на училиштето „Владислав Рибникар“ во белградската населба Врачар и повреди повеќе лица. Полицијата соопшти дека ги испратила сите расположливи патроли кои веднаш излегле на терен и го привеле седмоодделенецот, кој испукал неколку истрели во правец на учениците и обезбедувањето на ова...

Судот го штити сторителот, а не жртвата: Итна заштита за мајката од Гостивар од екс партнерот – полицаец

Граѓанските организации членки на Платформата за родова еднаквост остро реагираат на непостапувањето од страна на надлежните институции во однос на лицата кои се соочуваат и справуваат со семејно насилство. „Станува збор за Елена Јовицоска од Гостивар, на возраст од 27 години, мајка на едно малолетно дете, која 5 (пет) години се соочуваа и трпи семејно насилство од страна на нејзиниот...

Вистиномер: Со погрешна фотографија се дезинформира јавноста за пукотниците кај Мавровка

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот. Се работи за две постапки на ОЈО кои се водат за различни лица и се однесуваат за два одделни настана. За лицето што е претставено на фотографиите од постот ОЈО смета дека пукало со огнено оружје, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се претставени две фотографии....

Уапсен третиот пиштолџија од инцидентот кај „Скендербег“ и уште еден насилник што нападна полициски службеници

Полициските службеници го уапсиле и третото лице кое имаше пиштол при инцидентот кај „Скендербег“ минатата недела за време на протестите против францускиот предлог, соопшти Министерството за внатрешни работи додавајќи дека станува збор за А.Р. и дека тој го признал делото. Полицијата претходно приведе уште две лица кои имаа огнено оружје, а еден од нив и пукаше во воздух.  Од МВР исто така,...

Поднесени 12 обвиненија за инцидентите за време на протестите во Скопје

Три лица од вкупно 12 против кои Основното јавно обвинителство Скопје денес поднесе обвинителни предлози за инцидентите за време на протестите во Скопје се гонат за Предизвикување општа опасност согласно член 288 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Останатите 9, по спроведената претходна постапка се обвинети за кривично дело – Учество во толпа што ќе...

Мицкоски невистинито тврди дека „лицата кои пукале во народот“ на протестите се вработени во МВР

Македонските медиуми го идентификуваа лицето, кое, на протестот организиран против францускиот предлог за почеток на пристапните преговори со ЕУ, беше вооружено, извади пиштол и испука неколку куршуми и внимателно го следеа развојот на настаните, па обидите на Мицкоски за пласирање дезинформации се сега насочени кон медиумите од другите држави. МВР апелира да не се изнесуваат лажни вести и дезинформации...

Цуфи Кока и двајца демонстранти одат во осумдневен притвор

Цуфи Кока, кој завчера за време на протестите пукаше во воздух кај споменикот на Скендербег, потоа еден од демонстрантите што фрли молотов коктел кон Собранието, како и друг демонстрант што фрлал камења кон парламентот, добија 8-дневен притвор од Основен кривичен суд Скопје. Цуфи Кока се товари за кривичното дело предизвикување општа опасност. Пред судија на претходна постапка тој и останатите...

Топалоски се премисли: Не сум видел пиштол, поради стресот сум помислил дека Нефи има пиштол

Добив удар од позади грб и поради стресот што го добив сум стекнал погрешен впечаток дека Нефи Усеини има пиштол. Ова е дел од новата изјава на охриѓанецот Спирко Топалоски, кој завчера пријави дека бил нападнат од советникот на ДУИ во општина Охрид, Нефи Усеини. Во соопштение од неговиот адвокат, Топалоски ја менува првичната изјава. Нефи Усеини и неговиот брат,...

Во Јажинце и Тетово пронајдени 30 килограми марихуана и два пиштола

Во два одвоени претреси вчера во Тетово и во тетовското село Јажинце полицијата пронашла 30 килограми марихуана, малку хашиш и два пиштола. Во Јажинце претрес е направен во куќата и помошни простории на Е.М. (52), при што се пронајдени 29 пакувања со марихуана со тежина од околу 30 килограми, дигитална вага, еден куршум калибар 7,62 милиметри, две зрна од непознат...

Жител на Визбегово ранет со пиштол

Ноќеска, во 1.15 часот по полноќ во полициската станица во Велес медицинско лице од општата болница во градот пријавило дека кај нив било донесе лице со повреда од огнено оружје. Како што информираат од полицијата, станува збор за 42-годишниот З.Б. од село Визбегово, кој имал рана во десната потколеница нанесена од огнено оружје, односно пиштол. Како итен случај тој...

Пијан полицаец од Кочани ја тепал сопругата и дивеел дома

Психичко и физичко малтретирање од нејзиниот сопруг пријавила вчера 38-годишната К.А.К. од Кочани. Таа во Полициската станица во градот кажала дека нејзиниот сопруг М.К. (39) вработен во МВР, под дејство на алкохол почнал да и се заканува дека ќе ја убие и барал да замине од дома и да го остави нивното седумесечно бебе. Жената пријавила и дека нејзиниот сопруг...

Ограбен малолетник под закана со пиштол

Четиринаесетгодишник од Скопје вчера во 17:45 часот пријавил дека непознато лице извршило разбојништво врз него, соопшти Министерството за внатрешни работи. Малолетникот кога влегол во влезот на зградата, сторителот со закана со пиштол му одзел мобилен телефон, по што побегнал во непознат правец. Се преземат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Пронајдени 18 револвери во стара куќа во Велес

Дури 18 стари револвери, за кои полицијата вели дека се произведени во 1938 година, биле пронајдени вчера, во стара куќа во Велес. Според билтенот на МВР, околу 13.30 часот вчера, во СВР Велес било пријавено дека во куќа на улицата Максим Горки во Велес, сопственикот на куќата, И.Ѓ.(68), во еден од ѕидовите пронашол 18 револвери марка „нагантс“, калибар 7,62 милиметри. Според...

Жител на село Чегране застрелал соселанец по што избегал

Триесет и седумгодишниот Л.С., жител на село Чегране вчера во 15:33 часот кај местото викано „Гропа“ атар на село Неготино-Гостивар, по расправија со Е.Е. (33) од истото село кој напасувал овци, му го доближил пиштолот до десната дланка на Е.Е и испукал еден куршум, при што го ранил, а потоа побегнал од лице место, соопшти МВР. По укажаната лекарска помош...

Ограбени три момчиња под закана со пиштол

Тројца тинејџери околу 1.30 часот синоќа биле ограбени во центарот на Скопје од три непознати лица, информираа од МВР. Според полицијата, непознатите машки лица со закана со пиштол извршиле разбојништво над Н.С. (17) , Б.Д. (18) и Д.И. (18), сите од Скопје, при што им одзеле 1.240 денари.

Полицаец нападнал членови на комисијата оти ќерка му не го положила возачкиот испит

Полицаец од полициската станица во Кавадарци вчера им се заканувал на претседателката на испитниот центар на Здружението на возачи - Велес и на уште еден вработен дека ќе ги убие со пиштол, а потоа и физички ги нападнал бидејќи неговата ќерка не го положила возачкиот испит. Како што информираат од МВР, полицаецот Ј.К. вчера околу пладне влегол во испитниот центар...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...