fbpx
Таг: ЛГБТ

таг: ЛГБТ

Српското обвинителство најави истрага за сите напади за време на Европрајд

Српското обвинителство во соработка со Министерството за внатрешни работи ќе направи сè за да ги открие и гони лицата кои го предизвикаа насилството во саботата за време на прошетката на Европрајд, порача обвинителот во Белград, Ненад Стефановиќ, пренесе Н1. „Посебно нагласувам дека обвинителството ќе ги насочи сите расположливи капацитети за утврдување на сите релевантни околности за нападот врз припадниците на...

Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето

Втора година по ред Северна Македонија е на 31-во место од 49 земји на годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето „Rainbow Europe“ на организацијата „ИЛГА Европа“. Според извештајот во шест категории, Македонија е рангирана со 27% од вкупно 100% во однос на постигнатите права за ЛГБТИ заедницата. За правната и политичката ситуација на ЛГБТИ луѓето во земјава да...

Загрижувачки податоци за опресија и дискриминација презентирани на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата

Коалиција Маргини на дебатата за одбележување на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата (IDAHOT) што вчера се одржа во резиденцијата на ЕУ на која во присуство на шефот на Делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, првата дама, г-ѓа Елизабета Ѓорѓиевска и амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз го презентираше извештајот „Секојдневниот и емоционалниот живот на...

Вистиномер: Националниот план за правата на ЛГБТИ заедницата се „сопна“ на истополовите партнерства

Во првичната верзија на Националниот акциски план за унапредување на правата на ЛГБТИ заедницата не е предвидено воведување правна рамка за официјално признавање на истополовите двојки, а исто така не се регулирани и прашањата за наследство на истополови партнери. Актерот и активист за човекови права, Петар Стојковиќ, за „Вистиномер“ вели дека мора да се дејствува порешително. „Политичарите мора да сфатат...

ТрансФормА: Управата за водење на матични книги да одговори на нашите барања

По повод меѓународниот ден на видливоста на трансродовите луѓе, ТрансФормА – Иницијативата за заштита и унапредување на правата на трансродовите лица во Република Северна Македонија денес ја започува кампањата под мотото „Постоиме!“ за одбележување на овој ден, која има за цел да го предизвика системот да обезбеди еднаквост. „Видливоста на трансродовите луѓе значи еднаков пристап до здравствени услуги во овој...

Заев: Нема да дозволам владата да ја срушат неколку криминалци, еден суетен новинар и – да ми извинат од ЛГБТ заедницата – еден педер

Премиерот Зоран Заев вчера излезе со многу нервозна и груба изјава - дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја симнат оваа влада од власт, одговарајќи на новинарско прашање дали знаел за рекетот на Бојан Јовановски – Боки 13. - Јавно отфрлив секакви шпекулации и споменувања на моето име и целосно стојам зад тоа....

СЕММ и ЗНМ апелираат за професионално и одговорно известување за Парадата на гордоста

Во пресрет на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни во Скопје, Советот за етика во медиумите (СЕММ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги повикуваат медиумите да известуваат професионално и одговорно, третирајќи ги темите што ја засегаат ЛГБТ заедницата низ призма на афирмација на човековите права и осудувајќи го говорот на омраза и дискриминацијата...

Во Собранието ќе се основа парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата

Денеска во Собранието на Република Македонија ќе биде основана и промовирана Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата, во која ќе членуваат пратеници од постоечкиот собраниски состав од различни политички партии. Иницијатори на оваа идеја се пратениците Маја Морачанин, Павле Богоевски, Бранко Маноиловски, Лилјана Поповска, Ирена Стефоска, Ивана Туфегџиќ, Јулиана Николова, Петар Атанасов, Никица Корубин, Соња Мираковска, Јагода Шахпаска,...

Анкара забрани јавно спомнување на ЛГБТ-проблеми

Во Анкара се забранети сите јавни прикажувања на филмови и изложби кои се однесуваат на проблемите на ЛГБТ-популацијата. Ова го соопшти канцеларијата на гувернерот на турската престолнина, објаснувајќи дека одлуката е донесена поради јавна безбедност. „Почнувајќи од 18 ноември 2017 година, кината, театрите, панелите, интервјуата и изложбите во кои се спомнуваат ЛГБТ-проблеми се во иднина забранети во нашата провинција поради мир...

Трамп ќе продолжи да ги штити работните права на ЛГБТ-заедницата

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи да го спроведува указите за заштита на права на ЛГБТ-заедницата на работното место, соопшти Белата куќа. „Претседателот Доналд Џ. Трамп е одлучен да ги заштити правата на сите Американци, вклучувајќи ја и ЛГБТ-заедницата. Претседателот Трамп продолжува да ги почитува и да ги поддржува ЛГБТ-правата, исто како што тоа го правеше за време на изборите“,...

Уапсена сопругата на напаѓачот од Орландо кој уби 50 лица во ЛГБТ-клуб

Американските власти ја уапсија сопругата на Омар Матин, кој во јуни минатата година во напад на ЛГБТ-клуб во Орландо уби 50 лица. Матин тогаш беше убиен во престрелка со полицијата. Неговата сопруга Нур Салман, била уапсена во нејзината куќа во предградие во Сан Франциско. Таа се соочува со обвинувања за попречување на правдата и за давање материјална поддршка на странска терористичка...

ЕЦРИ за Македонија: Политичарите јавно да го осудат говорот на омраза

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕЦРИ) при Советот на Европа во својот најнов извештај за Македонија, објавен на 7 јуни, оценува дека во земјава постојат прашања што предизвикуваат загриженост и ги повикува политичките лидери јавно да го осудат говорот на омраза. Во извештајот се истакнува дека и покрај напредокот на одредени полиња изминатите неколку години, сепак Кривичниот законик на земјава сè...

Вооружен напад во клуб во Орландо, девет лица убиени

Неидентификуваниот маж кој пукал во ноќен клуб за време на забава на ЛГБТ-заедницата во Орландо е мртов, а според сè уште неофицијални информации, девет лица се убиени. Според прелиминарните извештаи, најмалку 40 лица се ранети, вклучувајќи и еден полицаец. Пукањето се случило во ноќен клуб, а напаѓачот во еден момент се забарикадирал во објектот и зел заложници. Еден од посетителите, кој во...

Масовна поддршка за Парадата на гордоста во Атина

Во Атина по 12. пат без никакви проблеми и со масовна поддршка се одржа Парадата на гордоста. Илјадници Грци излегоа на масовната парада на атинските улици за да ја поддржат борбата за рамноправност и борбата против дискриминацијата поради различната сексуална определба. Годинешното мото на парадата беше „Маж/жена не се раѓаш туку стануваш“ и преку него грчката ЛГБТ-заедница побара од државата...

АИ за Македонија: Докази за корупција во власта, таен надзор и напади врз новинари

Објавувањето на аудиоснимките не само што откри докази за корупција на владата, туку покажа дека постои широко распространет таен надзор, стои во годишниот извештај 2015/2016 на „Амнести интернешенал“ (АИ) за Македонија. Според извештајот, аудиоснимките објавени од опозицијата откриваат владина корупција, злоупотреба на службената положба, изборна измама и недостиг од почитување на човековите права и на владеењето на правото, како и мешање...

Прославен Меѓународниот ден на човековите права во Тетово

Со настапи на музички групи и со уметнички перфоманси, во Тетово беше одбележан Меѓународниот ден на човековите права. Организатори на настанот, кој се одбележа на градскиот плоштад, беа „ЛГБТ јунајтед“ од Тетово и ромската организација „Романо авази“, кои како најдискриминирани заедници, одлучија јавно да проговорат за проблемите со кои се соочуваат. - Боли сè уште што имаме активни кланови, говор на...

Шест повредени на ЛГБТ-маршот во Украина

Најмалку шест лица се повредени, а 25 се уапсени денеска во Киев по судирот што изби за време на „Маршот за рамноправноста“, на кој се собраа стотици членови на ЛГБТ-заедницата. Ова е втор ЛГБТ-марш организиран во Украина. Маршот почна во околу 10:40 по локално време, на брегот на реката Дњепар, во близина на центарот на Киев, под зголемено полициско обезбедување. Пред...

ЛГБТ-заедницата бара од ДУИ да не гласа за уставните измени

Oрганизациите кои работат за човековите права во Македонија, Албанија и во Косово се загрижени за предлозите што Владата и Собранието на Македонија ги предложија неодамна, со кои, меѓу другото, бараат да се постави на неправеден начин една граница во однос на правото за брак или соживот за секој поединец во Република Македонија, се вели во соопштението на ЛГБТ-заедницата. „И покрај тоа...

Пратениците денеска ќе ги носат уставните измени

Предлог-­амандман за дефинирање на бракот како заедница само меѓу еден маж и една жена, основање меѓународни финансиски зони чие работење и организација ќе се доуредува со закон и уште неколку амандмани за уставни измени ќе се најдат денеска пред пратениците во Собранието. За да се усвојат амандманите, за нив треба да гласаат 82 пратеника. Два од амандманите се однесуваат на одлучување...

Уставните измени добија зелено светло од Комисијата

Комисијата за уставни прашања денеска даде зелено светло за уставните измени. Членовите на комисијата гласаа за дефинирање на бракот само како заедница меѓу еден маж и една жена, основање на меѓународни финансиски зони, Народната банка да се преименува во Централна банка на РМ, во фискалната политика дефицитот е проектиран најмногу на 3 проценти, а јавниот долг на 60 проценти од БДП при носењето...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...