fbpx
Tag: Korrupsion

tag: korrupsion

Kontratat për furnizime publike do të publikohen në “e-nabavki.gov.mk”

Për rritjen e transparencës dhe llogaridhënies në furnizimet publike, në Sistemin elektronik për furnizimet publike (SEFP) prej tani e tutje do të publikohen dhe kontratat që janë ndarë në kuadër të sistemit, me ç'rast publiku do të ketë qasje në to, informojnë nga Ministria për Financa. "Kontratat do të jenë në dispozicion në kuadër të njoftimeve për kontratën e nënshkruar....

Sela: Është e qartë kush janë porositësit e dhunës, duhet të dalin para drejtësisë

“Mendoj se nuk ka nevojë për shumë dëshmi, çdo gjë ishte e qartë dhe çdo gjë ndodhi para syve të opinionit. Të gjithë ata që morën të drejtën të futen në Kuvend, duhet të dalin para organeve të drejtësisë nëse duam të kemi shtet të së drejtës”, ka deklaruar kryetari i LR-PDSH Zijadin Sela pasi dha dëshminë e tij...

PLD: Zvërlevski vërtetoi se është bastioni i fundit i regjimit të Gruevskit

Kryetari i Prokurorisë Publike, Marko Zvërlevski edhe njëherë konfirmoi edhe njëherë vërtetoi se është bastioni i fundit i regjimit të Nikola Gruevskit, thonë nga Partia Liberal Demokrate, lidhur me njoftimin e djeshëm të Prokurorisë Publike se është hapur hetim kundër ish zyrtarëve të lartë të MPB-së dhe personave tjerë nga Shkupi, Kumanova dhe Strumica, për parregullsi zgjedhore. Nga kjo parti...

PLD kërkon Gruevski të kthej mandatin dhe të formohet qeveri reformuese

Partia Liberal Demokrate kërkon që kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski të kthej mandatin për formimin e qeverisë sepse, siç thonë nga kjo parti, shtetit i nevojitet qeveri që do të filloj me reforma rrënjësore të bazuara në rekomandimet e raportit të Pribes. “Edhe pas një jave nga dorëzimi i mandatit, Nikola Gruevski nuk po arrin të formoj qeveri. Përkundrazi,...

Vanhojte për zgjedhjet: Partia ju jep grimca ndërsa ik me tortën

Përzgjedhja e politikanëve të sinqertë që nuk kanë qenë të lidhur me korrupsion është hapi i parë në ndërtimin e demokracisë suaj- porositi eksperti belg dhe ish ndërmjetësi në grupet e punës për zbatimin e Marrëveshjes së Pëzhinës, Piter Vanhojte. Ai thotë se megjithatë zgjedhjet nuk janë qëllimi final, por se fillimi i ndryshimeve të n nevojshme. Ai paralajmëroi se...

Pas “bombave”, qytetarët pesimistë se mund të bëjnë diçka kundër korrupsionit

Apati e rritur dhe numër i zvogëluar e qytetarëve që janë të gatshëm të bëjnë diç në luftën ndaj korrupsionit, janë veçoritë kryesore të projektit të sivjetmë "Barometri i korrupsionit global", për situatën në Maqedoni, që sot e prezantoi kryetarja e "Transparencë International Maqedoni", Slagjana Taseva. Ndryshe, për dallim prej para 2 viteve, kur 88% e të anketuarve deklaruan se janë...

Partitë fshehin prej ku i financojnë fushatat, që kushtojnë rreth 1 milionë euro

Presidenti amerikan Donald Tramp në fushatën zgjedhore ka shpenzuar 600 milionë dollarë ndërsa kundër- kandidatja e tij, Hilari Klinton më shumë se 1 miliardë euro. Ndërsa në Maqedoni për fushatat zgjedhore të kandidatëve të partive më të mëdha politike për zgjedhjet presidenciale në vitin 2014-të janë shpenzuar rreth 1 milionë euro. Për fushatën zgjedhore e Gjorgje Ivanovit, VMRO DPMNE ka...

Zaev u bëri thirrje qytetarëve të mos marrin pjesë në zgjedhjet jo- legjitime të 5 qershorit

LSDM dhe partnerët e koalicionit sot në selinë e LSDM-së, e nënshkruajtën platformën për Maqedoni demokratike. Pas nënshkrimit, fjalim ka mbajtur lideri i LSDM-së, Zoran Zaev i cili bëri thirrje deri te qytetarët që t’i bojkotojnë zgjedhjet dhe të mos dalin në votime. “I ftoj të gjithë qytetarët, të gjitha organizatat civile dhe partitë politikë që të mos marrin pjesë në...

 “E majta”: Të zbardhen emrat e maqedonasve që kanë pasur llogari- ofshor në Panama

Partia e porsaformuar “E majta” kërkon që të zbulohen emrat e atyre që kanë lidhshmëri me aferën “Panama Papers”. “Edhe pse Prokuroria publike gjoja hapi procedurë lidhur me këto ngjarje, opinioni ende nuk e din se si në mënyrë kundër- juridike janë hapur këto llogari dhe prej nga rrjedhin këto shifra milionëshe. Fare nuk jemi të befasuar që Prokuroria publike...

Maqedonia është në vendin e 66-të sipas indeksit të korrupsionit në vitin 2015-të

Maqedonia është në vendin e 66-të sipas indeksit të korrupsionit në vitin 2015-të, tregon raporti më i ri i "Transparenc International". Indeksi bazohet në analiza ekspertësh për korrupsion në sektorin publik, në bazë të disa fakteve, si si liderët qeveritar në një shtet konsoderohen si përgjegjës për shkak të korrupsionit apo se janë të pagjobitur, nëse institucionet publike janë përkatës lidhur...

TM: “Shkupi 2014” është pus pa fund

Projekti kontrovers “Shkupi 2014” vazhdoj të funksionoj si “pus financiar pa fund” ku zhduken të hollat e qytetarëve të RM-së. Nga aspekti i sotëm shtrohet pyetja a do të ketë fund për këtë projekt sepse tani më është viti 2015 ndërsa këtu po vazhdojnë të shpenzohen miliona për qëllime të kota dhe të paarsyetuara”. Kjo thuhet në buletinin më...

BDI-akuzat e Zaevit janë nxjerrë nga konteksti

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) përgënjeshtron të gjitha akuzat të bëra sot në pres konferencën e kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev. “Akuza që mund ti gjesh vetëm në paralajmërimet që ai vet ua bën përgjimeve e aspak në vet përgjimet. Për shembull.: veç fakti që biseda në mes Kryetarit të Partisë dhe kryetarit të degës së Çairit për shitjen e pronës...

RDK: BDI-ja është futur thellë në korrupsion dhe krim

Pas bombës së publikuar nga Zaev ka reaguar RDK, duke theksuar se me këtë është bërë e qartë për fytyrën reale të këtyre patriotave të rrejshëm të BDI-së. Ju sjellim regimin e plotë Shqiptarët e vullnetit të mirë e kanë patur të qartë që moti për fytyrën e vërtetë të BDI-së dhe udhëheqësve dhe funksionarëve të saj, por tani besojmë se...

Maqedonasit nuk besojnë në luftën kundër korrupsionit

Qytetarët e Maqedonisë janë pesimistët më të mëdhenj se mund të bëhet diçka në lidhje me korrupsionin, që ajo të zvogëlohet ose të shkulet dhe në këtë drejtim jemi në fund të renditjes mes vendeve tjera të Evropës Juglindore. Ky është një ndër përfundimet kryesore nga hulumtimi i iniciativës “Lidership për zhvillim dhe integritet në Evropën Juglindore” (SELDI) në...

Pas korrupsionit godasim vetëm me debate dhe tribuna

Në faqen e internetit të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit mund të gjenden më tepër raporte për tribuna, debate dhe për ngjarje publike, se sa informata për ngritje të procedurave nga ana e komisionit. Me një fjalë, nga qershori deri më sot në faqen internet të KShPK-së kishin vetëm gjashtë raporte për procedura, shtatë raporte për ngjarje të...