fbpx

Maqedonia është në vendin e 66-të sipas indeksit të korrupsionit në vitin 2015-të

-

Maqedonia është në vendin e 66-të sipas indeksit të korrupsionit në vitin 2015-të, tregon raporti më i ri i “Transparenc International”.

Indeksi bazohet në analiza ekspertësh për korrupsion në sektorin publik, në bazë të disa fakteve, si si liderët qeveritar në një shtet konsoderohen si përgjegjës për shkak të korrupsionit apo se janë të pagjobitur, nëse institucionet publike janë përkatës lidhur me nevojat e qytetarëve dhe nëse ka vlerësim se mitmarrja dominon në një shtet të caktuar.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.