fbpx
Tag: соопштение

tag: соопштение

BPRM: Pasojat nga virusi korona mbi ekonominë e vendit janë të pasigurta

“Treguesit e fundit makroekonomik në ekonominë e vendit kryesisht lëvizin në suaza të pritshmërive, por rreziqet nga rrethimi bëhen gjithnjë e më të theksuara. Infeksioni me virusin e ri, Kovid – 19 pasqyrohet mbi ekonominë globale, kurse efektet ekonomike në tërësi janë ende të pasigurta dhe varen nga kohëzgjatja dhe forca e kësaj tronditjeje të papritur, që nuk është...

Ambasada ruse: Është e rrezikshme të imponohen zgjidhje krahas vullnetit të popullit

Federate Ruse në vazhdimësi mbështet stabilitetin dhe sigurinë e Maqedonisë të pavarur, sovrane dhe shtet të integral territorial, thuhet në njoftimin e ambasadës së Federatës Ruse në Maqedoni. Në njoftim theksohet se ambasada është e bindur se dalja nga kriza e rëndë e brendshme politike që e ka kapluar Maqedoninë mund të gjendet vetëm në suazat e fushës ekzistuese kushtetuese,...

VMRO DPMNE: Ne jemi fitues dhe do të formojmë qeveri

Për VMRO DPMNE-në zgjedhjet kanë marrë fund më 11 dhjetor, ne jemi fitues dhe do të formojmë qeverinë, njoftoi partia sonte në kumtesën e shkurtë pas mbarimit të rivotimit në komunën e Tearcës në vendvotimin 2011. “Sot edhe ne edhe mbarë opinioni mësuam, se edhe krahas përpjekjeve, banorët e Tearcës kanë penguar përpjekjen për inxhinering post- zgjedhor. Ju urojmë për...

Obdusmani përkujton qytetarët për realizimin e të drejtës së tyre zgjedhore

Avokati i popullit bën apel që për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të gjithë të jenë të aktivizuar dhe të mos lën anash të drejtën e tyre të votës. Dërgon apel deri te institucionet dhe të gjithë të tjerët për obligimin dhe përgjegjësinë nga krijimi i kushteve reale për mundësim, respektim dhe realizim të së drejtës së votës qytetarëve, si dhe...

Portalet e mbyllura vihen në funksion, “Unet” do të prononcohet më hollësisht për problemin

Portalet maqedonase që sot në mëngjes nuk hapeshin, për shkak të problemit me prouajderin "Unet", sot sërish u vunë në funksion. Menaxheri gjeneral i "Unet", Aneta Pesheva për "Meta" deklaroi se të hënën do të dalin me të dhëna të hollësishme për arsyet që ndodhën gabimet teknike. "Për shkaqet e problemit të gjithë shfrytëzuesit tanë do të njoftohen më hollësisht dhe...

Ivanov: Maqedonia mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Turqisë

Republika e Maqedonisë mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Republikës së Turqisë ndërsa për momentin mbahet takimi i grupit për vlerësim për analizë të gjendjes së sigurisë, njoftojnë nga kabineti i presidentit Gjorgje Ivanov. "“Republika e Maqedonisë e mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Republikës së Turqisë e cila si vend-anëtare e NATO-s dhe si shtet jashtëzakonisht i rëndësishëm në...

ShBA dhe BE: Me rëndësi esenciale Këshilli i prokurorëve publik ta emërojë ekipi Katica Janeva

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe Delegacioni i Unionit Evropian në Shkup përshëndesin progresin e deritanishëm në zbatimin e ligjit për hetim të komunikimeve të përgjuara nga Prokurori publik, që paraqet një pjesë kyçe të marrëveshjes politike. Emërimi i shpejtë i Katica Janevës si Prokuror publik për hetim të komunikimeve të përgjuara; propozimi i saj në kohë të ekipit...

LSDM: Gruevski pranoi se ka frikë nga prokurori special publik

LSDM-ja opozitare reagoi ndaj deklaratave të sotme të përfaqësuesve të VMRO-DPMNE-së në lidhje me ngjarjet e fundit politike. Sipas LSDM-së, Gruevski e ka tashmë të qartë se Zvrlevski tërë jetën nuk mund t`ia fsheh krimet. “Nikolla Gruevski sot publikisht e pranoi se rasti Puc është politikisht i montuar dhe e pranoi frikën nga prokurori i ri special. Kjo d.m.th se Gruevski...

Han kërkoi zbatimin e asaj që është arritur si marrëveshje dhe vazhdimin e negociatave

Në njoftimin dërguar deri tek mediumet vonë dje, pas takimit me liderët politik në Shkup, euro- komisari Johanes Han theksoi se angazhimet e partive në të ardhmen duhet të zbatohen në frymën e besimit. “Një numër i caktuar i masave konkrete janë diskutuar dhe kontraktuar për ballafaqimin me sfidat që qëndrojnë para shtetit. Një numër i caktuar duhet të elaborohet...

Vajgël, Kukan, Hovit: Hetim adekuat për përgjimet dhe Kumanovën

Eurodeputetët Ivo Vajgël, Edvard Kukan dhe Riçard Hovit, të cilët po ndërmjetësojnë në mes përfaqësuesve të partive politike VMRO-DPMNE dhe LSDM me qëllim tejkalimin e krizës politike në vend, sot kanë reaguar edhe për zhvillimet në Kumanovë. “Jemi thellësisht të shqetësuar në lidhje me ngjarjet që ndodhën në Kumanovë këtë vikend. Ne i dënojmë të gjithë aktet e dhunës kundër...

ShGM: Dënojmë dhunën e policisë dhe protestuesve ndaj gazetarëve

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë (ShGM) ashpër dënon dhunën ndaj gazetarëve të ushtruar nga policia dhe protestuesit e dhunshëm në Shkup. Dhuna kundër gazetarëve është e papranueshme dhe paraqet sulm të drejtpërdrejtë kundër lirisë së mediave dhe të drejtës së opinionit të informohet për çështje me interes publik. “Goditje ndaj demokracisë në Maqedoni është kur policia rrah gazetarë në protesta...

Partia e Liljana Popovskës largohet nga koalicioni qeveritar me VMRO

Mediat maqedonase shkruajnë se kryetarja e partisë RDM (DOM) Liljana Popovska ka braktisur koalicionin qeveirar me VMRO-në për shkaqe të ndërgjegjes morale pas publikimit të materialeve nga ana e Zaevit, ku u tha se udhëheqësia e shtetit ka bërë vrasjen e të riut Martin Neshkovski dhe është munduar të fshehë të njejtën.

Zaev: Ka pasur bashkim për kriminalitet nga Gruevski me pronarët e mediumeve

Në bllokun e dytë të audio regjistrimeve që sot në konferencë shtypi i publikoi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, në bisedë të ndërsjellë Emil Stojmenov dhe Martin Protugjer flasin për një anketë që është publikuar në “Dnevnik”. Protugjer i bën lutje Stojmenovit që mos ta marrin anketën ndërsa Stojmenov i tregon se nuk është në Shkup dhe lirisht le...

Ivanovi shmang gazetarët dhe kërkoi mençuri dhe përgjegjësi

Qeveria vazhdon të heshtë lidhur me përgjimet e publikuara na opozita. Dy ditë pas publikimit të aferës, Kryeministri Gruevski u paraqit në opinion në prezantimin e një kompanie investuese por iu shmang interesimit të mediave për përgjimin e paligjshëm të mbi 20 mijë qytetarëve. Ndërkohë, nga Prokuroria kanë njoftuar për Alsat se në Prokurorinë Themelore në Shkup kanë pranuar...

Civil: LSDM-ja menjëherë të publikojë të gjitha dëshimitë lidhur me korrupsionin

Qendra për Liri, me shumë vëmendje dhe indinjatë e ndjek zhvillimet më të reja të ngjarjeve lidhur me padinë penale dhe arrestimin në kuadër të operacionit policor-politik dhe medial “Puçi”, nën dirigjimin e kryeministrit dhe policisë. Ky është edhe një nga vargu i aksioneve të pushtetit, i cili forcën e vet e praktikon nën, thënë më butë, arsyetime tejet dyshuese....

ShGM: Manipulim brutal i TVM-së për nevoja të poltikës ditore

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë ka reaguar ndaj keqpërdorimit të servisit publik, RTVM, gjatë debatit të së dielës ku u diskutua rreth aksionit të fundit ‘Puç’. Sipas SHGM-së,  servisi publik duhet t’i shërbej interesit publik e jo promovimit të njëanshëm të qëndrimeve të partisë në pushtet. Ata vlerësojnë se drejtuesi i emisionit debativ kishte sjellje joprofesionale dhe jo-etike prandaj...

BDI: të demostrohet përgjegjësi

Bashkimi Demokratik për Integrim me vëmendje të theksuar po ndjek zhvillimet në lidhje me akuzat për përpjekje për rrënim të rendit kushtetues të vendit dhe spiunazhë ndaj katër personave, përfshirë edhe liderin e opozitës  Zoran Zaev. Në një komunikatë të saj thuhet se Bashkimi Demokratik për Integrim në vazhdimësi ka adresuar urgjencën e rritjes së integritetit dhe pavarësisë së gjyqësorit...

Ambasada e Britanisë me kumetesë për aksionin “Puç”

Me qëndrim të saj ka dalë edhe ambasada e Britanisë së Madhe e cila gjithashtu kërkon gjykim korrekt dhe respektim të parimeve juridike. “Mbretëria e Bashkuar vëren me shqetësim akuzat e sjella kundër Zoran Zaev, udhëheqësin e opozitës, dhe tre të tjerët. Këto akuza janë jashtëzakonisht serioze, Mbretëria e Bashkuar është duke i ndjekur për së afërmi zhvillimet. Është thelbësore...