fbpx

PLD kërkon Gruevski të kthej mandatin dhe të formohet qeveri reformuese

-

Partia Liberal Demokrate kërkon që kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski të kthej mandatin për formimin e qeverisë sepse, siç thonë nga kjo parti, shtetit i nevojitet qeveri që do të filloj me reforma rrënjësore të bazuara në rekomandimet e raportit të Pribes.

“Edhe pas një jave nga dorëzimi i mandatit, Nikola Gruevski nuk po arrin të formoj qeveri. Përkundrazi, ai edhe më tej po luan me durimin e qytetarëve, të cilët qartë më 11 dhjetor votuan për ndryshime dhe ndërrim të regjimit. Të gjithë politikanët e dyshuar nga PSP për krim, s’mund dhe s’guxojnë të formojnë qeveri. Për këtë arsye, i bëjmë thirrje Gruevskit që të kthej mandatin” thuhet në njoftimin e PLD-së.

Prej atje thonë se në Maqedoni patjetër duhet të kthehet sundimi i të drejtës dhe respektimi i institucioneve të sistemit.

“Në mesin e prioriteteve të Qeverisë së re do të jenë edhe reformat për gjyqësor të pavarur si dhe vazhdimin e punës së PSP-së dhe, më në fund, fillimin e proceseve gjyqësore kundër zyrtarëve të pushtetit dhe elitave të korruptuara, të përfshira në krim, korrupsion dhe mashtrime zgjedhore”, deklarojnë nga PLD.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.