fbpx

“Freedom House”: Maqedonia është vend pjesërisht i lirë

-

Në raportin e “Freedom House” për lirinë në botë në vitin 2015 , me notë 3,5 Maqedonia radhitet ndër vendet që pjesërisht të lira. Të drejtat politike janë vlerësuar me notën 4, kurse lirët qytetare me 3.

Organizatat amerikane në raportin e sapo publikuar thekson se “trendi i rënies në Maqedoni ka të bëjë me informacionet e mëtutjeshme për mangësi serioze në zgjedhjet e vitit 2014, të cilat sollën shifrat opozitare në Kuvend”, Sipas “Freedom House”, për këtë kontribuojnë edhe “informacionet e reja lidhur me skandalin për shpërndarjen qeveritare të ndjekjes së liderëve politik dhe fetarë, gazetarë dhe qytetarë

Për shkak të vlerësimeve lidhur me zgjedhjet, “Freedom House”, në raport velrëson se Maqedonia nuk i përket kategorisë të demokracive të përzgjedhura. Vendi mbetet në kategorinë e shteteve me liri të pjesshme, bashkërisht me vendet  ballkanike:Shqipërinë, Bosnje dhe Hercegovinën, Kosovën dhe Malin e Zi

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.