Очекуваме дека наскоро ќе ги добиеме потписите од партнерите за мандатот за состав на влада, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, по денешната средба на работниот тим на партијата со претставници на Алијансата на Албанците.

На средбата, како што изјави Спасовски, било разговарано за „иднината на Македонија, за принципите на владеење на идната влада, за остварувањето на националните интереси на Македонија, пред сè членството во НАТО и во Европската Унија и подобрувањето на животот на граѓаните на Република Македонија“.

– Рзговаравме и околу декриминализацијата и принципот на едно општество, генерално, за принципите што ги застапуваме и за кои се залагаме и секако разговаравме и околу принципите за формирање на парламентарното мнозинство во Собранието, што ќе придонесе за промена на власта – изјави генералниот секретар на СДСМ.

Прашан за законот за употреба на јазициите што го бараат албанските партии, Спасовски рече дека за тоа сè уште се разговара и дека кога ќе имаат конечни ставови во однос на предлозите, ќе информираат дополнително.