Американските власти ја уапсија сопругата на Омар Матин, кој во јуни минатата година во напад на ЛГБТ-клуб во Орландо уби 50 лица.

Матин тогаш беше убиен во престрелка со полицијата.

Неговата сопруга Нур Салман, била уапсена во нејзината куќа во предградие во Сан Франциско. Таа се соочува со обвинувања за попречување на правдата и за давање материјална поддршка на странска терористичка организација.

Сопругата на Матин се очекува пред судот да се појави утре.

За масакрот во Орландо при кој загинаа 50 лица, а ранети беа 53 одговорноста ја презеде Исламска држава.

Нападот преставува најмасовното убиство направено со огнено оружје во историјата на САД.