fbpx
Таг: соопштение

таг: соопштение

ЗНМ, СЕММ и ССНМ: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Сојузот за етика во медиумите (СЕММ) и Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку соопштение реагираа за присуството на новинари и медиумски работници од неколку приватни медиуми за време на посетата на македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски во Рим по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители Светите Кирил...

ЦИВИЛ: Неприфатлива е политичката злоупотреба на работничките права

Овој ден е посветен на работничкиот протест и на гласните барања да се подобрат условите за работа и почитувањето на достоинството и правата на работничките и работниците, порача ЦИВИЛ – Центарот за слобода, во соопштението по повод Денот на работниците. Од таму велат дека синдикатите, граѓанските организации и политичките партии имаат обврска да покажат далеку повеќе искреност и посветеност во...

СЗО: Имунизацијата со вакцината на АстраЗенека да продолжи, придобивките поголеми од евентуалниот ризик

Светската здравствена организација (СЗО) во денешната изјава во однос на безбедноста на вакцијата против ковид-19 на производителот АстраЗенека препорачува земјите да продолжат со имунизацијата на населението со оваа вакцина. „СЗО смета дека придобивките од вакцината АстраЗенека ги надминуваат нејзините ризици“, се наведува во изјавата на СЗО. Тие дополнуваат дека вакцинацијата против ковид-19 нема да ги намали заболувањата или смртта од други...

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение до јавноста најави дека се сомневаат дека при бегството на обвинетиот во случајот „Таргет-Тврдина“ Сашо Мијалков, е извршено кривично дело помагање на сторител во извршено кривично дело. Тие најавија расчистување на ваквите сомненија. Обвинителите за организиран криминал велат дека факт е оти во моментот кога тие го поднеле...

Меѓународен ден на човековите права и нивната важност во градењето на светот по Ковид-19 пандемијата

Денеска е 10 декември, Меѓународниот ден на човековите права. На денешен ден во 1948-та година Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Универзалната декларација за човековите права, прв глобален документ што ги артикулира човековите права и ги става на преден план на глобално ниво, како и еден од најголемите успеси на ООН. Самиот ден, пак, беше востановен пред точно...

Заев ја повлече одлуката, администрацијата и понатаму ќе има флексибилно работно време

Вработените во јавната администрација од утре ќе продолжат да работат по флексибилно работно време. Премиерот Зоран Заев не ја потпиша вчерашната владина одлука за воведување на фиксно работно време на вработените од органите на државната управа од 8 до 16 часот. Ова значи дека административците од утре (1 октомври) ќе продолжат да функционираат со флексибилното работно време од 7:30...

МВР: Во Скопје вчера санкционирани 325 возачи, од кои 128 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје, вчера биле изречени вкупно 325 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници напишале казни на 18 лица за возење без возачка дозвола, додека 128 прекршоци биле констатирани за пречекорување на дозволената брзина на движење од возачите. Полицијата...

Полицијата вчера во Скопје санкционираше 311 возачи, од кои 130 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (21.09.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 311 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници казниле 17 лица за возење без возачка дозвола, додека 130 прекршоци се напишани за пречекорување на дозволената брзина на движење....

Врховниот суд ги потврди пресудите за случајот „Тенк“ за Груевски, Јанкуловска и Поповски

Врховниот суд денеска соопшти дека ги отфрлил жалбите од осудените Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“ и ги потврдил изречените пресуди на Апелациониот суд. Ова практично значи дека поранешниот премиер Груевски, ексминистерката за внатрешни работи Јанкуловска и нејзиниот заменик Поповски треба да одат во затвор. „Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на...

Вработените кои користеа продолжено породилно отсуство се враќаат на работа од 23 септември

Мерката на Владата која беше донесена за продолжено породилно отсуство, поради ковид-кризата престанува да важи од 23 септември (среда), информираат од таму. „Останатите вработени лица кои во моментот се оправдано отсутни од работа поради користење на редовно породилно отсуство, истите да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи по истекот на породилното отсуство. Претходно,...

Вториот и третиот пензиски столб продолжуваат да растат и во услови на ковид-19

И покрај предизвиците што ги наметна корона кризата, капитално финансираното пензиско осигурување кое е вториот сегмент според големината на активата во рамки на финанскиот систем, веднаш по банкарскиот сектор, остана стабилно и продолжи со својот раст, информираат од Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување - МАПАС Вкупните акумулирани средства во задолжителните и доброволните приватни пензиски фондови со кои...

Денеска се регистрирани 140 случаи на ковид-19, оздравени се 134 пациенти, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-10, Дебар-3, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-12, Струга-7, Велес-2, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-9, Гевгелија-2, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-2, Кочани-5, Македонски Брод-1, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-3, Кичево-2 и Ресен-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 134 оздравени пациенти од: Скопје-66,...

Арсовска: Зголемен пласман на македонските производи ќе го помогне економскиот раст

Затворањето на економијата и ограниченото движење поради рестриктивните мерки за спречување на ширењето на корона вирусот ја предизвика најдлабоката рецесија на економија за што е показател падот од 12,7 отсто на бруто домашниот производ. Иако, намалување се бележи во речиси сите носечки структурни елементи на БДП, сепак евидентен е падот на извозот на стоки и на услуги кој во...

Нови 127 случаи на ковид-19, починаа 5 лица, а оздравени се 95 пациенти

Во последните 24 часа направени се 1.574 тестирања и регистрирани 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-11, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-4, Струга-5, Велес-1, Битола-1, Охрид-4, Гостивар-10, Гевгелија-3, Струмица-5, Крива Паланка -5, Кочани-2, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Пехчево-3, Берово-3, Делчево-7, Кратово-1, Кичево-2, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека во болнички услови починаа 5 лица, пациентка од Куманово (61г), пациент од...

Од 1.486 тестирања, регистрирани 109 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19. Во последното деноноќие оздравеле 89 пациенти, а починале три лица - пациент од Кичево (64г), пациент од Скопје (61г) и пациентка од Македонски Брод (70г). Сите се починати во болнички услови. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја...

Денеска се регистрирани 166 нови случаи на ковид-19, по подолго време нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-17, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-11, Струга-4, Велес-3, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-2, Струмица-3, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-6, Берово-4, Виница-3, Делчево-12, Кратово-2 и Свети Николе-3. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациенти од:...

Приходите во буџетот во август изнесуваат 14,2 милијарди и се за 13,9 отсто пониски од лани

Приходите во буџетот во август изнесуваат 14,2 милијарди денари што е помалку за 13,9 проценти во однос на лани, информираат од Министерство за финансии. „Кумулативно од почетокот на годината приходите изнесуваат 119,6 милијарди денари и се на пониско ниво за 8,2 проценти во однос на лани, што е пак благо подобрување во однос на првото полугодие кога приходите кумулативно беа...

МВР за само пет часа пронајде 52 прекршоци кај возилата што вршат јавен превоз на патници

И по катастрофалната автобуска несреќа кај селото Ласкарци што се случи во февруари минатата година, дел од превозниците во земјава продолжуваат да вршат јавен превоз на патници со технички неисправни автобуси и такси возила. Полицијата само во текот на вчерашниот ден, во периодот на петчасовна контрола во различни делови од земјава, открила 52 различни прекршоци кај возилата што вршеле...

НБРМ: Плаќањето со картички преку Интернет зголемено за 122,6 проценти за време на ковид-19

Менувањето на навиките на граѓаните во услови на ограничено движење заради пандемијата придонесе за импозантен годишен раст на нивните плаќања со платежни картички преку интернет во земјата од 122,6 проценти, како и на кредитните трансфери извршени по електронски пат од 32,2 проценти, во текот на првото полугодие од 2020 година, велат од Народна банка по обработување на податоците од...

Денеска се регистрирани 39 нови случаи на ковид-19, оздравени се 48 пациенти, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 817 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-7, Куманово-3, Прилеп-8, Тетово-2, Струга-2, Гостивар-11, Гевгелија-2, Кочани-2, Кратово-1 и Свети Николе-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти од: Скопје-6, Штип-21, Тетово-3, Струга-1, Битола-1, Гостивар-6, Гевгелија-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Виница-2 и Кичево-4. Починати се 4 лица, двајца...

Двојно убиство во село Габреш, 67 годишник со пиштол си ја убил сестра си и внукот

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став...