fbpx

Судската администрација најави тридневен штрајк

-

Tридневен штрајк, на 23, 24 и на 25 март, најавија од Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Македонија (УПОЗ) и Здружението на судската администрација, незадоволни од односот на Министерството за информатичко општество и администрација и од запирањето на преговорите околу новите законски решенија.

Штрајкот ќе се одржи во сите судови во земјава, а на 25 март е закажан протест.

Судската администрација лани имаше предупредувачки штрајк со кој негодуваше за некои решенија од Законот за администрација и од Законот за судска служба и ги оцени како мошне неповолни за судската администрација.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...