fbpx

Han: Procesi i bisedimeve të kandidatëve aktual për anëtarësi në BE do të zgjasë më shumë

-

Mediat e lira janë në thelbin e bisedimeve të BE-së dhe konsiderojë se kjo nuk mund të anashkalohet. Nuk mund të thuhet se ka demokraci nëse gazetarët janë në shënjestër të sulmeve, kurse sulmuesit nuk dalin para drejtësisë, kur nuk ka transparencë edhe për pronësinë e mediumeve- tha Han në hapjen e “Speak up” konferencës në Bruksel për gjendjen e mediumeve në vendet e Ballkanit dhe Turqisë.

– Kur vendi im ishte në procesin e bisedimeve i duhej dy vite, sepse bisedohej për harmonizimin e sistemit juridik. Me Kroacinë ky proces zgjati 7 vite, kurse procesi i vendeve kandidate aktuale do të zgjas akoma më shumë, sepse përvoja flet se duhet të fokusohemi në proces e  jo në bisedimet. Nuk bëhet fjalë vetëm për zgjidhje ligjore, por edhe për zbatimin e tyre- deklaroi Han.

Kur ka diskutim për për përkrahjen dhe për atë se si ballafaqohemi me të gjithë këtë në Ballkan, komisari evropian porositi se për çdo vend do të  japin porosi specifike, jo për shkak të gjendjeve të ngjashme, por se duhet të ketë edhe një qasje të përgjithshme.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.