fbpx
Таг: американски Стејт Департмент

таг: американски Стејт Департмент

САД изрече стотици нови санкции насочени кон Русија

Американското министерство за финансии вчера изрече стотици нови санкции насочени кон Русија поради војната во Украина, како и санкции за компании и поединци во  земји како Кина, Белгија и Словачка, кои наводно ја поддржуваат Русија во набавката на оружја. „Денешните дејствија дополнително ќе ги нарушат и деградираат воените напори на Русија со напад врз нејзината воена индустриска база и мрежите...

Спасовски и О’Брајан од Вашингтон: Периодот што следи е битен во кој правец ќе се движи земјава

Во американскиот Стејт Департмент министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оствари средба со помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Џејмс О’Брајан, информираат од Министерството за внатрешни работи. На средбата се разговарало на повеќе теми, меѓу кои за поддршката од САД за МВР и за државата генерално, за напредокот во борбата против корупцијата, како и за листата на...

Извештај на Стејт департментот: Сериозни наводи за функционери вклучени во корупција

Иако законот предвидува казни за корупција на функционерите, а владата генерално го спроведуваше овој закон, сепак има сериозни наводи за функционери вклучени во корупција. Владата е најголем работодавач во земјата, а невладините организации велат дека доминантната улога на владата во економијата создава можности за корупција. Јавните анкети постојано ја наведуваат корупцијата како една од главните грижи на граѓаните. Ова...

Стејт Департмент: Историскиот договор ќе донесе придобивки за двете земји

Стејт Департментот денеска им честиташе на премиерите на Грција и на Македонија за договорот за разрешување на спорот за името, порачувајќи дека искажале визија и храброст. „САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Оваа разрешница ќе донесе придобивки за двете земји и ќе ја засили регионалната...

Стејт департмент: Тилерсон нема намера да поднесе оставка

Американскиот Стејт департмент синоќа ги демантираше наводите на „Си-ен-ен“ дека државниот секретар Рекс Тилерсон планира да поднесе оставка поради несогласување со Белата куќа. „Државниот секретар Рекс Тилерсон нема намера да поднесе оставка. Тоа не е точно. Разговаравме со државниот секретар и тој беше јасен - има намера да остане овде. Имаме уште многу работа“, соопшти портпаролката Хедер Науер, додавајќи дека скратениот...

Македонските дипломати бараат истрага за некролозите со амбасадорите

Синдикатот на македонската дипломатска служба го повика Јавното обвинителство да го истражи случајот со објавувањето некролози од поранешни и од актуелни амбасадори во Македонија на интернет-страницата „Имгур“ и да ги открие лицата што ги поставиле. „Го повикуваме раководството на македонското Јавно обвинителство итно и најсовесно да ги искористи своите законски овластувања во сферата на истражувањето кривични дела и да ги открие физичките...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...