fbpx

Србија и понатаму помеѓу земјите со висока корупција

-

Србија, според индексот за корупција, има 42 поени и се наоѓа на 72. место од вкупно 176 земји, односно и понатаму се наоѓа помеѓу земјите со високо ниво на корупција, соопшти денеска „Транспарентност“ – Србија.

Како што се наведува во извештајот, нема значајни промени во рангирањето на Србија уште од 2008 година. Минатата година, Србија беше на 71. место со индекс 42, што е незначително подобро во однос на претходните две години, кога имаше индекс 40 и 41.

Според оценката на „Транспарентност“ – Србија, стагнацијата на Србија е предизвикана од фактот што нема суштински напредок во оваа област.

Србија е подобро рангирана од една земја која се наоѓа во Европската Унија – Бугарија, која има индекс на перцепција за корупција 41, а од соседите полошо рангирани се Босна и Херцеговина, Албанија со 39 поени и Македонија со 37 поени. За Косово се работат посебни истражувања и има 36 поени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...