fbpx
Tag: PLD

tag: PLD

PLD: Zvërlevski vërtetoi se është bastioni i fundit i regjimit të Gruevskit

Kryetari i Prokurorisë Publike, Marko Zvërlevski edhe njëherë konfirmoi edhe njëherë vërtetoi se është bastioni i fundit i regjimit të Nikola Gruevskit, thonë nga Partia Liberal Demokrate, lidhur me njoftimin e djeshëm të Prokurorisë Publike se është hapur hetim kundër ish zyrtarëve të lartë të MPB-së dhe personave tjerë nga Shkupi, Kumanova dhe Strumica, për parregullsi zgjedhore. Nga kjo parti...

PLD: Gruevski të jep llogari për “jehonën” e rrejshme për investime

“Ranë në ujë të gjitha gënjeshtrat e Gruevskit se Maqedoninë do ta bëj destinacion të mirë të biznesit, me potencial të lartë ekonomik dhe “skenë për opinionin botëror të biznesit”. Për këtë i bëj thirrje Gruevskit dhe “ekipit të tij të ëndrrave” për investime që të japin llogari para qytetarëve të vendit për “jehonën” e tij të parealizuar të...

PLD kërkon Gruevski të kthej mandatin dhe të formohet qeveri reformuese

Partia Liberal Demokrate kërkon që kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski të kthej mandatin për formimin e qeverisë sepse, siç thonë nga kjo parti, shtetit i nevojitet qeveri që do të filloj me reforma rrënjësore të bazuara në rekomandimet e raportit të Pribes. “Edhe pas një jave nga dorëzimi i mandatit, Nikola Gruevski nuk po arrin të formoj qeveri. Përkundrazi,...

Treshja e Brukselit në takime me Katica Janevën dhe partitë

Tre raportuesit e euro- parlamentit për progresin e Maqedonisë, Knut Flekenshtajn, Eduard Kukan dhe Ivo Uajgl, sot në mëngjes arritën në Shkup dhe filluan takimet me përfaqësuesit e Maqedonisë, ku biseduan për përgatitjet rreth zgjedhjeve dhe gjatë fushatës zgjedhore. Euro- deputetët për momentin kanë takime me prokuroren speciale Katica Janeva ndërsa më pas parashihet takim me kreun e PDSH-së, Menduh...

PLD: Falja selektive shkel shtetin juridik dhe sundimin e të së drejtës

Tërheqje të tërësishme të abolimit dhe dorëheqje të presidentit të Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov, kërkoi Partia Liberale-Demokratike (PLD), pas takimit të mbrëmshëm të Këshillit Qendror, ku u analizua politika aktuale në shtet. “Falja masive e 12 prillit, ndërsa tani tërheqja e abonimit seleketiv, të vendosura nga Ivanovi e kanë futur Maqedoninë në krizë edhe më të madhe dhe dramatike,...

Milevski me kryeministrin hollandez: Të vazhdojnë reformat e Marrëveshjes së Përzhinës

Kryetari i Partisë Liberal Demokratike, Goran Milevski në Leuvarden, Holandë ka realizuar një takim me kryeministrin e Mbretërisë së Holandës, Mark Rute. Milevski personalisht e ka njohur Rute me gjendjen aktuale në Maqedoni, politike dhe krizën shoqërore e cila është prodhuar nga partia në pushtet dhe tentimet e opozitës që të vendoset përsëri sundimi i të drejtës dhe kthimi i...

PLD: Gruevski të tregoj sa “peshon” pasuria e tij dhe familjes

Komisioni kundër korrupsionit nuk do të përgjigjet se sa është pasuruar ish kryeministri Nikolla Gruevski për dhjetë vite. Prandaj me shpejtësi u përgjigjen se nuk do të formohet komisioni special kundër korrupsionit. Ndryshe përllogaritja e thjeshtë në bazë të informacioneve në dispozicion tregojnë se Gruevski për dhjetë vite është pasuruar për shtatë herë. “Gruevski për të cilin e dimë se...

PLD: Ivanov të deklarohet nëse do të shfrytëzoj të drejtën e faljes

Me vendimin e djeshëm skandaloz të Gjykatës kushtetuese me të cilin shfuqizohet Ligji për falje i vitit 2009, gjykata është vendosur në shërbim të drejtpërdrejt të zyrtarëve të lartë të dyshuar të VMRO DPMNE-së, thonë nga Partia Liberal-demokrate. “Vendimi ekspres, i panjohur në të drejtën kushtetuese dhe në funksionimin e Gjykatës kushtetuese është rezultat i pavarësisë dhe punës profesionale të...

PLD: Formim urgjent të një gjykate speciale për rastet e Prokurorisë speciale publike

Partia Liberal-demokrate sot kërkoi formimin urgjent të një gjykate speciale në RM, për procedimin e aktakuzave të PSP-së. “Paralajmërojmë se “swarovski-gjyqësorin” dhe në përgjithësi sistemin, i cili në të gjithë nivelet e pushtetit gjyqësor dhjetë vite e ndërtonin Gruevskin dhe “familja”, ka mundësi të sakrifikojnë punën dhe mundin e prokurorëve speciale në lëndën “Titanik”. Theksojmë nevojën e plotësimit urgjent të...

Veliçkovski: Poposki le t’i vë gardh rezidencës partiake e jo kufirit

Çështja thelbësore sot është si Maqedonia të mund të ndihmoj dhe si të përshtatet në përpjekjet evropiane dhe masat për tejkalimin e krizës së refugjatëve e jo si të vendos gardh metali në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, thotë kryetari i Partisë liberale, Ivon Veliçkovski, pas deklaratës së djeshme të ministrit të jashtëm, Nikolla Poposki. “Përderisa dje në Gjermani u...

PLD:Pse pas 9 viteve qeverisje, MPB-ja pikërisht tani, ngrenë padi penale kundër “Makpetrol-it” dhe “Oilko-s”

Paria Liberale Demokratike reagoi pas padisë penale e cila u dorëzua kundër 21 personave nga MPB-ja për shkak supozimeve se ilegalisht është bërë derdhja e kapitalit nga Sh.A. “Makpetrol” në Shoqatës Komanditare Aksionare “Oilko”. Pse pas 9 viteve qeverisje, MPB-ja pikërisht tani, para zgjedhjeve të përkohshme parlamentare, ngrenë padi penale kundër Sh.A. “Makpetrol” dhe Sh.K.A.“Oilko”, që në pronë të tyre...

PLD: Vrasja e Nemtsov duhet të jetë porosi për të gjithë ne

Partia Lliberal- Demokrate e Maqedonisë shprehi ngushëllime deri tek familja dh qytetarët e Federatës ruse për vrasjen e liderit opozitar, Boric Nemcov. “Liberal për nga bindjes, Nemcov ishte mbrojtës i guximshëm i demokracisë dhe luftëtarë i flakët kundër korrupsionit në vendin e tij. Rusia humbi politikan të fuqishëm dhe të guximshëm të demokracisë, kritik i zëshëm i pushtetit. Shprehim shpresoj...

PLD kërkon dorëheqjen e parevokueshme të ministrit Todorov

Partia Liberal Demokratike po kërkon dorëheqjen e parevokueshme të ministrit të Shëndetësisë, Nikolla Todorov, për shkak të vdekjes së vajzës së vogël Tamara nga Velesi. Partia shprehu ngushëllime për familjen e Tamarës dhe shpreh keqardhjepër vdekjen e saj. Ato shprehën të revoltuar edhe me qëndrimin e institucioneve që ishin të angazhuara për mjekimin e Tamarës. “Opinioni publik e di shumë mirë...

PLD-ja mbështeti vendimin e LSDM-së për “bombat”

Kryetari i PLD-së, Goran Milevski ofroi mbështetjen e plotë të partisë së tij rreth demaskimit të mënyrës së qeverisjes së këtij pushteti, ndërkohë që dënoi përpjekjen e Prokurorisë që t’i pengojë mediat që t’i publikojë ato. “E patë se tërë bashkësia ndërkombëtare është e habitur nga veprimet e Prokurorisë. Nëse këtë e bëjnë me urdhër të qeverisë, iu bëjmë thirrje...