Американскиот Стејт департмент синоќа ги демантираше наводите на „Си-ен-ен“ дека државниот секретар Рекс Тилерсон планира да поднесе оставка поради несогласување со Белата куќа.

„Државниот секретар Рекс Тилерсон нема намера да поднесе оставка. Тоа не е точно. Разговаравме со државниот секретар и тој беше јасен – има намера да остане овде. Имаме уште многу работа“, соопшти портпаролката Хедер Науер, додавајќи дека скратениот распоред на Тилерсон претставува „мал одмор“ по бројните состаноци во Европа и во Персискиот Залив.

Американската телевизија „Си-ен-ен“, повикувајќи се на неименуван извор близок до државниот секретар, објави дека Тилерсон во разговорите со своите пријатели надвор од Вашингтон велел дека е „фрустриран од мешањето на Белата куќа во процесот на именување негови соработници“.