fbpx
Таг: индекс

таг: индекс

Наместо подарок: факти за рамноправноста

Во овој изборен период Европската унија даде силен акцент на половата рамноправност. Стратегијата на ЕУ за полова рамноправност за периодот 2019 -2025 година, иако е во континуитет со претходните активности на Унијата, ја подигна половата еднаквост на ново рамниште. И самиот факт што Европската комисија за прв пат доби жена претседателка, Урсула фон дер Лајен, ја подигна свесноста и...

Македонската демократија меѓу „хибриден режим“ и „нецелосна демократија“

Едно место напредок, на 72 место од 167 земји, но сепак на дното од списокот земји со „нецелосна демократија“. Вака е рангирана Северна Македонија во најновиот „Индекс на демократијата“ за 2022 година, што секоја година го објавува британската компанија за деловни истражувања, The Economist Intelligence Unit (EIU) , пишува „Вистиномер“ во својот напис. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   И натаму главен...

ЦГК: Активната транспарентност на институциите годинава е подобрена

Просечната активна транспарентност на институциите е подобрена за 10 процентни поени во 2022 година во однос на лани, покажува редовното годишно рангирање на Владата, министерствата и општините според Индексот на активна транспарентност, односно според проактивното објавување информации од јавен карактер. Во рангирањето се вклучени 98 институции од земјава, односно Владата, сите министерства и сите општини, информираат од Центарот за...

Индекс на активна транспарентност: Министерствата и Владата објавуваат 79 отсто од потребните информации

Активната транспарентност или објавувањето на информации на сопствена иницијатива на институциите, без некој да има доставено барање за пристап до тие информации, на министерствата, Владата и на општините за 2021 година изнесува 63 отсто (од максималните 100 отсто). Во однос на 2020 година, активната транспарентност е подобрена за 5 процентни поени (од 58 на 63 отсто). Министерствата и Владата...

Анализа на ЦБРE : Виена најбрзо ќе ја стабилизира економијата после пандемијата со ковид-19

Градовите ширум светот на различен начин ги адаптираа своите економии на кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот. Таа предизвика неочекуван пад на економските и на социјалните активности, од коишто пазарите на државите во светот сè уште закрепнуваат. Според анализите на најголемите советодавни компании за промет со недвижности на светот - ЦБРЕ, економското стабилизирање во Виена се очекува да следи...

Македонија се искачи за две места погоре на листата на Глобалниот иновациски индекс

Државата годинава се искачи за две места погоре во однос на лани, на листата земји кои вложуваат во иновации и иновациска структура што резултира во економски напредок, покажува најновиот извештај на Глобалниот иновациски индекс (ГИИ) за 2020 година. Фондот за иновации и технолошки развој информира дека во Глобалниот извештај кој рангира 130 држави во светот во однос на иновативните перформанси...

Јапонците имаат најмоќен пасош, може да патуваат без визи во 191 земја, Македонците во 124

Најновите податоци од истражувањето кое го спроведе компанијата „Хенли и Партнери“ за индексот на јачината на пасошите на државите во светот, покажуваат дека најсилен пасош на светот моментално е јапонскиот, чии сопственици можат да патуваат слободно во 191 земја во светот. Следува сингапурскиот со 190 слободни дестинации, а третото место го делат јужнокорејскиот и германскиот пасош со кои може...

ЦГК: Институциите минимално ја подобриле транспарентноста оваа година

Центарот за граѓански комуникации го објави рангирањето на институциите според Индексот на активна транспарентност, односно според проактивното објавување на информации од јавен карактер, во кое се вклучени сите министерства, Владата и општините. Според Индексот, активната транспарентност на сите 98 вклучени институции (министерствата, Владата и општините) за 2020 година изнесува 58,2 проценти (од максималните 100) и според градацијата на нивоата, спаѓа...

Македонија длабоко последна на листата земји според медиумската (не)писменост

Финска, Данска, Холандија, Шведска и Естонија се на врвот на Индексот за медиумска писменост за 2019 година. Македонија е последна на листата од 34 земји со одвај 12 индексни поени, зад Турција која има 19 поени. На прво место е Финска со 78 поени. Тоа место нејзините граѓани го добија според отпорноста на лажни вести што се должи на квалитетното...

Македонија падна 13 места подолу на индексот за перцепција на корупцијата

Македонија падна за 13 места подолу на ранг листата на Индексот за перцепција на корупција, што за 2019 година денеска го објави меѓународната „Транспаренси интернешнл“. Со 35 индексни поени, земјата се најде во групата „многу ниско“, а 106-тото место меѓу 180 земји го дели со Албанија, Алжир, Бразил, Брегот на Слоновата Коска, Египет и Монголија. Годинава Македонија има 2...

Индустриското производство во првите осум месеци се зголемило за 5,5 проценти во однос на лани

Индустриското производство во првите осум месеци се зголемило за 5,5 проценти во однос на лани,  а во август за 9,8 проценти за разлика од истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во август 2019 година, во однос на август 2018 година, бележи опаѓање од 1,4 проценти, во...

РБГ: Само девет отсто од човештвото со пристап до слободно новинарство (инфографик)

На Светскиот ден на слободата на медиумите, „Репортери без граници“ (РБГ) денеска алармираше дека само девет отсто од човештвото живее во земја во која нивото на слободата на масмедиумите е добро или задоволително. Тоа е пад за цели 11 отсто во последните пет години, порача меѓународната организација која се бори за слободата на новинарството. „Само девет отсто од човештвото живее...

Македонија за нијанса го подобри индексот на перцепција на корупцијата

Македонија годинава има за два поени подобар индекс на перцепција на корупцијата, покажува годишната анализа што „Транспаренси интернешнл“ ја објави утрово. Годинава земјава е оценета со 37 на скалата до 100, каде што повисокиот индекс значи земја послободна од корупција. Минатата година Македонија имаше индекс 35. Годинава, земјата го дели 93 место од 180 рангирани земји, заедно со Гамбија, Гијана,...

Истражување: Во општините не постои добар пристап до услуги и услови за жените

Разликите помеѓу мажите и жените остануваат на многу високо ниво во области како вработувањето, економијата, политичкото учество, покажуваат податоците од Индексот на родова еднаквост на општините во Македонија. Во општините не постои добар пристап до услуги и услови за жените како што се услугите  здравствената заштита, пристапот до градинки, институции за згрижување на возрасни лица, а нивото на вложувањата во програмите...

Индекс на транспарентност: Министерствата и Владата подобри од општините

Центарот за граѓански комуникации го објави Индексот на активна транспарентност за 2018 година кој содржи рангирање на 97 институции од извршната власт на централно и на локално ниво (министерствата, Владата и општините) според степенот на исполнетост на обврските за проактивно објавување јавни информации (на сопствена иницијатива на институциите). „Индексот на активна транспарентност за годинава изнесува 43,5 проценти (од можни 100 проценти)...

„Репортери без граници“: Омразата кон новинарството е закана за демократијата

Македонија, според Индексот на слобода на медиумите во светот за 2018 година на „Репортери без граници“ се наоѓа на 109. место, што е скок за две позиции од минатата година, кога била на 111. место. Според извештајот насловен „Омразата кон новинарството е закана за демократијата“, во светот расте анимозитетот кон новинарите и непријателското расположение кон медиумите, поттикнато од политичките водачи...

„Репортери без граници“: На 111. место, Македонија е „лошото момче на Балканот“

Најновиот извештај на „Репортери без граници“ ја рангира Македонија на 111. место според индексот на слобода и земјата ја нарекува „лошото момче на Балканот“. Според „Репортери без граници“, слободата на медиумите е намалена во целиот регион, но ерозијата на владеењето на правото е највидлива во Македонија. Оттаму нагласуваат дека клевета била отстранета од кривичниот законик во 2012 година, но дека обвиненијата се...

Србија и понатаму помеѓу земјите со висока корупција

Србија, според индексот за корупција, има 42 поени и се наоѓа на 72. место од вкупно 176 земји, односно и понатаму се наоѓа помеѓу земјите со високо ниво на корупција, соопшти денеска „Транспарентност“ - Србија. Како што се наведува во извештајот, нема значајни промени во рангирањето на Србија уште од 2008 година. Минатата година, Србија беше на 71. место со...

Зголемен е индексот за перцепција на корупцијата во Македонија, оцени ТИ

Македонија, според меѓународната организација „Транспаренси интернешнл“, со индекс на перцепција на корупција 37, се наоѓа на 90. место од 176 земји колку што се рангирани во 2016 година, објавено е на веб-страницата на организацијата. Земјите се рангираат како многу корумпирани (0) до многу „чисти“ без корупција (100). Минатата година Македонија од 168 земји беше на 66. место со индекс на перцепција 42....

Прометот во индустријата до август зголемен за 10,8 отсто во однос на лани

Во првите осум месеци од годинава, прометот во индустријата во однос на истиот период лани е поголем за 10,8 проценти, објави Државниот завод за статистика. Прометот во индустријата во август годинава во однос на истиот месец лани е поголем за 4,1 отсто. Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар за истиот период бележи зголемување од 8,4 проценти, а прометот остварен на странските пазари бележи...

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

На 89 годишна возраст, почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, поранешен пратеник и основач на Либералната партија. Роден е во 1935 година во...