fbpx

Македонија е на 66. место по индексот на корупција во 2015 година

-

Македонија е на 66. место од 168 земји по индексот на корупција во 2015 година, покажува најновиот извештај на „Транспаренси интернешнал“.

Индексот се базира на експертски анализи за корупцијата во јавниот сектор, врз основа на неколку фактори, како тоа дали владини лидери во една држава се сметаат за одговорни поради корупција или се неказнети, дали јавните институции одговараат на потребите на граѓаните, дали се смета дека поткупот доминира во одделна држава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...