fbpx
Bota Evropa Faqe 2

Evropa

Bilanci tragjik në Paris: Mbi 160 të vrarë dhe 200 të plagosur

Pas sulmeve të mbrëmshme në Paris bilanci tragjik i të cilit është mbi 160 të vrarë dhe mbi 200 të plagosur, janë angazhuar 30.000 policë për të ruajtur sigurinë, ndërkaq qeveria e Francës vazhdimisht është mbledhje. Sipas hetimeve të deritanishme konsiderohet se terroristët janë trajnuar...

Masakër në Paris: 160 të vrarë në disa sulme terroriste

Më së paku 120 persona janë vrarë në sallën e koncertit "Bataklo", kurse 40 të tjerë u vranë gjatë sulmeve dhe të shtënave në kryeqendrën e  Francës. Mediat franceze raportojnë se bilanci i të vrarëve ka arritur 120, pas aksionit policor në sallën "Bataklo" ku...

Han: Procesi i bisedimeve të kandidatëve aktual për anëtarësi në BE do të zgjasë më shumë

Mediat e lira janë në thelbin e bisedimeve të BE-së dhe konsiderojë se kjo nuk mund të anashkalohet. Nuk mund të thuhet se ka demokraci nëse gazetarët janë në shënjestër të sulmeve, kurse sulmuesit nuk dalin para drejtësisë, kur nuk ka transparencë edhe për...

Davutoglu: ISIS është përgjegjës për sulmet në Ankara

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu ka deklaruar se përgjegjësia për sulmin terrorist në Ankara bie mbi ISIS-in. Deri më tani asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për bombardimin por qeveria turke beson se dy sulmues vetëvrasës janë përgjegjës për dy bombardimet në Ankara. Zyrtarisht deri më tani...

Mogerini: BE humb imazhin për shkak të krizës së refugjatëve

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federika Mogerini vlerësoi se raporti i BE-së ndaj krizës së refugjatëve dëmton imazhin, duke paralajmëruar se mund të çoj deri në humbjen e ndikimit, por edhe kredibilitetit ndërkombëtarë të Bashkimit. Sipas saj, veprimi i...

Vendet e BE-së votuan shpërndarjen e 120 mijë refugjatëve

Sot ministrat evropiane për punë të brendshme dhe drejtësisë sollën vendim për shpërndarjen e 120 mijë refugjatëve nga Greqia, Italia dhe vendet tjera anëtare që direkt janë të prekur nga kriza e refugjatëve, njoftoi KE. “Në përputhje me këtë vendim, BE tani është në pozitë...

Parlamenti evropian mbështet planin e Junkerit

Deputetët e Parlamentit Evropian sot me shumicë të plotë votash mbështetën planin për pranim të obligueshëm të refugjatëve, që dje e prezantoi kryetari i KE-së, Zhan Klod Junker. Për mbështetjen revolucionare të planit të Junker kanë votuar 432 deputet, 142 ishin kundër ndërsa 57 abstenime. Deputetët...

BE i ka premtuar Ballkanit Perëndimor 600 milion euro

BE në Samitin e Vjenës premtoi 600 milion euro për shtetet e Ballkanit Perëndimor. Paratë do të destinohen për projekte në energjetikë, trafik dhe infrastrukturë hekurudhore. Zëvendës- kancelari i Austrisë, Rajnhold Miterliner tha se me këtë hap BE dëshiron të tregoj se nuk jep vetëm...

Han: BE ofron 600 euro për projekte infrastrukture në Ballkanin Perëndimor

Euro- komisari për zgjerim Johanes Han sot në profilin e tij në Twitter shkroi se për vitin 2015 për projekte në infrastrukturë në Ballkanin Perëndimor, BE, ka shpenzuar 600 milion euro. Lidhja me infrastrukturë mes vendeve të Ballkanit Perëndimor është një prej temave për të...

Vjena edhe sot do të jenë qendra e Ballkanit Perëndimor

Në Vjenë dje filloi konferenca dyditore për Ballkanin Perëndimor, si vazhdimësi e të ashtuquajturit “procesit të Berlinit”, i iniciuar vitin e kaluar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel. Ngjarja qendrore pritet të jetë sot ndërsa janë planifikuar takime në lidhje me ndërtimin e rrugës Nish- Podgoricë-...

Mafia angleze kontrabandën emigrant nga Franca në Britaninë e Madhe

Kontrabanduesit britanik me qenie njerëzore janë involvuar në kontrabandë me emigrantë nga Franca për në Mbretërinë e Bashkuar, përmes kanalit La Mansh, ka deklaruar për BBC, kryetarit i qytetit francez Tetegem, afër Dankirk. Në një pjesë të reportazhit të servisit nacional britanik, ekipi i tyre...

KE: Situata me emigrantët në Greqi është urgjente

Situata në Greqi në veçanti në ishullin Kos ku për çdo ditë arrijnë numër i madh i emigrantëve është më se urgjente dhe kërkon përgjigje kolektive evropiane, deklaroi zëdhënësja e KE-së, Natasha Berto. Ajo në konferencë për gazetar në Bruksel theksoi se KE me kujdes...

Shërbime e inteligjencës britanike druajnë nga sulm të mundshëm nga ISIS

ISIS synon të vrasë mbretëreshën Elizabeth, në një sulm në Britaninë e Madhe, gjatë ceremonisë përkujtimore të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Mediat britanike bëjnë të ditur se komploti është zbuluar nga Shërbimi Inteligjent Britanik, Scotland Yard. Plani po thurej nga luftëtarët në Siri. Do të...

Brukseli kërkon zbatim të plotë dhe me kohë të marrëveshjes së 15 korrikut

Është e nevojshme zbatimi me kohë i marrëveshjes në Przhino, porositën nga Brukseli eurokomisari Johanes Han dhe ministri I punëve të jashtme të Sllovenisë Miroslav Lajçak, i cili ka udhëhequr me Këshillin për Stabilizim dheAasociim. Lajçak tha se përfaqësuesit e Maqedonisë, Nikolla Poposki dhe Fatmir...

Cipras: Marrëveshja është e vështirë, por është evituar skenari më i keq për Greqinë

Kryeministri grek, Aleksis Cipras kthehet në Greqi me obligim deri të mërkurën parlamenti grek të votoj listën e plotë të parakushteve dhe aksioneve prioritare që janë arritur në bisedimet 17 orëshe për ndihmën e re greke në Bruksel. Plani B për largimin e Greqisë nga...

Greqia nuk do ta lëshoj afatin e BE-së

Kryeministri grek Aleksis Cipras pas takimit të djeshëm në Bruksel, u drejtua drejt Strasburgut ku mbajti fjalim para Parlamentit Evropian dhe theksoi qëndrimin e vendit të tij. Ai tha se shteti i tij është bërë “laborator për masat e kursimit”. “Plani për shpëtim në fuqi...

Nesër samit të jashtëzakonshëm të BE-së lidhur me Greqinë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Presidenti i Francës, François Hollande, kanë thirrur një Samit Special, qysh nesër në mëngjes, për të diskutuar rreth rezultateve të prodhuara nga referendumi i sotëm, ku grekët u thanë “Jo” kërkesave të tyre, shtruar qeverisë së Alexis Cipras. Për epilogun...

BQE do të vazhdoj me ndihmën financiare të bankave greke

Banka qendrore evropiane (BQE) sot njoftoi se do të vazhdoj me ndihmën rrjedhëse financiare për bankat greke përmes mekanizmit të gjendjes së jashtëzakonshme, që në fuqi është prej shkurtit të këtij viti. “Duke pasur parasysh rrethanat e tanishme, Këshilli administrues i BQE të vendos të...

Greqia “noton” në ujëra të panjohur: Parlamenti miratoi referendumin

Me 178 vota pro dhe 120 vota kundër deputetët votuan për mbajtjen e një referendumi, për propozimin e mëparshëm të masave të kursimit dhe të reformave, të propozuara nga kreditorët ndërkombëtarë. Në fillim u bë e ditur se pro referendumit kishin votuar 179 vetë,...

Euro- grupi nuk do të lejoj vazhdimin e financimit të Greqisë

Euro- grupi nuk do ta vazhdoj programin financiar për Greqinë. Numri një i euro- grupit, Jyrgen Dajselblum në konferencën e shtypit pas takimit me ministrat evropian të financave shprehu dëshpërim të madh nga vendimi i qeverisë greke që t’i ndërpres papritmas bisedimet dhe të...