fbpx
Bota Evropa Faqe 3

Evropa

Grekët tërheqin paratë e tyre nga aparatet e bankave, opozita kërkon Cipras të tërhiqet

Paralajmërimi i kryeministrit grek Aleksis Cipras për referendum krijoi panik të vogël në mesin e qytetarëve. Duke filluar prej orës 2 pas mesnatës, shkurt pas fjalimit të Cipras një pjesë e madhe e qytetarëve filluan të formojnë radhë të tëra para aparateve të bankës...

Cipras me qëndrim të prerë: Referendum për masat më 5 korrik

  Greqia do të mbajë referendum më 5 korrik mbi kërkesat e kreditorëve. E premtja e gjatë dhe e lodhshme ka kulmuar pikërisht me këtë vendim, marrë nga qeveria greke në mbledhjen urgjente të mbajtur pas samitit të Brukselit. Kryeministri Aleksis Cipras ka lënë zyrën në...

Putin: Evropa nuk duhet të ketë frikë nga Rusia

Ideja se një ditë Rusia mund ta sulmoj NATO-n është e pakuptim dhe s’ka kurrfarë baze, deklaroi presidenti rus, Vladimir Putin në intervistën për gazetën italiane “Correre della sera”. Ai thotë se Evropa nuk duhet frikësuar Rusisë dhe shtoi se “ndoshta dikush ka interes...

Lavrov: Në listën e zezë të Rusisë ka mbështetës të puçit në Ukrainë

Në “listën e zezë” ruse gjendet persona që në mënyrë aktive kanë mbështetur puçin e vitit të kaluar në Ukrainë, deklaroi sot shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, duke refuzuar pohimin e BE se lista është pa bazë dhe duke theksuar  se Rusia është...

Rusia mund të vendos armë nukleare në Krime

Ministria e jashtme ruse lëshoi njoftim ku thuhet se “Rusia ka të drejtë të vendos armatik nuklear përgjatë tërë territorit të saj, përfshirë edhe Krimenë” “Rusia ka të drejtë të vendos armë nukleare në territorin e saj, ndërsa kjo përfshin opsionin për vendosjen e arsenalit...

Kamenos kapet në gënjeshtër lidhur me shpenzimet për udhëtimin e tij në SHBA

Mediumet greke akuzojnë partnerin e koalicionit të kryeministri Aleksis Cipras dhe ministrin e mbrojtjes, Pakos Kamenos për gënjeshtër rreth shumës së saktë financiare që është harxhuar për qëndrimin e tij në Uashington. Edhe pse Qeveri e SIRIZA premtoi dhe angazhohet për shpenzime sa më të...

Nga zjarri i madh në Baku vdesin 16 persona

Së paku 16 persona e kanë humbur jetën në një zjarr që e ka përfshirë një ndërtesë banimi prej 16 katëshe në kryeqytetin e Azerbajxhanit.  Ministria e Shëndetësisë i ka thënë Radios Evropa e Lirë se 63 persona të tjerë janë lënduar prej zjarrit...

Komisioni evropian kërkon epilog politik dhe gjyqësorë për “bombat”

Euro- komisari për negociata para- aderuese Johaned Han, pas takimit me ministrat e BE-së, tregoi qëndrimin e tij për krizën politike që po trondit Maqedonisë. Sipas tij, zgjidhja duhet të jetë e dyfishtë: juridike dhe politike ndërsa opozita duhet të kthehet në Kuvend, ku do...

Po të mbaheshin nesër zgjedhjet, për Putinin do të votonin 75% e rusëve

Nëse këtë javë mbahen zgjedhjet për shefin e shtetit, 1/3 e rusëve gjegjësisht 75% do të votonin për presidentin Vladimir Putin- tregojnë rezultatet nga sondazhi më i ri i Fondit për hulumtim të mendimit publik (FHM) Në këtë mënyrë, rejtingu zgjedhor i Putin ka arritur...

Mallkimi “erbas A320” mori 789 jetë

Aeroplanët “erbas A320”, në të cilat bëjnë pjesë modelet A318, A319, A320 dhe A321, që kur janë lëshuar në komunikacion prej prillit të vitit 1988 dhe deri më tani, kanë pasur 60 fatkeqësi, në të cilat kanë humbur jetën 789 persona. Prej numrit të...

Kocijançiq: Dialogu para- aderues mes BE-së dhe Maqedonisë nuk ka stanguar!

Dialogu para- aderues në nivel të lartë mes BE-së dhe Maqedonisë vazhdon në nivel teknik, thonë nga Komisioni Evropian, pas shkrimeve nëpër mediumet maqedonase se procesi është i ngrirë. -Dialogu para- aderues vazhdon në nivel teknik. Tani për tani nuk ka plane për takim...

Cipras dhe Merkel pajotehen se Greqia duhet të bëjë reforma konkrete

Megjithëse me dy pika të nxehta në tryezë, borxhi dhe dëmshpërblimin e Luftës së Dytë Botërore, takimi mes kancelares gjermane, Angela Merkel dhe kryeministrit grek, Alexis Tsipras ka përcjellë një klimë çtensionimi në gjuhën diplomatike mes dy vendeve, të paktën në publik. Në konferencën...

BE-ja do t’i luftojë kundër “dezinformatave ruse”  

Njëzet e tetë shtetet anëtare të BE-së së bashku vendosën ta kundërshtojnë “dezinrformatën ruse”, deklaroi në pres-konferencë kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk. Ende nuk është e ditur se në çfarë forme do të bëhet kjo, edhe pse opsioni më shpesh i përmendur është hapja...

Merkel fton Ciprasin në Berlin tet a tet

Në një moment kur retorikat midis Athinës dhe Berlinit kanë arritur kulmin dhe Greqia ndodhet në pikën më delikate të saj përsa i përket likuiditetit bankar, Kancelarja gjermane Angela Merkel, përmes një telefonate të zhvilluar pasditen e së hënës ka ftuar Kryeministrin grek Aleksis...

Han: Zgjidhni krizën që të ruan europrespektivën

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Evropian, Federika Mogerini, konfirmoi se Maqedonia mbetet në axhendën evropiane dhe se Ballkani është Evropë, e jo fqinjësi, ndërsa komisari për negociata për zgjerim, Johanes Han, kërkoi që të gjitha partitë në vend...

Marsh protestues nëpër rrugët e Moskës në nder të Nemtsov

Nëpër rrugët e Moskës sot do të organizohet marsh protestues dedikuar opozitarët të vrarë rus, Boris Nemtsov. Marshi do të mbahet në vend të protestës së madhe të paralajmëruar nga opozita kundër luftës në Ukrainë. Parashihet protesta të fillojë më orën 14 ndërsa një orë...

Në Estoni sot mbahen zgjedhjet parlamentare

Në Estoni sot mbahen zgjedhjet parlamentare, në të cilat pritet që të fitojë partia reformiste në pushtet, lider i të cilës është kryeministri aktual Tavi Roivas. Sipas sondazheve më të reja, partia reformiste do të fitojë 26% e votave, partia opozitare pro- ruse Centriste 22%...

Putin: Do të bëjë çmos që vrasësit të dënohen

Presidenti rus, Vladimir Putin, është zotuar se do të bëj gjithçka që organizatat dhe autorët të vrasjes cinike dhe të tmerrshme të liderit të opozitës, Boris Nemtsov të dërgohen para drejtësisë. Mesazhi në formë telegrami i Putinit thuhet të jetë dërguar nënës së Nemtsovit është...

Holand dhe Merkel dënuan vrasjen e Nemtsovit

Presidenti francez, François Holande në një deklaratë njoftoi se e cilëson si "të pështirë dhe tradhtar" sulmin. Holande, ka theksuar se Nemtson është  përpjekur si mbrojtës i rëndësishëm në demokracinë dhe të drejtat e njeriut të vendit të tij. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka qenë...

Ekzekutohet lideri i opozitës ruse Boris Nemtsov

Lideri i opozitës ruse dhe kritik ndaj Vladimir Putin, si dhe ish zv kryeministër liberal në epokën presidencës së Jelcin, Boris Nemstov, ëshët vrarë në një pritë ndërsa shëtiste në qendër të Moskës. Politikani u qëllua katër herë me pistoletë. vrasësit zbritën nga një...