fbpx
Таг: индекс

таг: индекс

Времето денеска многу топло со температура до 40 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, особено во источните делови. Ќе дува слаб, а во западните делови умерен ветер од западен и од југoзападен правец. УВиндексот ќе изнесува 9. Утринската температура ќе се движи од 14 до 22 Целзиусови степени, а највисоката температура ќе достигне до 40 степени. Во Скопје се очекува слично време...

Претпладне сончево, попладне со дожд

Времето ќе биде сончево и многу топло, a попладне во западните делови од земјава ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд и со грмежи. УВ-индексот ќе изнесува 9. Утринската температура ќе се движи од 13 до 21 Целзиусов степен, а дневната температура од 32 до 37 степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево, а попладне ќе...

Македонија на 60. место според индексот на најдобри земји

Шведска се наоѓа на врвот според позитивниот животен стил. Исланд се наоѓа на врвот на листата за придонесот за зачувување на климата на планетата, со минималното производство на штетен материјал и со ниско ниво на испуштање јаглерод диоксид. Велика Британија е на врвот кога станува збор за науката и за технологијата, покажува индексот на добри земји. Индексот покажува дека Шведска, соодветно...

Во Македонија има 13.300 модерни робови

Македонија со 13.300 модерни робови е на европскиот врв според процентот на граѓани кои живеат во т.н. модерно ропство, стои во најновиот извештај за Глобалниот индекс на ропство 2016, кој го објавува австралиската фондација „Вок фри“ (Walk Free Foundation). Според проценките на експертите за човекови права, во некаква форма на модерно ропство во светот живеат 45,8 милиони мажи, жени и...

Грчката берза на најниско ниво од 1989 година

Главниот индекс на атинската берза падна на најниско ниво од 1989 година. Проблемите во владата во Атина, во преговорите со кредиторите околу реформите на пензискиот систем и гневот на синдикатите поради последните мерки на штедење, повторно предизвикаа страв за состојбата со грчката економија и за нејизините изгледи за излез од кризата. Нестабилноста се одрази на берзата, па главниот индекс на атинската...

„Херитиџ“: Македонија е економски умерено слободна земја

Македонија останува во категоријата економски умерено слободни земји и е рангирана на 47. место од вкупно 166 рангирани земји, пишува во извештајот за индексот на економски слободи објавен денеска, а изработен од Фондацијата „Херитиџ“ и од „Вол стрит журнал“. Македонија има вкупна оценка 67,5 поени што е подобрување за 0,4 поени во однос на минатата година. - Иако законодавната рамка во Македонија е...

Македонија е на 66. место по индексот на корупција во 2015 година

Македонија е на 66. место од 168 земји по индексот на корупција во 2015 година, покажува најновиот извештај на „Транспаренси интернешнал“. Индексот се базира на експертски анализи за корупцијата во јавниот сектор, врз основа на неколку фактори, како тоа дали владини лидери во една држава се сметаат за одговорни поради корупција или се неказнети, дали јавните институции одговараат на потребите на граѓаните,...

Цените на угостителските услуги зголемени за 0,5 отсто во однос на 2014 година

Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2015 година, во споредба со претходниот месец, остана на исто ниво, објави Државниот завод за статистика. Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2015 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 0,6 отсто. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари - декември 2015 година,...

Tрошоците за живот намалени за 0,5 отсто во однос на лани

Индексот на трошоците за живот во октомври 2015 година, во споредба со истиот период лани, бележи намалување за 0,5 отсто, а индексот на цените на мало бележи намалување од 1,2 отсто. Индексот на трошоците за живот во октомври 2015 година е на исто ниво како и претходниот месец, но е забележано движење во подгрупите. Пораст е забележан кај шеќерот, џемот, медот,...

Македонија на 65. место според индексот на просперитет, од 142 земји

Македонија се наоѓа на 65. место од 142 држави во светот, според индексот на просперитет што го објави британскиот институт „Легатум“. Земјата се наоѓа на 86. место во економија, 57. позиција во претприемништво и можности, 70. место во политика, на 74. позиција во образование, 50. е во здравје, 58. во безбедност, 83. во лична слобода и на 96. место во...

Светските берзи во пораст

Светските берзи денеска се во пораст, завршувајќи ја на тој начин солидно неделата по објавувањето на Американската централна банка дека рекордно ниската референтна каматна стапка ќе ја задржи подолго отколку што се очекувало. Европските берзански индекси се во плус 1 процент, бидејќи вчера имаа значителни добивки кога беа во очекување на објавување на записникот од состанокот на Федералните резерви. Изгледите дека...

Денеска температура од 39 степени

Времето денеска ќе биде ведро, сончево и многу топло со УВ-индекс 9. Ќе дува повремен слаб до умерен ветер. Максималната дневна температура долж Повардарието ќе биде околу 39 Целзиусови степени и околу 41 степен по јужниот тек. Во Пелагонија максималната температуриа ќе биде околу 34 Целзиусови степени, а 33 степени во охридско-преспанскиот крај. Во Скопје и во околината се очекува сончево време со мала...

Македонија е на 69. место во светот по просперитет

Земјава, според овие резултати се искачила за десет места и е зад Русија која е на 68 место, а пред Парагвај и Индонезија.
Македонија е на 69. место во светот од рангирани 142 земји  според индексот на просперитет на британскиот научен институт „Легатум“. Станува збор за годишна процена на богатството и на благосостојбата на земјите, а индексот на просперитет се пресметува врз основа на осум категории: економија, образование, претприемништво и можности, управување, здравје, лична слобода и безбедност и социјална состојба. Македонија најдобро е рангирана во...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...