fbpx
Tag: Koalicion

tag: koalicion

Zaev: Është koha që shumica parlamentare ta merr përgjegjësinë

“Si shumicë parlamentare që e morri besimin, lamë që këto pesë javë i tërë opinioni të bindet se për çfarë patriotizmi të rremë është i gatshëm të bëj Gruevski dhe kryesia e VMRO DPMNE-së dhe nuk ka dyshim se kryesia e VMRO DPMNE-së nuk dëshiron ta dorëzojë pushtetin sepse ka frikë nga përgjegjësia. Ikje nga përgjegjësia nuk ka, amnisti...

BDI mendon për tërheqjen e ministrave nga Qeveria

Në takimin e sotëm të kryesisë qendrore të BDI-së, që tani po mbahet në selinë partiake në Reçicë të Vogël, do të debatohet për tërheqjen e ministrave të partisë nga Qeveria, thonë burime partiake për "Meta". Nëse kryesia qendrore merr vendim të tillë, Qeveria aktuale do të ngel pa një të tretat e ministrave. Kjo sipas përllogaritjeve, do të thotë se...

KQ i VMRO DPMNE-së: Partia t’i mbrojë interesat shtetërore me çdo kusht

VMRO DPMNE patjetër të qëndroj me popullin dhe të vazhdoj t’i mbroj interesat shtetërore dhe nacionale me çdo kusht- ky është epilogu nga seanca e djeshme e Komitetit Qendror të partisë. KQ i VMRO DPMNE-së ka marrë vendim sipas të cilit Komiteti Qendror dhe partia duhet të vazhdojnë të kundërshtojnë përpjekjet për ridefinim të Maqedonisë nga shtet multietnik në binacional. “Fituesi...

VMRO DPMNE: Ligji i LSDM-së për gjuhë do të shkaktoj jostabilitet afatgjatë

VMRO DPMNE plotësisht kundërshton përpjekjet që të injorohet vullneti i shumicës së maqedonasve, por edhe vullneti i pjesëtarëve të komuniteteve tjera etnike që votën e tyre ia dhanë Koalicionit “Për Maqedoni më të mirë”, thuhet në kumtesën e VMRO DPMNE-së. Në të thuhet se “realizimi i Platformës nga Tirana dhe përpjekjet përmes imponimit të gjuhës shqipe si zyrtare, paraqet ridefinim...

BDI vendos: Nënshkrimet do t’ia jep LSDM-së

Kryesia qendrore e BDI-së, pas më shumë se dhjetë orë takim, sonte ka marrë vendim që t'ia jep nënshkrimet LSDM, tha para pak çaste në Reçicë të Vogël, para selisë së partisë zëdhënësi, Bujar Osmani.  

VMRO DPMNE -Dankan: Do të ketë tensione, votuesit dhe kryesia jonë janë të shqetësuar

“Jemi nën presion të madh nga votuesit dhe kryesia jonë që të luftojmë dhe të mos lejojmë të prishet parimi “fituesi me fituesin” sepse në esencë ne veprojmë si duhet tërë kohën dhe tani dikush nuk vepron si ne. Ne do të bëjmë çdo gjë që është në forcën tonë që të ruajmë qetësinë dhe stabilitetin, por s’dimë si...

LSDM ende nuk ka siguruar 61 deputet, Zaevi dhe Ahmeti ende nuk janë takuar

Krerët e LSDM-së dhe BDI-së, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti ende s’janë takuar, por kontaktet mes partive ekzistojnë, deklaroi sot nënkryetari i LSDM-së, Damjan Mançevski. “Po, ka kontakte të nivelit tjetër. Është e saktë se liderët ende nuk janë takuar, përveç takimit publik për të cilin opinioni ishte i informuar” tha Mançevski, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse...

Osmani: S’ka argumente që të merret vendim, ngelin të hapura të gjitha opsionet

Nuk ka argumente të mjaftueshme që të vendosim për një nga pesë opsioneve që ishin lëndën debati në parti dhe për këtë kemi nevojë për më shumë kohë që të marrim vendimin, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani nga selia e partisë në Reçicë të Vogël ku sonte takim mbajti Kryesia qendrore e partisë për koalicion të mundshëm me...

Osmani: Demantoj spekulimet për marrëveshje për koalicion me cilëndo parti

Demantoj të gjitha spekulimet që dolën nëpër media për marrëveshje eventuale mes BDI-së dhe ndonjë partie për përbërje të re qeveritare, këto janë spekulime të kulluara, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, i cili për kohë të shkurtë doli nga takimi i kryesisë partiake në Reçicë të Vogël për t’i demantuar informacionet që dolën nëpër media e që kanë...

Kryesia qendrore e BDI-së sot do të merr vendim

Kryesia qendrore e BDI-së në përbërje më të gjerë është takuar në selinë e partisë në Reçicë të Vogël dhe po diskuton lidhur me propozimet konkrete për koalicion të mundshëm me VMRO DPMNE-në për themelimin e qeverisë. Takimi ka filluar më ora 14 dhe para fillimit askush nuk u prononcua për rrjedhën e bisedimeve. Por, burime të larta të partisë...

Osmani: Për BDI-në është e rëndësishme Platforma e jo fati i VMRO DPMNE ose LSDM

Për BDI-në është e rëndësishme Platforma e shqiptarëve dhe është e rëndësishme mënyra se si kjo marrëveshje do të realizohet. Gjatë ditës, nga debati do të kalojmë në propozime konkrete, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, para selisë në Reçicë të Vogël ku kryesia qendrore në përbërje të gjerë vendos për koalicionin e mundshëm me VMRO DPMNE-në. “Në seancën e...

Osmani: Patjetër duhet të marrim vendim të duhur

Po shqyrtohen të gjithat argumentet për dhe kundër, por ende nuk tubuar kryesia qendrore e BDI-së, ndërsa bisedimet do të zgjasin edhe nesër, deklaroi zëdhënësi i kësaj partie, Bujar Osmani, para pak para gazetarëve në selinë e partisë në Reçicë të Vogël. “Ahmeti po vazhdon konsultimet. S’kemi vendime konkrete, i analizojmë të gjitha opsionet për dhe kundër sepse e dimë...

Osmani: Euro- integrimet dhe pranimi i platformës, nëse jo- zgjedhje të parakohshme

“Pa u pranuar platforma e tre partive shqiptare për statusin e shqiptarëve në Maqedoni dhe pa një përcaktim të qartë për euro- integrimet, vështirë se mund të bëhet qeveri mes VMRO DPMNE-së dhe BDI-së. gjithashtu, insistohet brenda të mos ketë funksionarë të cilët janë nën hetim” porositi dje Bujar Osmani në emisionin “200” në Alsat M, duke aluduar në...

Filloi sezoni i ankandit? Për sa mund të blihet një deputet?

Matematikat post- zgjedhore nga vendvotimet dhe selia e KSHZ-së zhvendosen në Kuvend, kështu që në opinion filloi të parashtrohet pyetja nëse deputetët e ri do t’u ngelin besnik partive të tyre amë, nëse do të kalojnë te ndonjë parti tjetër, a do të bëhen përnjëherë “të pavarur” dhe sa do të kushtoj e tërë kjo? A ka çmim deputeti...

Zaev apelon deri tek partitë shqiptare të mos bëjnë koalicion me Gruevskin

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot u bëri thirrjeve partive shqiptare që kanë fituar mandate deputetësh të mos të bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-në dhe liderin e saj Nikolla Gruevski sepse në të kundërtën kjo do të thotë mbështetje ndaj regjimit dhe diktaturës. “Të gjitha partitë patjetër të respektojnë vullnetin e shumicës së qytetarëve në zgjedhjet e fundit për ndryshime....

VMRO Popullore le edhe një mundësi për formimin e bllokut opozitar djathtist

VMRO Popullore në Komitetin e sotëm qendror vendosi që në zgjedhjet e ardhshme të 11 dhjetorit të del në koalicioni me "Të Bashkuar për Maqedoninë" e Lube Boshkoskit dhe "Dinjitetin" e Stojançe Angelov. Megjithatë, nga kjo parti lënë hapësirë për bisedime edhe me FRODEM-in e Jove Kekenovskit dhe Lidhjen Demokratike të Pavle Trajanov nëse këto ditë duan t'i ripërtërijnë bisedimet...

Tensione në KE të VMRO Popullore: “Era fryen” drejt DPMNE-së, vendimi final këtë javë

Pas seancën dyorëshe me tension të Këshillit Ekzekutiv, VMRO Popullore nuk solli vendim se me kë kjo parti do të bëj koalicion dhe do të mbështes në zgjedhjet e parakohshme më 11 dhjetor. Siç mëson "Meta", anëtarët kanë vendosur që t'i japin edhe disa ditë kryetarit të kësaj partie, Lubço Georgievski, që të mundet deri në këtë fundjavë të merr...

KSHZ sot vendos për hapat e mëtutjeshëm

KSHZ pritet sot të mbaj takim pune ku do të diskutoj se si do të veproj më tutje, pasi konfirmoi se në zgjedhjet e 5 qershorit do të merr pjesë vetëm një koalicion. Nisma për këtë takim pune është e anëtarëve të Komisionit nga radhët e BDI-së dhe LSDM-së ndërsa nga epilogu i takimit të sotëm do të varet nëse...

Lidhja Demokratike, FRODEM, DEMOS dhe MORO-Partia e Punës formuan Koalicion për ndryshime dhe drejtësi

Platforma me moton “Ndryshime dhe Drejtësi” do të jetë jetë një ofertë e re sfiduese në skenën politike. Sipas Pavle Trajanov, kryetari i Lidhjes Demokratike në kuadër të këtij koalicioni janë Lidhja Demokratike, FRODEM, DEMOS dhe MORO-Partia e Punës.  Ai tha se ky koalicion do të bojkotojë zgjedhjet e 5 qershorit, ndërsa si propozim për të ndihmuar zgjidhjen e krizës...

Kryeministri teknik dhe liderët e partive 40 minuta kanë pritur Gruevskin në takim

Kryeministri teknik për zgjedhjet Emil Dimitriev, ministri i jashtëm Nikolla Poposki, ministri i financave Zoran Stavrevski dhe liderët e rreth 30 partive të koalicionit “Për Maqedoni më të mirë”, sot rreth 40 minuta e kanë pritur kryetarin e VMRO DPMNE-së që të mund të filloj takimi i paralajmëruar për orën 12 në Portën “Maqedoni”. Në takim marrin pjesë edhe kreu...