fbpx
Tags протест

Tag: протест

“Dil për ajër”!: Derisa ajri nuk pastrohet aksioni nuk do të ndalet

Protestën që sot do të mbahte para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë e quajtur "Dil për ajër"!,  do të marrin më shumë se njëzet organizata joqeveritare nga e gjithë Maqedonia. Organizatat që veprojnë kundër ndotjes së ajrit në Maqedoni, konsiderojnë se është mirë që Qeveria përfundimisht iu përgjigj çështjes alarmuese që prek të gjithë popullatën e vendit, por është...

Qytetarët para Kuvendit të Republikës kërkuan dorëheqje të Todorovit

Derisa në Kuvend diskutohej për interpelancën e ministrit të shëndetësisë, Nikolla Todorov, para Kuvendit qytetarët dhe aktivistët brohorisnin “Dorëheqje” dhe “Burg për Todorovin”, protestonin kundër politikave të dëmshme të shëndetësisë. Ata nga ministri Todorov kërkuan të jep dorëheqje nga funksioni dhe të merr përgjegjësinë morale dhe politike. Duhet të ketë përgjegjësi për sistemin i cili vret, në vend që të shërojë!...

Nesër protestë civile për interpelancën e Nikolla Todorovit

Nesër prej orës 18 para Kuvendit të RM-së do të organizohet protestë ku qytetarët do të kërkojnë deputetët të votojnë “për” shkarkimin e ministrit të shëndetësisë, Nikolla Todorov. “Patjetër të ketë përgjegjësi nga sistemi i cili vret, në vend që të shëroj. T’i themi ministrit “Vdekje” se ka ardhur koha që të merr përgjegjësinë dhe vet me përgjegjësi të largohet...

Qytetarët porositën : Duam ajër të pastër, tani dhe këtu!

Disa qindra qytetar me mbishkrime “Mendoj, do të thotë marr frymë”, “Stop smogut tani”, “A keni plan”, “Dua babagjyshi të më sjell ajër” saktë në orët e pasdites u grumbulluan para hapësirave të Qytetit të Shkupit për protestë kundër ndotjes së ajrit. Qytetarët e grumbulluan deklaruan se duan ajër të pastër “tani dhe këtu”. “Këtu jemi që të shprehim revoltin...

Qytetarët e Shkupit do të protestojnë kundër ndotjes së ajrit

Pas protestave masovike në Tetovë, edhe shkupjanët do të protestojnë kundër ndotjes enorme të ajrit dhe do të kërkojnë masa konkrete për tejkalimin e kësaj situate. Protesta, motoja e së cilës do të jetë “Nuk po merret frymë” do të filloj nesër më orën 12 para hapësirave të Qytetit të Shkupit. Në protestë do të kërkohet kompetentët të ndërmarrin masa...

MPB heton demolimin e objektit fetar në Kriva Pallankë

Pas protestës kundër ndërtimit të xhamive në Kriva Pallankë, është demoluar një objekt fetar ku ritet fetare i kryenin myslimanët, për çka SPB Kumanovë ka ngritur procedurë për hetimin e rastit. “Rreth orës 18.30, kur në objekt nuk ka pasur askush, prej disa personave të panjohur deri tani është kryer demolim dhe dëmtim të objektit. Policia ka dalë në vendngjarje...

Shënohet 2 vjetori i arrestimit të gazetarit Tomisllav Kezharovski

Dhjetëra qytetar dhe gazetar u grumbulluan para Muzeut të luftës revolucionare për të shënuar 2 vjetorin e protestës kur u arrestuar gazetari Tomisllav Kezharovski. Për herë të parë në përvjetor mori pjesë edhe Kezharovski me familjen. Nisma për këtë vjetor ishte e Kezharovskit. Ai në profilin e tij në Facebook shkroi se dëshiron t’u falënderoj kolegëve për mbështetjen gjatë kohës...

MPM ul rrogat, gazetarët protestojnë

Një pjesë e të punësuarve në gazetat ditore “Vest”, “Dnevnik” dhe “Utrinski Vesnik” dolën në protesta. Shkak për këtë është vendimi i udhëheqësve të kompanisë pronarë i MPM t’i zvogëloj rrogat e të gjithë të punësuarve prej 10 deri 30%. Sipas përfaqësuesve sindikal, arsyetimi i pronarëve ka qenë se kriza ekonomike në shtet ka ndikuar edhe në kompaninë e...

Duke goditur në tiganë dhe tenxhere, protestuesit kërkuan dorëheqjen e Gruevskit

Mijëra qytetarë dhe mbështetës të opozitës janë duke protestuat para banesës së kryeministrit Nikolla Gruevski duke kërkuar nga ai largimin nga skena politike. Protesta e cila filloi para qeverisë, parakaloi në bulevardet kryesore të Shkupit duke brohoritur tërë kohën ‘Gruevski ik’ ndërsa në duar mbanin edhe pjata dhe tiganë. Protestuesit thanë se Qeverisë Gruevski i ka ardhur fundi dhe...

Lëvizja “Besa” sot në protestë, do të kërkoj dorëheqjet e Qeverisë së Gruevskit dhe Ahmetit

Lëvizja “Besa” sot pasdite, do të mbaj protestë të qetë ku, siç njoftojnë do të kërkohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, zbardhja e të gjitha të vërtetave që iu përkasin shqiptarëve në Maqedoni dhe marrëveshje të re në shtet. Nga lëvizja iu bëjnë thirrje qytetarëve, që të sillen në përputhje me rregullat e protestës jo të dhunshme dhe...

 “Plenumi i shkollave të mesme” mbështet protestën e arsimtarëve

“Plenumi i shkollave të mesme” dota mbështet protestën e paralajmëruar të “Plenumit të arsimtarëve” kundër reformave të dobëta që janë vendosur në procesin arsimor në Maqedoni gjatë viteve të fundit. “Marshi protestues do të mbahet të dielën, më 31 maj prej orës 16, do të grumbullohemi tek garazhi me kat “Makedonska Falanga” në rrugën “Shën Kirili dhe Metodij” në Shkup....

Marsh protestues prej Qeverisë deri tek Ministria e kulturës kundër “Shkupi 2014”

Anëtarë të LSDM-së sot prej orës 18 marshuan nga Kampi i lirisë para Qeverisë deri tek Ministria e kulturës në shenjë proteste kundër projektit “Shkupi 2014”. Pas marshit, në kamp u mbajt debat në të cilin biseduan Ilija Nikollovski nga Partia e pensionistëve, Stanislav Pipan profesor universitar, Maksim Dimitrievski nga LSDM dhe Goran Misoski nga PRSD.

Tre gishtat nga mitingu i Gruevskit kanë ofenduar grekët

Tubimi i Nikolla Gruevskit ishte përplot provokime dhe ofendime ndaj Greqisë. Këtë e shkruan gazeta greke “Proto Tema”, duke analizuar tubimin e ithtarëve të partisë në pushtet. Sipas këtij burimi, kryeministri Nikolla Gruevski edhe përmes këtij tubimi tregon se po tenton të fitoj pikë duke luajtur në kartën nacionaliste dhe kështu të qëndroj në pushtet. Flamujt e shumtë me diellin...

Vendosen tendat para Qeverisë, nuk largohen deri sa të rrëzohet Gruevski

Pas protestave masive për dorëheqjen e qeverisë së Nikolla Gruevskit, filloi edhe vendosja e tendave ashtu siç paralajmëroi edhe partia opozitare maqedonase. Me makina dhe kamionë janë sjellë mijëra shtretër, thasë për gjumë dhe tenda për fazën e dytë të protestës së përhershme. Aktivistët thonë se do të kampojnë deri në dorëheqjen e qeverisë. Prezenca e kampuesve rritet.

Euro-deputetët kërkuan kthimin e demokracisë

Aktivistja Marija Xhons “të gjithë të papërcaktuarve dhe të gjithëve që bëhen kinse nuk dinë” iu dërgoi mesazh se rruga vet do t’ju tregoj se nuk jetojmë vetëm në krizë politike, por edhe në krizë shoqërore. “Duhet t’i kthejmë institucionet. Do të kërkojmë heqjen e ligjeve të padrejta, ligjin e honorarëve, të gjithë ligjet në arsim sepse askush nuk beson...

Më shumë se 3000 qytetar të Manastirit  janë nisur për protestën në Shkup

Më shumë se 3000 qytetar të Manastirit  janë nisur për protestën në Shkup që do ta organizoj opozita. Në kolonën e gjatë janë gjithsej 19 autobusë, 14 minibusë dhe 300 makina me qytetar të Manastirit që do ta mbështetin mitingun në Shkup. Asnjë prej transportuesve të Manastirit nuk deshi të vozis për opozitën. Me arsyetim se janë nën presion të...

Mediumet pro- qeveritare “parashikojnë” skenar ukrainas të dielën

Përgatitje për kaos të opozitës nëpër rrugët e Shkupit apo përpjekje e pushtetit përmes mediumeve të afërta me të t’i demotivojnë dhe frikësojnë qytetarët të cilët planifikojnë të jenë pjesë e tubimit të madh protestuan, i caktuar për të dielën më 17 maj. Një pjesë e portaleve dhe mediumeve pro- qeveritare tanimë me të madhe dhe me intervale të shpeshtë...

Protesta në tetë qytete, protestuesit i ndryshojnë metodat?

Protesta kundër brutalitetit policor për sot janë paralajmëruar në disa qytete. Qytetarët organizohen në Shtip, Ohër, Kumanovë, Kavadar, Strumicë, Prilep, Manastir dhe Shkup. Çdokund do të protestohet kundër brutalitetit policor, me kërkesë për zbardhjen e vrasjes së Martin Neshkovskit dhe hetim të ri për zbardhjen e fatkeqësisë ku jetën e humbi gazetari Nikolla Mlladenov. Protestuesit këto ditë mendojnë edhe për ndryshimin...

Përfundoi qetë edhe protesta e sotme kundër brutalitetit policor në Shkup

Qetë dhe pa dhunë përfunduan protestat e sotme kundër brutalitetit policor në Shkup. Protestuesit ngadalë filluan të tërhiqen prej para Kuvendit të RM-së ku përfunduan pas rutës së sotme nga Qeveria, nëpërmjet Prokurorisë Ppublike. Protesta filloi para Qeverisë së Maqedonisë, por për shkak të bllokadave policore nëpër rrugët, protestuesit nuk mundnin të arrijnë deri atje. Protestuesit iu bënë thirrje policëve që...

Përhapen informacione për kundër- protestë

Informacione dhe ideja për kundër- protestë filluan të përhapen nëpër rrjetat sociale, por burimet tona, jozyrtarisht thonë se komitetet komunale të VMRO DPMNE në mënyrë të përforcuar përgatiten për kundër- protestë. Siç thonë ato, nëpër komitete madje përgatiten listat për kundër- protestë. Konfirmim për këtë është fjalimi i kryeministrit Nikolla Gruevski në paraqitjen e tij në lajmet e televizionit Sitel....